Ostrá jízda na okruhu vás udělá šťastnějšími než cvičení v posilovně, zjistila nová studie

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Abarth -  10. 8. 2022


Odborníci tvrdí, že cvičení má velmi pozitivní dopady na tělesnou konstituci, zdraví, ale i náladu, Při cvičení se totiž vylučuje hormon štěstí, který se na dobré náladě výrazně podepisuje. Nová studie Abrathu a Loughborough University ve Velké Británii ale ukázala, že ještě lepší náladu, která je v dnešní době velmi potřeba, vám spíše, než pocení v tělocvičně dá jízda po okruhu.

„Fyzická aktivita je důležitá nejen pro fyzickou pohodu, ale také pro emocionální stav,“ řekl vedoucí projektu Dale Esliger. Dodal také, že zatím ale víme jen velmi málo o tom, jak se na náladě podepisuje řízení, respektive jízda po závodním okruhu. A právě to se společně s Abarthem pokusil zjistit.

Přečtěte si také:  Test Abarth 595 Scorpioneoro (2021)

Pomocí různých senzorů tým podrobně zkoumal výrazy obličeje a srdeční frekvenci. Následně všem testovacím jezdcům rozdali dotazník, kde měli popsat svou náladu po cvičení a po sportovní jízdě. „Předběžné výsledky naznačují, že zatímco aktivity na dráze i v posilovně měly rozhodně pozitivní účinky na náladu, byla to právě jízda, která ji zlepšovala opravdu markantně,“ řekl Esliger.

Ze studie vyplynulo, že po jízdě v Abarthu po závodní trati byli lidé o 59 % šťastnější než po cvičení. Záleželo ale i na způsobu cvičení. Silový trénink se jízdě po okruhu takřka rovnal, rozdíl byl jen 4%. Ovšem kombinace silového tréninku a kardia už udělala oproti závodní jízdě větší rozdíl, dle studie skoro 20%. Největší rozdíl byl v případě kardio cvičení, které za jízdou zaostávalo o 116 %.

Přečtěte si také:  Řidič nahlásil své auto jako kradené. Ve skutečnosti ho ale rozbil na závodním okruhu

Zajímavé ale je, že testovací subjekty ani nemusely sedět za volantem. Jejich nálada se automaticky zlepšila i ve chvíli, kdy jely na sedadle spolujezdce. Když jeli lidé v rámci studie vedle profesionálního jezdce, byla jejich nálada o 77 % lepší než po cvičení.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *