V pátek kolem 22.2.2019 23.15 zkontrolovali policisté hlídkové služby v Hrnčířské ulici v České Lípě osobní vozidlo tovární značky Volkswagen Passat, jehož řidič na sebe upozorňoval kličkováním po silnici. Na místě řidiče seděl 34letý cizinec, z jehož dechu byl silně cítit alkohol. Vyzvali ho proto k dechové zkoušce, kterou záměrně opakovaně „sabotoval“ a místo toho, aby do náhubku kontrolního přístroje vydechoval, tak se naopak jen nadechoval, a to i přesto, že mu policisté na místě názorně předvedli, co má dělat. Alkohol v něm navíc vyvolával agresivitu a při této nespolupráci tak během kontroly začal na policisty ještě hlasitě pokřikovat v jeho mateřském jazyce a rozmachovat se přitom kolem sebe rukama.

Policisté mu proto nasadili pouta a převezli ho na služebnu. Když mu za využití tlumočníka vysvětlili právní důsledky nepodrobení se dechové zkoušce, změnil názor, a nechal si později v nemocnici odebrat krev lékařem. Výsledky jeho krevního testu zatím nemáme k dispozici, nicméně už teď je jisté, že pozitivní na alkohol bude. Cizinec po krevním odběru strávil noc v policejní cele a po nezbytných administrativních úkonech odešel domů v sobotu odpoledne. Až obdržíme lékařskou zprávu o tom, v jaké míře byl alkoholem při řízení vozidla ovlivněn, podnikneme proti němu další potřebné kroky.

Společně s ním cestoval ve volkswagenu jeho o čtyři roky starší krajan, který byl v době policejní kontroly rovněž „pod vlivem“. Potom, co jsme jeho 34letého kamaráda zadrželi, dostal od něj klíčky od auta. Proto jsme ho důrazně upozornili na to, že řídit nesmí. Už patnáct minut poté, co od zkontrolovaného vozidla policejní hlídka se zadrženým mužem odjela na služebnu, dostala z operačního střediska informaci o tom, že po České Lípě opět kličkuje stejný volkswagen.

Policisté ho ve 23.30 zastavili nedaleko českolipského Kauflandu a ukázalo se, že ho neřídí nikdo jiný než 38letý cizinec, který jim před čtvrthodinou slíbil, že se domů někým nechá odvézt. Policisté ho podrobili dechové zkoušce a zjistili, že má v sobě 2,57 promile. V průběhu kontroly se sotva držel na nohou. Věděl jen to, že zhruba od 19. hodiny popíjel vodku se svými kamarády na různých místech v České Lípě, detaily si ale nebyl schopen vybavit. I on strávil noc v policejní cele. V sobotu si pak převzal ve zkráceném přípravném řízení záznam o sdělení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Když se z opilosti vyspal, řekl policistům, že svého jednání lituje, a že už povede řádný život.