bmw-nehoda

Od každé páté nehody viník ujede, přitom za to hrozí velké postihy

Autor: Komerční sdělení - Ilustrační foto: Policie ČR - 3. 7. 2024


Během let 2021 až 2023 došlo na pozemních komunikacích v České republice k 54 185 dopravním nehodám, od kterých jejich viníci ujeli. V důsledku těchto nehod bylo 27 osob usmrceno, 66 osob těžce zraněno a 1436 osob zraněno lehce. Socioekonomické ztráty z těchto dopravních nehod dosáhly téměř 33 miliard korun.

V průměru tak každý den od nehody ujede téměř 50 viníků, což znamená, že každých 29 minut jeden. Tímto jednáním se tyto osoby dopouští přestupku nebo v některých případech i trestného činu – zejména u nehod se zraněním.

Maximální finanční postihy za neprodlené nezastavení vozidla či opuštění místa dopravní nehody se ve správním řízení od letošního roku zpětinásobily.

Proč viníci od dopravních nehod ujedou?

Existuje řada důvodů, proč viníci z místa dopravních nehod ujedou. U méně závažných nehod, například střetu se zaparkovaným vozidlem, může být motivací obava ze ztráty bonusu z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinného ručení). U závažnějších nehod mohou hrát roli i trestněprávní následky.

„Výzkumy ukazují, že rizikovými faktory zvyšujícími pravděpodobnost ujetí z místa nehody jsou také možné přitěžující okolnosti – nejen řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, ale také zákaz řízení, absence řidičského oprávnění a podobně. Důvodem ujetí od nehody je tedy často obava ze souhrnných následků svých činů. K ujetí z místa nehody se také spíše uchylují řidiči, kteří již v minulosti spáchali trestný čin nebo přestupek,“ uvedla Kateřina Bucsuházy z oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod Centra dopravního výzkumu a dodala: „Jak dokládají zkušenosti z Hloubkové analýzy dopravních nehod, u účastníků nehod se lze po dopravní nehodě nejčastěji setkat s akutní reakcí na stres (přibližně 17 % případů). Ujetí od dopravní nehody může být vědomým jednáním. Zážitek z dopravní nehody nicméně představuje pro všechny zúčastněné stres a v některých případech mohou být řidiči danou situací natolik ovlivněni, že i například jinak zodpovědný řidič v důsledku psychického šoku z místa nehody odjede.“

Legislativa a postihy za ujetí od dopravní nehody

Legislativa na postihy za ujetí od dopravní nehody pamatuje. Od 1. ledna 2024 se za neprodlené nezastavení vozidla či opuštění místa dopravní nehody pětinásobně zvýšily maximální možné pokuty ve správním řízení z 5 tisíc korun až na 25 tisíc korun.

Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku pak upravuje § 151 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů: „Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.“

A co byste měli dělat, pokud od nehody její účastník odjede?

Pokud řidič vozidla, které způsobilo nehodu, odjel, zůstaňte na místě a zavolejte policii. Není úplně rozumné ujíždějícího řidiče pronásledovat.

Problém ovšem je, že pokud nemáte důkazní materiál, ideálně kamerový záznam, který může policii s identifikací viníka pomoci, nemusíte se plnění ze strany viníka dočkat. Pokud si pouze zapamatujete registrační značku, ale důkaz nehody nemáte, je to obtížně prokazatelné tvrzení proti tvrzení.

Pokud viníka nebudete mít, budete případnou opravu hradit z vlastních prostředků, protože povinné ručení v těchto situacích nepomáhá. Řešením je mít sjednané havarijní pojištění, které škodu pokrývá. Záleží však na tom, s jakou pojišťovnou a za jakých podmínek je havarijní pojištění sjednáno.

To potvrzuje i Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů (ČKP). Ta rozebrala také informaci, co se bude dít, když při nehodě, od které její účastník ujede, dojde ke zranění. V takovém případě by tuto újmu hradila ČKP. Ta pak následně společně s policií pátrá po pachateli. V případě, že viník nehody neujede, jsou veškeré škody hrazeny z jeho pojištění. Pokud však viník ujede a není zjištěn, může případnou materiální škodu pokrýt pouze havarijní pojištění, nikoliv povinné ručení.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru