Pokud máte potřebu vyrazit do nějaké opravdu hodně nebezpečné oblasti, ale stále si chcete užívat pohodlí prémiové značky, pak byste se měli poohlédnout po novém BMW X5 v úpravě Protection VR6. Na první pohled byste na tomto SUV nic speciálního asi neobjevili, ale nenechte se zmást. Tohle auto vydrží i salvu střel z AK47! Kdyby náhodou vaši nepřátelé místo palných zbraní vsadili na výbušninu, ani tak s vámi nepohnou. X5 zvládne výbuch až 15 kilogramů TNT zhruba ze 4 metrů. Možná bude špinavá a trochu se oklepe, ale přežijete.

Jak je možné, že to takto funguje? BMW pro výrobu této specialitky použilo vysoce pevné a odolné ocelové panely, které jsou ve dveřích, bočních rámech, na střeše, ale i z přední a zadní části. Další hliníkové pláty chrání podvozek a zavazadelník. Aby vydržela okna, jsou vyrobena z neprůstřelného skla tlustého 30 milimetrů. I kdyby šlo do nejhoršího, sklo se nevysype a nezraní tak cestující.

U BMW je svět ještě v pořádku. Představuje nové X5 M50i a X7 M50i s 530koňovou V8

I v tomto případě ale BMW nabízí speciální příplatkovou výbavu. Jen se netýká výkonného audiosystému, ale bezpečnosti proti granátům. Těm by měla odolat dodatečná ochrana podvozku. Střechu je pak možné na přání speciálně vyztužit pancířem, aby odolala náletu bojového dronu a výbuchu až 200 gramů C4.

Kromě toho všeho ale BMW X5 Protection VR6 uvnitř nabídne místo pro čtyři osoby, přičemž interiér je vybaven interkomem pro příjemnější komunikaci. Zajímavostí jsou i 20palcová kola se speciálními pneumatikami, které mají o něco víc než obvykle zesílené bočnice. Navíc se v případě defektu umí samy zacelit.

Na to, aby se tahle upravená X5 vůbec rozjela, to chce dost síly. Proto ji BMW osadilo dvěma turbodmychadly přeplňovaným osmiválcem o objemu 4,4 litru, jehož výkon je 530 koní a točivý moment mamutích 750 Nm. Je škoda, že BMW neuvádí, o kolik se zvýšila hmotnost auta, ale minimálně tuna to bude. I tak prý zvládne zrychlit z 0 na 100 km/g za 5,9 sekundy. Maximální rychlost automobilka omezila na 210 km/h. kromě hmotnosti BMW neprozradilo ani cenu. Něco nám ale říká, že oproti standardní X5 bude minimálně dvojnásobná.