skoda-octavia-rs-mlha

Podzim je pro řidiče velmi náročný. Policie varuje, že riziko nehody se právě v těchto dnech rapidně zvyšuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 16. 10. 2021


Během podzimu se musí řidiči připravit na řadu nepříjemností, které mohou leckdy vést až k nehodě. Stačí ale dodržet pár základních podzimních pravidel a riziko nehody se sníží.

Policisté upozorňují, že řidiči se musí připravit jak na změnu počasí, tak také na fakt, že se výrazně krátí dny. Policejní tisková mluvčí Vendulka Marečková k tomu před nedávnem řekla: „Řidiče může třeba po cestě do práce, překvapit mlha, déšť nebo také náledí a výjimečně i sněhová pokrývka.“

Řidiči by si proto měli uvědomit, že více než kdy jindy je potřeba předvídat, věnovat se výhradně řízení a nezapomínat na známé pravidlo vidět a být viděn.

Mlhovky a denní svícení jen někdy

Řada řidičů jezdí neustále jen na denní svícení, což je ale právě během podzimního počasí velká chyba. Jakmile panuje zhoršená viditelnost, je nutné rozsvítit plnohodnotné světlomety. V mlze pak použít i mlhová světla. Nezapomínejme ale, že ve chvíli, kdy řidič dojede do kolony nebo do města, je nutné mlhovky zase vypnout. Zbytečně by tak oslňoval ostatní kolem něj.

Každý řidič má v autě reflexní vestu, ale právě během podzimních dnů je potřeba na ni důsledně myslet. Policisté k tomu řekli: „Pokud řidič při řešení technické závady či při dopravní nehodě vystoupí mimo obec na komunikaci, musí mít vždy na sobě oblečenou reflexní vestu, kterou je povinen mít ve vozidle. Je potřeba dbát na bezpečnost celé osádky vozidla a dovybavit vozidla reflexními vestami určenými pro spolujezdce, aby i oni byli v případě nouzového stání a při pohybu kolem odstaveného vozidla dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu.“

Pozor na spadané listí a zvěř

Barevné spadané listí k podzimu neoddiskutovatelně patří, ale jakkoliv je pohled na něj hezký, řidičům může pěkně zavařit. Policisté upozorňují: „Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností a prvními námrazami. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech a nebo v lesních úsecích namrzlé.“

A když už jsme u lesů, nezapomínejme také na migrující zvěř. Zejména v nočních a brzkých ranních hodinách může dojít k náhlému vběhnutí zejména lesní zvěře do vozovky. Pamatujme, že zvěři v silnici nikdy nesmíme hekticky uhýbat. Následky takového úhybného manévru bývají zpravidla fatálnější, než stře se zvířetem. Důvod je prostý, pokud se řidič zvířete lekne a strhne volant, snadno se, především na mokré vozovce, dostane do smyku. Případný náraz do stromu nebo do protijedoucího auta je mnohem nebezpečnější než sražení svěže napřímo.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru