O řidičáky je mezi 17letými velký zájem. Od začátku roku jej získalo 771 mladých řidičů

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy -  12. 2. 2024


Možnost sednout za volant už v 17 letech mají mladí teprve od začátku letošního roku. Už teď je jasné, že mladí mají o tuto novinku velký zájem. Platí ovšem, že takto mladý řidič musí mít u sebe vždy svého mentora a řidičák má navíc jen na zkoušku.

Podle ministerstva dopravy získalo řidičák skupiny B během ledna 8810 uchazečů. Z toho bylo 4544 18letých a 771 bylo 17letých. A právě ti mají dle dat resortu dopravy dohromady 1364 mentorů. „Systém L17 umožňuje zkušeným mentorům předávat své řidičské zkušenosti mladým začínajícím řidičům a výrazně tak přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Mladý řidič získává první zkušenosti z reálného provozu pod dohledem řidiče, který už má něco odřízeno, často se navíc jedná o jeho rodiče,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Každý 17letý řidič může mít až čtyři mentory, kteří musí být zapsáni v jeho kartě řidiče. Platí, že jeden mentor může dohlížet na více takto mladých řidičů. Vždy ale musí mít řidičák minimálně 10 let, přičemž v posledních pěti letech o něj mentor nesměl přijít. A platí také, že nesmí mít žádný trestný bod.

EU už nechce mrtvé na silnicích. Zaměří se na mladé řidiče i seniory a doporučí pravidelné lékařské kontroly pro všechny

Oproti tomu uchazeči o řidičák by měli vědět, že se do autoškoly mohou přihlásit ještě před dovršením 17 let, nejdříve ale v 15,5 letech. Po absolvování plnohodnotné řidičské průpravy a dovršení 17 let mohou složit závěrečnou zkoušku, zažádat o řidičské oprávnění a pod dohledem mentora začít řídit.

„Od 1. ledna jsme také zavedli možnost požádat i o zasílání všech bodových změn jednoduše a pohodlně třeba do mobilu. K odběru notifikací se řidič přihlásí zdarma přes Portál dopravy,“ dodává ministr.

Lednových 771 sedmnáctiletých, kteří získali řidičák a mohou řídit v režimu L17, je ale jen začátek. Po několika letech fungování systému se předpokládá jeho využití u přibližně jedné třetiny všech řidičů, kteří dnes získávají řidičský průkaz skupiny B v 18 letech, což je vývoj, který naznačují i statistiky z Německa.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *