Porsche po dlouhých letech patří koncernu Volkswagen

Autor: Tomáš Junek - 10. 8. 2012


Mnohaleté drama je u konce. Volkswagen převzal plnou kontrolu nad oblíbenou značkou Porsche. To v budoucnu nabídne větší možnosti spolupráce mezi Porsche a ostatními značkami spadající pod Volkswagen Group. Přes tohle všechno VW slíbilo výrobci sportovně laděných vozů ponechání vlastní identity.

Zdlouhavý příběh začal v roce 2008, kdy Porsche oznámilo, že vlastní 75% akcií VW a jsou připravení na jejich převzetí. Ovšem Porsche náhle nasbíralo obrovské dluhy, právě když se globální ekonomika zhroutila, plánované převzetí tím pádem zkrachovalo. Místo toho v roce 2009 VW připravilo pouze jakousi fúzi s Porsche.

Dohadování pak mezi VW a Porsche zabralo nějaký ten čas. Holdingová společnost Porsche Automobil Holding SE vlastnila 50,1% akcií, které začátkem srpna tohoto roku převedla na Volkswagen AG. To znamená, že Volkswagen nyní vlastní a kontroluje 100% akcií Porsche.

Porsche již nějakou dobu patří do rodiny Volkswagen Group, jak již dlouho naznačovaly prezentace Volkswagen Group Night presentations v čele velkých automobilových výstav. Porsche dále rozšiřuje rozsah monstra jménem Volkswagen Group, který již řídí Volkswagen, Audi, SEAT, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini nebo Scania a nákladní naftovou skupinu MAN SE. Nedávno luxusní divize Audi získala jako další součást koncernu také italského výrobce motocyklů Ducati. Kam se ještě bude VW rozšiřovat při honbě za velikostí? Do lodního průmyslu? :-)

-TJ-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru