skoda_octavia-policie-naraznik-pit_manevr

Policisté opět použili PIT manévr, tentokrát na ujíždějícího řidiče se zákazem řízení bez dálniční známky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Policie ČR - 31. 8. 2022


Policisté z litoměřického dopravního inspektorátu použili jako první v Ústeckém kraji PIT manévr (pursuit intervention technique) – donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla. Při tomto způsobu zastavení ujíždějícího auta policisté narazí do zadní části pronásledovaného vozu, který se v důsledku toho otočí a zastaví. Celý manévr vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování.

Tento způsob zastavení ujíždějícího auta je důležité nacvičit, proto jsou policisté k tomuto manévru, během kterého se používají upravená služební vozidla s předním rámem, speciálně proškoleni jak teoretickou, tak praktickou výukou. Tento vzdělávací program, který je financován z Fondu zábrany škod, organizuje Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy a v našem kraji ho zaštiťuje Školní policejní středisko.

Většina nových policejních vozidel Škoda Octavia je již vybavena předním rámem, který má několik funkcí. Prioritou je ochrana našich policistů a také všech účastníků silničního provozu před bezohlednými řidiči. Kromě vyřazení pronásledovaného auta z provozu řízeným nárazem mohou rámy sloužit také k zablokování stojících vozů nebo odtlačení těžších předmětů při dopravních nehodách, nebo po přírodních katastrofách.

Důvody, proč se řidiči snaží vyhnout kontrole a ujíždějí policejním hlídkám, jsou různé. Často si sednou lidé za volant pod vlivem alkoholu, nebo omamných a psychotropních látek, případně nevlastní řidičské oprávnění, nebo mají uložen zákaz řízení motorových vozidel.

Někdy je za vším i spojení několika důvodů, jako tomu bylo v neděli odpoledne na Litoměřicku. Vše začalo běžnou kontrolou hlídky celní správy, která probíhala na dálnici D8 ve směru na Prahu a byla zaměřena na platnost dálničních známek. Po zastavení osobního vozidla značky Peugeot příslušníci zjistili, že nemá platnou elektronickou dálniční známku a jeho řidič má navíc soudem uložen platný zákaz řízení všech motorových vozidel.

Dotyčný si zřejmě uvědomil, že bude mít problém a hlídce začal ujíždět dále po dálnici ve směru na Prahu. Po ujetí několika kilometrů u obce Doksany sjel z dálnice a pokračoval v jízdě po silnici druhé třídy č. 608 směrem na obce Dušníky a Straškov. V té době ho již pronásledovaly také hlídky Policie ČR, na jejichž výzvy k zastavení muž za volantem nereagoval a navíc rychlou a riskantní jízdou ohrožoval další účastníky silničního provozu. Vzhledem k tomu, že řidič odmítal zastavit, hlídka policistů z dopravního inspektorátu v Litoměřicích vyčkala na vhodnou chvíli a kousek za kruhovým objezdem za obcí Dušníky policisté použili k zastavení pronásledovaného vozidla PIT manévr. Díky výborně vybranému místu a učebnicově zvládnutému manévru se podařilo vozidlo bezpečně zastavit, aniž by došlo k ohrožení života a zdraví jeho řidiče. Profesionálně zvládnutý zákrok už ocenili i nadřízení zasahujících policistů.

„Šestadvacetiletého muže z Mostu, který byl podle orientačního testu pod vlivem drog, policisté zadrželi a následně mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za jeho spáchání mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody, na soud bude čekat na svobodě,“ říká Daniel Vítek, tiskový mluvčí Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru