Opel Ampera na startu Rally Monte Carlo

Autor: Pavel Srp - 22. 3. 2012


Poprvé v historii postavil Opel svůj oceňovaný elektromobil Ampera na startovní rošt prestižní soutěže Rally Monte Carlo – šest vozů Opel Ampera bude v sekci „Alternativní energie“ bojovat ode dneška až do 25. března o vítězství proti 140 konkurentům. Na start byly připuštěny pouze vozy, jejichž emise nepřesahují hodnotu 115 g CO2 na 1 km jízdy. Soutěžící posádky musejí překonat zadanou vzdálenost 1700 km, udržovat stálý rychlostní průměr a – samozřejmě – spotřebovat co nejméně energie.

Opel je prvním automobilovým producentem, který na evropský trh uvedl sériový elektromobil, jehož akční rádius není limitován kapacitou baterií. Kola modelu Ampera jsou vždy poháněna elektromotorem o výkonu 111 kW/150 k, který je napájen sadou lithio-ionových akumulátorů o kapacitě 16 kWh. Čistě na energii z baterií (a tedy zcela bez emisí) ujede Ampera podle jízdních podmínek 40 km až 80 km. Po vyčerpání akumulátorů se spustí palubní generátor, poháněný malým spalovacím motorem, který dál zásobuje trakční elektromotor. Akční rádius Ampery tak na jedno nabití a jednu nádrž benzinu pro motor generátoru činí přes 500 km.

Díky mohutnému točivému momentu trakčního elektromotoru 370 Nm, který je k dispozici prakticky od nulových otáček, dokáže Ampera zrychlit 0 na 100 km/h během pouhých 9 sekund a její maximální rychlost činí 161 km/h.

Opel registruje v Evropě již více než 7000 závazných objednávek na svůj revoluční elektromobil. V ČR a SR se již Ampera nabízí – špičkově vybavený vůz stojí 1 080 000 CZK / 44 500 EUR.

[nggallery id=566]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru