toyota-aquaplanning

Podzimní výkyvy počasí mohou řidičům zadělat na velké problémy. Důležité je předvídat a správně reagovat

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Dekra - Foto: Toyota - 27. 10. 2023


Patříte mezi řidiče, kteří si před zimou kontrolují své auto? Pokud ne, tak byste rozhodně měli. Nejde jen o správné zimní obutí, ale také třeba o kontrolu stěračů. Právě ty před zimou, tedy během podzimu, hodně využijete. Stejně, jako ono obutí. Právě na podzim se totiž můžete setkat s velkými lijáky, které bývají doprovázeny větrem a klidně i sněhem. A to je jako přímá cesta k aquaplaningu. Jak se mu vyhnout a jak jej poznat?

První a správnou reakcí na velký příliv vody by mělo být zpomalení. Právě snížením rychlosti předejdete vzniku aquaplaningu, tedy smyku na hluboké vodě, který vede ke ztrátě kontroly nad autem. Zároveň se snížením rychlosti pamatujte na opravdu důsledné dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních. Ne jen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli svému pohodlí. Pokud pojedete od auta před vámi dál, nebude na vás házet tolik vody.

Vždy v těchto situacích, pokud to auto neudělá samo, přepněte z denní o svícení na plné světlomety. Zvažte také případně použití mlhových světlometů, to ale jen v případě, kdy je opravdu snížená viditelnost. A samozřejmě jen v případě, kdy mlhovkami neoslňujete jiné řidiče. Pravidlo slušného používání mlhovek totiž říká, že bychom je měli vypnout pokaždé, když za námi jede jiné auto.

Odborníci také radí, že v případě náhlého zhoršení počasí na dálnici je ideální zůstat v pravém jízdním pruhu. Zbytečně nepředjíždějte, mohli byste se dostat do hlubší vody, což by společně s vyšší rychlostí mohlo vést ke smyku. A věřte, že svodidla jsou vždy blíž, než to vypadá.

 

Co dělat, když už dojde ke smyku?

Někdy můžete dělat vše, co se má a stejně se do aquaplaningu dostanete. Poznáte to snadno, s největší pravděpodobností ucítíte cuknutí na volantu a také to, že kola se nedotýkají silnice. Důvodem je to, že pneumatiky nezvládnout odvádět vodu, takže se kolem nich vytvoří takzvaný vodní klín. Jakmile se dostane pod ně, auto ztratí kontakt s vozovkou a auto se velmi rychle stane takřka neovladatelné.

„Nikdy nebrzděte, nepřidávejte plyn a ani prudce nezatáčejte, mohli byste dostat smyk či hodiny. Při aquaplaningu zkuste být v klidu, držte volant rovně a pevně ve správné pozici rukou. Opatrně uberte a vyšlápněte spojku, aby se hnací kola uvolnila, a hlavně se dívejte před sebe a vždy se dívejte tam, kam chcete jet. Kola by se měla o vodu zpomalit a začít opět fungovat, protože se obnoví kontakt pneumatik s vozovkou,“ radí policejní tisková mluvčí Veronika Cafourková. Připomněla také, že nejnebezpečnějším místem jsou v těchto situacích vyjeté koleje, kterým je nutné se vyhnout.

Pokud pak máte vůz s automatickou převodovkou, platí skoro to stejné. Nikdy nebrzděte, nikdy necukejte volantem. Sundejte nohu s plynového pedálu a počkejte, až se kola znovu chytí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru