Už od začátku prosince jsou v prodeji elektronické dálniční známky. Co všechno přechod na tento systém znamená pro řidiče, už jsme si řekli. Teď si ukážeme, co přechod na elektronické známky znamená pro policii a jak se změnil systém kontrol.

Přečtěte si také:  Policie bude kontrolovat elektronické dálniční známky kamerami v autě i na mýtných branách. Automaticky pokutu nedostanete

Velký rozdíl je v tom, že policisté nebo celníci už nemusejí stát u dálnic a jiných placených úseků a fyzicky bedlivě kontrolovat známky vylepené na oknech. To je pro ně v prvé řadě pohodlnější a v druhé řadě jsou kontroly díky přechodu na elektronický systém také přesnější. Nemůže se stát, že se policista překoukne a zbytečně zastaví řidiče, který má platnou dálniční známku.

To, jestli řidiči mají nebo nemají zaplacený poplatek za dálnice, řekne policii počítač, který mají vybrané hlídky v autech. Mimochodem, vidí jej i celníci, kteří se na kontrolu známek specializují. Počítač je propojen s databází elektronických známek a tak má hlídka přehled nejen o tom, kdo má nebo nemá zaplaceno, ale také o tom, jaké vozidlo je od placení poplatku zcela osvobozeno (například elektromobily nebo některé plug-in hybridy), nebo má poplatek snížen.

Podle policie je systém velmi rychlý. Jakmile si nějaký motorista koupí dálniční známku, informace o tom se okamžitě propíše do policejního systému. Díky kameře v autě může hlídka kontrolovat známky jak kolemjedoucích aut, tak i těch, která jsou například zaparkována na dálničních parkovištích. Zároveň je možné se připojit na mýtnou bránu, která pak funguje jako jakýsi sběrač informací o poplatcích. Jakmile pod bránou projede auto, ta dá hlídce do auta vědět, zda má nebo nemá zaplacený poplatek.

Přečtěte si také:  Francouzská policie objednala 26 modelů Alpine A110. Budou hlídat tamní dálnice

Řidiči stále jezdí bez známek

Řidiči by měli vědět, že kontrola známek je, jak vidno, mnohem jednodušší. A přitom si policejní hlídky nebo celní správy ani nemusí všimnout. Někteří a to zapomínají. Jen v Olomouckém kraji bylo za uplynulý víkend při kontrolách známek na dálnicích D46 a D35 přistiženo bez uhrazeného poplatku 24 řidičů. Od nich policisté na pokutách vybrali 19 500 korun.