policie

Policisté si možnost zabavit řidičák na místě moc chválí. Řidičům nepomůže ani to, že doklad nemají u sebe

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 19. 6. 2024


Spolu s novelou bodového systému vstoupila v platnost od letošního roku také novinka, která policistům umožňuje zabavit řidičák na místě. A někde se tato možnost výrazně osvědčila. Možnost zabavovat řidičáky si chválí třeba jihomoravská policie.

Jedním z přestupků, za které mohou policisté zabavit řidičák na místě, je i příliš vysoké překročení rychlosti. A jen během letoška řešila jihomoravská policie už více než sedm a půl tisíce řidičů, kteří překročili rychlost. „Za rychlou jízdu bylo od začátku roku zadrženo již 58 řidičských průkazů a na pokutách šoféři zaplatili necelých třináct milionu korun,“ popsal krajský policejní tiskový mluvčí Petr Vala. „Stejně minulou neděli odpoledne dopadl cizinec na dálnici D52. Tomu dopravní hlídka naměřila 216 km/h, a i on na místě přišel o řidičský průkaz,“ dodal.

Nemít řidičák u sebe nevadí

Policisté mohou řidičák zabavit na místě z několika důvodů. V prvé řadě třeba za překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více a mimo obec o 50 km/h a více. Ale také za způsobenou nehodu s těžkým ublížením na zdraví nebo smrtí, ale i v situaci, kdy je řidič opilý, pod vlivem drog nebo odmítne test na alkohol a drogy.

Stejně, jako mají policisté od ledna možnost zabavovat řidičáky, mají řidiči možnost jezdit bez toho, aby řidičák měli u sebe. Řadu z nich tak může napadnout, že policistům případně oznámí, že doklad nemají u sebe a tím tak odloží fakt, že nesmí za volant. To je ale chybné uvažování. I ve chvíli, kdy policisté nemohou průkaz fyzicky zabavit, o něj řidič přijde. Policie si to jen označí ve svých databázích a fyzicky je pak nutné průkaz do pěti dnů odevzdat.

Připomínáme, že i jízda se zadrženým řidičákem je přestupek. Nelze ho řešit na místě, ovšem úřad vystaví pokutu v rozmezí od 7000 Kč do 25 000 Kč a přidá čtyři trestné body. K tomu také prodlouží zákaz řízení o dalších 6 až 18 měsíců.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru