Obložení pravým dřevem v interiéru může být téměř uměleckým dílem, tvrdí Lexus

Autor: Tisková zpráva - 16. 12. 2017


Lexus zadal mistrům řemesla nový úkol: přetvořit masivní dřevo v umělecké vzory, které v přírodě vlastně vůbec neexistují. Výsledek spojuje tradice a technologie a vytváří zcela exkluzivní dekory pro kabinu vlajkové lodi této značky, modelu LS.

Když návrháři Lexus uvažovali o interiéru příštího vlajkového sedanu, představovali si takové prvky, které by dokázaly podráždit smysly a současně zapůsobit jako vyjádření luxusu. Jedním z takových prvků jsou dekory ‚Artwood‘ s estetickou kvalitou značky Lexus, uplatněné v celém interiéru modelu LS (pro vybrané stupně výbavy).

Výsledkem tradičního řemeslného zpracování a moderních technologií jsou nádherné vzory dekorů z masivního dřeva. Za vznikem jedinečných dekorů pro kabiny vozů Lexus stála automobilová divize společnosti Toyota Tsusho Corporation ve spolupráci se specialistou na zpracování dřeva Hokusan, Ltd. a společností Yamaha Fine Technologies Co., Ltd, renomovaným výrobcem hudebních nástrojů Yamaha.

Hokusan při návrhu textur dřeva Artwood spojil japonské tradice řemeslného zpracování dřeva s moderními výrobními technologiemi. Po získání surového materiálu tento výrobce zahajuje dvouměsíční postup složený z 18 fází – včetně propracovaných technik plátkování dřeva – s cílem vytvořit jemné vzory napříč vlákny.

Výrobce Yamaha, proslulý svými schopnostmi dokonalého zpracování dřeva, spolupracuje se značkou Lexus již od úplně prvního modelu LS 400, kdy měla Yamaha na starosti výrobu elegantních dřevěných panelů pro interiér.

Zbrusu nové LS je novou interpretací vlajkového sedanu. Specialisté na zpracování dřeva z firmy Yamaha zareagovali, a obohatili příběh řemeslné výroby, který zbrusu nový sedan LS charakterizuje. Jejich zkušenosti se promítají do dřevěných plátků specializované firmy Hokusan, které prodělávají další dvouměsíční cestu tvarování, leštění a povrchových úprav v rámci čtrnácti výrobních kroků, než vzniknou dekory Artwood k montáži do sedanu LS, ať již ve vzoru Organic nebo Herringbone.

Tento zdlouhavý a složitý postup experimentování na dekorech Artwood je odrazem roční práce všech tří partnerů na původním prototypu Artwood – včetně časově náročného posuzování designu – než vznikl smělý, elegantní a zcela jedinečný design.

Zajištění hladkosti ultra-tenkého dřevěného plátku bylo náročnější než obvykle, komentuje Tomoki Aojama ze společnosti Hokusan: „Abychom mohli pro Lexus navrhnout elegantní vzor z masivního dřeva, museli jsme naše obvyklé výrobní procesy přepracovat.“

Vzor ‚Herringbone‘ kromě toho vyžaduje další stupeň řemeslného zpracování, kdy firma Hokusan pověřila další umělecké mistry Takumi, jejichž technika ‚Josegi‘ obohatila tradice Lexus o zbrusu nové umění zpracování dřeva. Elegantní design Herringbone (stromečkování) je totiž dílem nesmírně pečlivého postupu ručního slepování mnoha dřevěných listů různého zbarvení a textury. Po vytvoření tohoto vzoru musí specialisté Hokusan slepené listy opatrně rozřezat na plátky – kdy je zároveň nutné pečlivě zohlednit vlhkost a míru zaschnutí lepidla.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru