Asi každý motorista zažil situaci, kdy mu jiný poděkoval výstražnými blinkry. A jsme si jisti, že to alespoň jednou v rámci díků směrem k ostatním udělal každý z nás. Jakkoliv toto poděkování, třeba za puštění do kolony, dává smysl, zákon to fakticky nedovoluje.
Použití výstražných blinkrů je zakotveno v Zákoně o silničním provozu, konkrétně v paragrafu 31, kde se píše: „Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.“ Jak tedy sami vidíte, ve výčtu situací, kdy můžeme používat varovné blinkry, nic o poděkování či případné omluvě není. A už vůbec není možné používat blinkry jako jakousi omluvu za to, že stojíte někde, kde to není vhodné nebo dokonce možné. Uvědomit by si to měli třeba taxikáři a další přepravci osob, kteří takto výstražní blinkry používají při nabírání nebo vysazování cestujících. Nic z toho není varování před nebezpečím.
Kdy je tedy použít? Třeba když dojíždíte do kolony nebo v koloně stojíte jako poslední. Ale také v situaci, kdy máte poruchu nebo třeba defekt a stojíte u krajnice. Stejně tak po nehodě, byť jste u ní zastavili třeba jen jako pomocníci. Přesně to jsou situace, kdy musí být vaše auto dobře vidět, čemuž výstražné blinkry pomáhají. Ostatně, ne nadarmo se automaticky aktivují v situaci, kdy dojde ke krizovému brzdění. Jejich účelem je jen a pouze upozornit na možné hrozící nebezpečí.
A jak se to má s těmi pokutami? Za nesprávné použití varovných blinkrů opravdu může přijít postih. Není bodovaný, ale připravit si na místě musíte maximálně 1500 Kč, ve správním řízení ale až 5000 Kč.
Pozor na majáky
Zákon nepamatuje jen na výstražná světla v podobě blinkrů, ale také na majáky! Do konce loňského roku byla jízda s neoprávněně puštěnými majáky na místě hodnocena pokutou jen do 10 000 Kč. Ve správním řízení bylo maximum totožné. To se však s novelou bodového systému změnilo!
Pokud tedy řidič použije modrý maják, ačkoliv na to dle zákona nemá nárok, musí počítat s tím, že tento přestupek bude řešen výhradně ve správním řízení. Tam hrozí pokuta do 25 000 Kč a přidáváno je k tomu až šest měsíců zákazu řízení.