Pojišťovna Generali odhalila podvody za 32 milionů korun

Autor: Tisková zpráva - 15. 10. 2016


Detektivové pojišťovny Generali odhalili během devíti měsíců letošního roku pojistné podvody za více než 32 milionů korun.

„Objem odhalených podvodů meziročně klesl o téměř 11 milionů korun. Počet prokázaných podvodů se však pohybuje na vyšší úrovni než před rokem. Podvodů tak bohužel neubývá. Řada případů je navíc stále v šetření. Celkový účet letošního roku tedy může být výrazně vyšší,“ upozorňuje mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Z pohledu objemu je znepokojivý osminásobný růst podvodů v pojištění osob. Nejvíce podvodů je již tradičně v oblasti pojištění motorových vozidel. Mezi regiony nadále dominuje Praha.

Hlavní město je dlouhodobým lídrem nejen v počtu podvodů, ale také v jejich objemu. Více než polovina pojistných podvodů byla letos spáchána právě v Praze. „Nelichotivý účet hlavního města ovlivňuje vysoká koncentrace obyvatel a s ní související anonymita, kterou velká městská aglomerace poskytuje,“ doplňuje Jiří Cívka z pojišťovny Generali. Na opačném pólu tabulky jsou s čistým štítem kraje Zlínský, Královehradecký a Plzeňský.

PRIM HRAJÍ PODVODY V POJIŠTĚNÍ OSOB

Největší objem odhalených pojistných podvodů připadá na pojištění osob. Meziročně vzrostly osmkrát. „Částka převyšující 16 milionů korun se rovná polovině uchráněné hodnoty za první tři čtvrtletí letošního roku,“ komentuje odhalené pojistné podvody Jiří Cívka z pojišťovny Generali. Z roku na roku se zdvojnásobil objem v pojištění motorových vozidel. Nejvíce v případě fingovaných odcizení vozu.

PŘÍLEŽITOST DĚLÁ PODVODNÍKA

Lidé si často neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění. To je typické především právě pro oportunistické podvody, které tvoří podstatnou většinu. Typickým příkladem jsou podvody v oblasti pojištění motorových vozidel. Obecně jsou oportunistické podvody frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14 % všech pojistných událostí může vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

(NE)VYKRADENÝ MERCEDES

Neznámý pachatel měl přes noc rozbít okno dveří luxusního vozu, vniknout dovnitř, odcizit ovládací panel s navigací, poškodit palubní desku a sedačky. Dále mělo dojít k propíchnutí levé přední i zadní pneumatiky.

V průběhu šetření detektivy pojišťovny Generali se však ukázalo, že událost byla nahlášena jinou osobou než poškozeným. K likvidaci byl předložen nepravý doklad o zakoupení náhradních dílů. Na základě podezření z pojistného podvodu byl podán podnět k prošetření Policií ČR, která potvrdila, že ke krádeži nedošlo tak, jak bylo „poškozeným“ uvedeno.

(NE)UKRADENÝ TAHAČ

Pojišťovně byla nahlášena krádež tahače s mrazírenským návěsem. Již v průběhu šetření Policie ČR se však ukázalo, že se jedná o smyšlenou událost. Uchráněná hodnota překročila 1,5 milionů korun.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru