Už od začátku prosince jsou v prodeji elektronické dálniční známky. Co všechno přechod na tento systém znamená pro řidiče, už jsme si řekli. Teď si ukážeme, co přechod na elektronické známky znamená pro policii a jak se změnil systém kontrol.

Přečtěte si také:  Policie bude kontrolovat elektronické dálniční známky kamerami v autě i na mýtných branách. Automaticky pokutu nedostanete

Velký rozdíl je v tom, že policisté nebo celníci už nemusejí stát u dálnic a jiných placených úseků a fyzicky bedlivě kontrolovat známky vylepené na oknech. To je pro ně v prvé řadě pohodlnější a v druhé řadě jsou kontroly díky přechodu na elektronický systém také přesnější. Nemůže se stát, že se policista překoukne a zbytečně zastaví řidiče, který má platnou dálniční známku.

To, jestli řidiči mají nebo nemají zaplacený poplatek za dálnice, řekne policii počítač, který mají vybrané hlídky v autech. Mimochodem, vidí jej i celníci, kteří se na kontrolu známek specializují. Počítač je propojen s databází elektronických známek a tak má hlídka přehled nejen o tom, kdo má nebo nemá zaplaceno, ale také o tom, jaké vozidlo je od placení poplatku zcela osvobozeno (například elektromobily nebo některé plug-in hybridy), nebo má poplatek snížen.

Podle policie je systém velmi rychlý. Jakmile si nějaký motorista koupí dálniční známku, informace o tom se okamžitě propíše do policejního systému. Díky kameře v autě může hlídka kontrolovat známky jak kolemjedoucích aut, tak i těch, která jsou například zaparkována na dálničních parkovištích. Zároveň je možné se připojit na mýtnou bránu, která pak funguje jako jakýsi sběrač informací o poplatcích. Jakmile pod bránou projede auto, ta dá hlídce do auta vědět, zda má nebo nemá zaplacený poplatek.

Přečtěte si také:  Už za necelý měsíc si budete moci koupit elektronickou dálniční známku. Pár věcí se změní, cena ale zůstane

Řidiči stále jezdí bez známek

Řidiči by měli vědět, že kontrola známek je, jak vidno, mnohem jednodušší. A přitom si policejní hlídky nebo celní správy ani nemusí všimnout. Někteří a to zapomínají. Jen v Olomouckém kraji bylo za uplynulý víkend při kontrolách známek na dálnicích D46 a D35 přistiženo bez uhrazeného poplatku 24 řidičů. Od nich policisté na pokutách vybrali 19 500 korun.