lada-vaz-2106_policie_rusko

Pokud si v Rusku sednete za volant opilí a chytí vás policie, zabaví vám auto a pošle ho do války

Autor: Petr Pilný - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Wikimedia Commons, Michael Goodine from Incheon - Police Car, Buryatiya, CC BY 2.0, odkaz - 12. 2. 2025


Rusko je prostě neskutečná země a neustále dokáže překvapovat. Spíše negativně. I tamní policie samozřejmě bojuje proti alkoholu na silnicích, na tom není nic špatného, ale ono se to tradičně zase trochu zvrtlo. (Nejen) za jízdu pod vlivem alkoholu tam totiž policie zabavuje auta. Zabaví je navíc natrvalo a pošle je do války proti Ukrajině. Takto zabavených aut rozhodně není málo, přičemž uchráněna nejsou ani auta, která jsou například na leasing.

Zabavení auta začala využívat ruská policie po schválení novely zákona, která vstoupila v platnost v roce 2022, tedy pouhý rok po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Novinka umožnila zabavení aut za opakovanou jízdu pod vlivem alkoholu, řízení bez řidičského oprávnění, opakovanou jízdu v protisměru nebo překročení maximální povolené rychlosti.

Jak moc to zapůsobilo na řidiče nevíme, ale víme, že ruská policie takto zabavila již tisíce aut. Zatímco v druhé polovině roku 2022 policie zabavila „jen“ 614 aut, v první polovině roku 2024 to bylo už téměř desetkrát tolik, zabaveno bylo totiž 5800 aut. Celkově se dnes jedná už o desítky tisíc vozidel. Tahle auta podle informací deníku Pravda.sk, jenž se odvolává na deník Kommersant, putují rovnou na rusko-ukrajinskou frontu. Majitelé, i když opakovaně porušili dopravní předpisy, už své auto znovu nikdy neuvidí. A to ani v situaci, kdy nebylo jejich, ale měli ho třeba na leasing.

V Evropské unii je možné zabavit auta s ruskou registrační značkou

Jeden z takto postižených řidičů se prý obrátil na ruský ústavní soud, ale překvapivě (?) se svou stížností neuspěl. „Toto opatření je přiměřené společenské nebezpečnosti činu, je oprávněné a zaměřené na zajištění veřejné bezpečnosti a prevenci nových trestných činů,“ uvádí se v zamítavém rozhodnutí soudu v případě Danila Lazovského, kterému policie zabavila auto loni v srpnu. Kromě toho byl navíc ještě odsouzen ke 180 hodinám veřejně prospěšných prací. Lazovskému se to samozřejmě nelíbilo a argumentoval tím, že rozsudek byl vynesen bez zohlednění jeho rodinné situace a závazků vůči třetím osobám, protože auto splácel. Ani to mu nijak nepomohlo.

K zabavení auta stačí už jen to, aby řidič spáchal opakovaný přestupek během jednoho roku. Navíc například řízení bez řidičského oprávnění se stalo samostatným trestným činem, přičemž auto je v tomto případě v rukou (ne)řidiče považováno za zbraň.

V poslední době ruští soudní exekutoři pravidelně informují o převodu vozidel zabavených řidičům pro potřeby „speciální vojenské operace“. Guvernér Burjatské oblasti Alexej Tydenov dokonce pověřil tamní ministerstvo dopravy a Státní inspektorát bezpečnosti dopravy, aby vypracovaly mechanismus pro přesun zabavených vozidel do zón speciálních vojenských operací. „Ať jsou vozidla uvedena do akce, ať jsou naši vojáci vybaveni dobrými auty,“ napsal Tydenov na síti Telegram.

Výzkumnice Institutu pro otázky vymáhání práva Jekatěrina Koďjeva ale vidí situaci jinak. Podle ní se tento systém používá – nebo spíše zneužívá – příliš často a vytváří nerovnováhu v sankcích. Konfiskace je totiž běžná i v případech, kdy nedojde k žádné újmě ani zranění, ale pokud třeba při nehodách bez přítomnosti  alkoholu přijdou lidé vinou řidiče o zdraví nebo život, auto se řidičům nezabavuje.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru