alkohol-za-volantem

O Velikonocích se zvyšuje počet nehod s alkoholem, policie připravuje více bezpečnostních akcí

Autor: Tisková zpráva - 28. 3. 2018


O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod a svou významnou roli hraje alkohol. Každou 11. nehodu v době loňských Velikonoc zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Velikonoce rovněž přinášejí zvýšenou intenzitu provozu, a tím i rizikové situace. Řidiči by se měli vyvarovat jízdy pod vlivem alkoholu a náročné situace řešit v klidu, nikoliv agresivním chováním.

V období od Zeleného čtvrtka až Velikonočního pondělí došlo v minulém roce k celkem 1132 dopravním nehodám, při kterých bylo 6 osob usmrceno, 35 osob bylo těžce zraněno a 277 osob bylo lehce zraněno. Z pohledu příčin dopravní nehody vedl s 41,4 % nesprávný způsob jízdy, s 13,3 % následovaný nepřiměřenou rychlostí, v 9,5 % si řidiči nedali přednost a pod vlivem alkoholu havarovalo 7 % řidičů.

Ve srovnání s rokem 2016 bylo zaznamenáno o 119 dopravních nehod více, o 2 usmrcené osoby méně, o 3 těžce zraněné osoby méně a o 2 lehce zraněné více. Z pohledu příčin dopravních nehod opět s 41,1 % vedl nesprávný způsob jízdy, s 12,4 % nepřiměřená rychlost, v 10,6 % nedání přednosti v jízdě a pod vlivem alkoholu havarovalo 6,2 % řidičů. Meziročně tak došlo u dopravních nehod k nárůstu nepřiměřené rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu.

„Alkohol se v roce 2017 podílel 4 % všech dopravních nehod, ale ve velikonočním období činil podíl alkoholu na dopravních nehodách dokonce 7 %. Za posledních 17 let je pak z pohledu obětí při velikonočních dopravních nehodách nelepší bilance za rok 2013 a 2011 se třemi oběťmi. Z opačného pohledu je nejhorší rok 2003 s 25 oběťmi,“ hodnotí statistiku Tomáš Neřold pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP.

BESIP se stejně jako v loňském roce bude spolu s policií podílet na velikonočních dopravně-bezpečnostních akcích zaměřených zejména na alkohol za volantem. Krajští koordinátoři BESIP budou na vybraných místech spolu s policisty oslovovat řidiče a upozorní je na rizika řízení pod vlivem alkoholu. Řidiči, kteří se chovají v souladu s pravidly silničního provozu, dostanou alkohol tester a další motivační předměty.

Jak rychle odbourám alkohol?

Mezi hlavní faktory, které mají na odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost, pohlaví, zdravotní stav a rychlost s jakou alkohol přijímáme. Průměrná rychlost odbourávání alkoholu je přitom cca 0,15 promile za hodinu.

Mějte na paměti, že Velikonoce není jen pondělí. Už ve čtvrtek začínají dětem ve školách prázdniny a tak bude zvýšená hustota provozu na silnicích.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru