cyklista-nehoda

Ohledně cyklopruhů a cyklokoridorů panují zmatky mezi řidiči i cyklisty. Rozdíl je přitom na první pohled jasný

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Škoda - 16. 8. 2024


Asi bychom těžko hledali dvě více znepřátelené skupiny, které se potkávají v silničním provozu, než jsou cyklisté a motoristé. Ani jedna ze skupin si přitom nemá co vyčítat. Obě často chybují a pletou si i základní pojmy. Tentokrát se proto podíváme na to, jaký je rozdíl mezi cyklopruhem a cyklokoridorem.

Někam řidič někdy smí, jinam ani náhodu

Čím dál tím víc silnic ve městech a obcích je částečně vyhrazeno i cyklistům. A řidiči si na to prostě musí zvyknout. Značení těch částí komunikací, které jsou cyklistům určeny, ale může být trochu matoucí. Dle toho, co vidíme kolem sebe na silnicích, v něm mají zmatky i cyklisté. Nejčastěji se setkáte s takzvanými cyklopruhy a cyklokoridory. A jakkoliv tyto názvy zní podobně, rozdíly jsou v nich velké.

Cyklopruh bývá nejpatrnější hned na první pohled, protože jeho povrch může být (a zpravidla také je) od okolní silnice odlišený červenou barvou a dělicí čárou. Zároveň je vždy označen příslušnou dopravní značkou a na silnici je piktogram jízdního kola.

Cyklopruh Strašnice 3.JPG
Vyhrazený jízdní pruh v Praze v Počernické ulici v Praze 10 | Foto: Wikimedia Commons, Petr Vilgus – Vlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz

Pamatujte si, že jako řidiči do tohoto pruhu standardně nesmíte vjíždět. Povoleno je to pouze při odbočování a objíždění překážky. Cyklista zde má dostatek prostoru pro bezpečnou souběžnou jízdu po komunikaci s ostatními účastníky provozu. A je povinen jej použít.

Existuje ovšem také ochranný jízdní pruh pro cyklisty. Ten se od výše popsaného vyhrazeného pruhu liší tím, že nemá svislé dopravní značení a je na vozovce vyznačen jen piktogramem jízdního kola, ovšem bez barevného podbarvení. Do tohoto pruhu mohou zasahovat širší vozidla, která jedou v souběžném jízdním pruhu – například autobusy či nákladní auta. Nesmí však cyklistu jedoucího v pruhu ohrozit.

Řidiči se také na silnicích mohou setkat s takzvaným cyklokoridorem. Ten vyznačuje směr jízdy cyklistů, není nijak ohraničený a značený je piktogramem jízdního kola a šipkami. Slouží jako upozornění pro řidiče, že se v místě pohybují cyklisté a je tedy potřeba dávat větší pozor. Tyto koridory však nepřináší žádné ze skupin uživatelů zvláštní práva či povinnosti.

Mimon_cyklokoridor-jpg
Piktogramový koridor pro cyklisty | Foto: Wikimedia Commons, Petr VilgusVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

A co chodníky?

Řada cyklistů se v provozu necítí bezpečně, a tak jezdí po chodníku. Je to ale velká hloupost a neopatrnost. Platí, že dle zákona cyklista po chodníku jezdit nesmí! Chodníky jsou vyhrazeny pouze chodcům.  A připomínáme, že také platí fakt, že cyklisté na silnici nesmí jet vedle sebe.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Ohledně cyklopruhů a cyklokoridorů panují zmatky mezi řidiči i cyklisty. Rozdíl je přitom na první pohled jasný”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru