detska autosedacka

Pořizujte autosedačky podle novější normy, radí rodičům Autoklub ČR

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Autoklub ČR - Foto: tým silniční bezpečnosti - 23. 1. 2022


Postupné zavádění novější normy ECE R129 určující parametry zádržných systémů pro děti v automobilech, které běží od roku 2013, bude završeno v příštím roce. Od září 2023 končí dovoz autosedaček vyrobených podle dosud souběžně platné normy ECE R44, ale nikoliv jejich prodej. Změny spočívají v dalším zvyšování bezpečnosti, značení, jiné kategorizace a posunutí hranice věku dítěte pro povinnou instalaci autosedačky proti směru jízdy. Autoklub České republiky doporučuje rodičům si při nákupu dobře všímat značení a pořizovat co nejmodernější autosedačku.

Zatímco podle starší normy se autosedačky dělí podle hmotnosti dítěte, nově je určující výška. Nejmenší kategorie je určena pro dítě vysoké 40-85 cm (vajíčka, odpovídající váhovému zařazení 4-8 kg), dále 61-105 cm (odpovídající váhovému zařazení 9-18 kg), následuje 100-150 cm (odpovídající váhovému zařazení 15-36 kg).

Dalším rozdílem mezi starší a novější normu je zvýšení hranice věku dítěte pro povinnou instalaci autosedačky proti směru jízdy. Dle normy R44 to bylo 9 měsíců (9 kg), normou R129 se věková hranice posouvá na 15 měsíců. „Opatření má za cíl zajistit lepší ochranu vyvíjející se hlavy a krku nejmenších dětí. Pro zajímavost, například ve Švédsku je zcela normální vozit děti proti směru jízdy do tří až čtyř let. A podle statistik to vedlo k eliminaci smrtelných úrazů dětí do čtyř let při autonehodách,“ uvedl Libor Budina, ředitel úseku Obecný motorismus Autoklubu České republiky.

Zásadní změnou je zvýšení bezpečnosti v případě nehody. Podle starší normy jsou autosedačky testovány na jednodušších figurínách hlavně pro čelní a zadní náraz. Novější normou je kladen velký důraz na test bočního nárazu, který se provádí prostřednictvím figurín nové generace s více senzory. Modernější autosedačka podle normy R129 tedy obsahuje povinnou ochranu proti bočnímu nárazu s dobrou ochranou těla a hlavy.

Posledním rozdílem je označení autosedaček. Nyní je všeobecně známé ukotvení autosedaček systémem ISOFIX. Dle novější normy R129 jsou autosedačky a jejich upevnění v automobilu značeny symbolem i-Size. Většina autosedaček s označením i-Size je kompatibilní se systémem ISOFIX. „Pro jistotu samozřejmě doporučujeme při nákupu autosedačky ubezpečit se u prodejce, že bude pasovat do ukotvení, které máme v autě,“ podotkl Libor Budina.

 

Kvalitní prodejci uvádí u autosedaček informaci pro obě normy a s výběrem vám vždy kvalifikovaně poradí. „Dítě bychom neměli přesazovat do větší autosedačky příliš brzy. Správný moment lze u typu vajíčko určit, až dítě hlavou převyšuje horní okraj autosedačky,“ doporučil Libor Budina.

Norma UN R129 zavedla prvky, které mohou výrazně zvýšit bezpečnost i pohodlí vašeho dítěte. „Proto při nákupu sledujte bedlivě označení autosedačky. Nedoporučujeme pořizovat starší modely, vývoj jde rychle dopředu. Zdraví a bezpečnost našich nejmenších jsou na prvním místě,“ zdůraznil závěrem Libor Budina.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru