papírová převozní značka

Papírová převozní značka má sloužit pouze k „vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla“, nenahrazuje běžné RZ

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Zákon 243/2001 Sb. - Foto: Pavel Srp - 14. 11. 2022


Když si koupíte úplně nové auto a rozhodnete se jej přihlásit do registru silničních vozidel sami, dostanete od prodejce tzv. „převozní značku“. Řidič auta, které je touto zvláštní registrační značkou opatřeno, musí dodržovat určitá pravidla.

Zákon ji nazývá jako „zvláštní registrační značku pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla“ nebo jako „zvláštní registrační značku pro jednorázové použití s omezenou platností“. Pozor je potřeba dávat na to, že nenahrazuje běžné registrační značky vozidla.

Přečtěte si také:  Rozprodání auta na náhradní díly a vyřazení z registru vozidel

Zákon 243/2001 Sb. §21 odst. 4) o „převozních značkách“ říká: „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“

Ztratili jste registrační značku? Na silnici nevyjíždějte, můžete přijít o řidičák

Zvláštní registrační značka pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla je tvrdý zelený papír s rozměry 210 x 145 mm. Je na ní 7 znaků v černé barvě a začíná vždy písmenem kódu kraje, ostatní znaky jsou vyjádřeny arabskými číslicemi nebo písmeny latinské abecedy. Dále je tu vytištěna doba platnosti, datum přidělení, prostor pro otisk razítka a podpis oprávněné osoby. Tabulka se zvláštní registrační značkou se umisťuje na silničním vozidle jen vzadu a nemusí být osvětlena, řidič vozidla jen musí ze zákona zajistit, aby byla za nesnížené viditelnosti čitelná.


Spočítejte si u nás nejvýhodnější autopojištění
Kalkulačka: povinné ručení

Když s papírovou převozní značkou budete chtít jezdit, musíte myslet na to, že vás neopravňuje vozidlo používat bez omezení. Slouží pouze k tomu, aby řidič s vozidlem odjel k jeho registraci, takže pokud by jej policista zastavil o víkendu anebo s plným kufrem zavazadel a rodinou na palubě, mohl by mít problém. Pozor na to, zelená papírová převozní značka platí pouze na území České republiky.

Přečtěte si také:  Na Slovensku zruší SPZ podle okresů. Půjdou podle abecedy a od nuly

Při jízdě u sebe řidič musí mít doklad o koupi vozu (kupní smlouvu, fakturu), která nahradí osvědčení o registraci vozidla průkazu (ORV, tzv. malý techničák) a doklad o uzavření zákonného pojištění (povinného ručení, tedy tzv. zelenou kartu). Platnost zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností je 10 pracovních dnů ode dne vydání, který stanoví datum, které na ní napsal prodejce.

Štítky: , , ,

2 názory na “Papírová převozní značka má sloužit pouze k „vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla“, nenahrazuje běžné RZ”

  1. Řešil jsem koupi nového vozu a když už jsme se domluvili, řekl jsem že chci odjíždět s autem už přihlášený na spzt včetně povinného ručení. Řekli že vše zajistí, sepsali jsme smlouvu a plnou moc. Když jsem si šel vozidlo vyzvednout už jsem odjížděl s přihlášeným na sebe. Jen je problém to že většina chce mít na voze svůj kraj. Já jsem to neřešil a dnes už je to skoro všude to přihlášení akorát, že někde je to v ceně jinde za poplatek.

  2. Kdyby byl už při nákupu auta na místě někdo, kdo by provedl řádnou registraci, ušetřil by se papír na převozní značky a čas řidičů na přejíždění na úřad a čekání na registraci ve frontě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek