policie

Policie od nového roku znovu zavede domluvy

Autor: Anina Russová - 9. 12. 2018


Jistě si mnozí z vás ještě pamatují dobu, kdy policisté banálnější přestupky na silnicích mohli řešit, a také často řešili, domluvou. Jenomže v září roku 2017 prošel zákon týkající se přestupků změnou, která domluvu zrušila. Místo toho mohli policisté udělit takzvané napomenutí, které ovšem muselo být řidiči předáno v písemné formě. To pro policisty nebylo zrovna dvakrát příjemné a zbytečně je to administrativně zatěžovalo, takže nakonec stejně raději dávali rovnou pokutu.

Těch několik měsíců změny asi stačilo, protože se před nedávnem domluvila řada poslanců na tom, že papírování už je dost, a že by se domluva měla vrátit. Návrh už prošel všemi schvalovacími procesy, a dokonce už ho podepsal i prezident Miloš Zeman. Od 1. ledna 2019 tedy policisté budou moci znovu plně využívat „domluvu“.

Víte, co to vlastně znamená? V prvé řadě fakt, že pojem domluva bude na uvážení každého policisty. Každý příslušník tak bude hodnotit různé přestupky. Nicméně všeobecně se dá domluva využít hlavně v těch případech, kdy je míra škodlivosti (a to hlavně té společenské) daného činu tak nízká, že by pokuta byla trestem nepřiměřeným. Teprve praxe však ukáže, jak to bude fungovat.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru