Skoda_Fabia_RS_Rally2

Nový závoďák Škoda Fabia RS Rally2 představen. Chce navázat na úspěchy předchůdce

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - Tisková zpráva - 14. 6. 2022


Škoda Motorsport představil světu nový soutěžní speciál. Škoda Fabia RS Rally2 bude chtít v rukou pilotů z celého světa navázat na úspěchy předchozí generace.

Nová Škoda Fabia RS Rally2 vychází ze čtvrté generace momentálně nejmenšího sériového modelu české značky. Je to zbrusu nový soutěžní speciál, který využívá předností sériového modelu Fabia, jako jsou vytříbená aerodynamika, vysoká tuhost karoserie a nové proporce. Přidává k nim specifické závodní prvky – bezpečnostní ochranný rám, motor, převodovku nebo podvozek, které byly vyvinuty s ohledem na drsné podmínky soutěží a dosavadní zkušenosti týmu Škoda Motorsport. 

Přečtěte si také:  Městská policie v Pardubicích bude jezdit ve Škodě Karoq. Ve výbavě má i speciální pátrací světlo

Oddělení automobilky Škoda Motorsport vůz v uplynulém i letošním roce podrobilo intenzivním testům na asfaltových i šotolinových tratích v Česku, ve Francii, Itálii, Chorvatsku, Německu, Belgii, Španělsku i v extrémních klimatických podmínkách severu Finska. Výsledkem je vůz, který má opět ty nejvyšší ambice: dovézt zákazníky Škoda Motorsport k řadě titulů.

„Obzvláště v motoristickém sportu znamená stát na místě vždy cestu zpět. Proto jsme při vývoji nového modelu Fabia RS Rally2 využili zkušenosti, kterých jsme dosáhli s předchozím modelem a dále jsme optimalizovali cíleně každý detail, abychom ještě více vylepšili nejúspěšnější závodní vůz posledních let. Jsem hrdý na celý tým ve Škoda Motorsport, který šel za tímto cílem s velkým nasazením. Rád bych také poděkoval našim kolegům z vývojového oddělení sériových vozů, kteří nám vozem Fabia čtvrté generace poskytli skvělý základ pro model Fabia RS Rally2,“ okomentoval uvedení nového vozu Michal Hrabánek, šéf oddělení Škoda Motorsport.

Nová Škoda Fabia RS Rally2 navazuje na velmi úspěšné předchůdce. Dosavadní modely Fabia Rally2 a Fabia Rally2 evo založené na třetí generaci vozu Škoda Fabia patří k nejúspěšnějším soutěžním automobilům všech dob. Zákazníci Škoda Motorsport si pořídili přes 450 vozů, které v soutěžích po celém světě nasbíraly do začátku května při 13 091 startech neuvěřitelných 4 186 pódiových umístění, z toho 1 714 vítězství, včetně čtyř triumfů ve slavné Rally Monte Carlo. 

Přečtěte si také:  Evropské politiky bude při českém předsednictví v Radě EU vozit 55 elektrických škodovek. Řidiči dostali školení o specifikách jízdy s elektromobily

Fabia Rally2 se od roku 2015 stala etalonem kategorie WRC2 a pilotům továrního týmu i soukromým posádkám přinesla více než 20 titulů v Evropě a triumfy v regionálních šampionátech Afriky, Střední a Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Asijsko-pacifickém regionu i na Blízkém východě. Posádky s těmito vozy zvítězily ve stovce národních šampionátů, včetně šesti triumfů v Mistrovství České republiky nebo tří titulů z Německa. 

Úctyhodný základ

Čtvrtá generace vozu Škoda Fabia je postavena na koncernové platformě MQB-A0, která přinesla řadu změn jak v proporcích vozu, tak jeho technickém řešení. A právě těchto změn využili inženýři Škoda Motorsport ve svůj prospěch a při vývoji se snažili nové vlastnosti maximálně „vytěžit“.

Působivý je například design novinky, který soutěžní vůz přibližuje maximálně tomu sériovému. Škoda Fabia RS Rally2 využívá emotivní design běžného provedení a přidává k němu dramatické soutěžní prvky, jako jsou rozšířené blatníky, nasávací a odvětrávací otvory nebo nové zadní křídlo. Na oslavu těsnějšího spojení se sériovou produkcí také dostalo auto v prezentované podobě nové zbarvení, pro Škoda Motorsport tradiční zelenou nahradila zářivější barva Zelená Mamba, kterou si mohou zákazníci objednat pro své sériové vozy Škoda Octavia RS a Enyaq Coupé RS iV.

Přečtěte si také:  Test Škoda Kamiq Monte Carlo 1.5 TSI 110 kW DSG (2022)

Skvělým základem pro inženýry motorsportu byla vytříbená aerodynamika sériového provedení. Díky ní mohli více ladit aerodynamiku závodního auta a výsledkem je oproti modelu Fabia Rally2 evo výrazné navýšení přítlaku. Ten je téměř dvojnásobný, což zlepšuje přilnavost vozu, a tedy jeho rychlost v zatáčkách. 

Velký krok kupředu učinila už i tak špičková bezpečnost vozu. Fabia RS Rally2 samozřejmě nepoužívá žádné bezpečnostní asistenční systémy ani bohatou sadu airbagů, kterou známe ze sériového modelu. Staví však na extrémně tuhé konstrukci karoserie, která umožnila dále zlepšit úroveň ochrany posádky v případě nehody. Samotná tuhá karoserie ale v rychlostech, kterých soutěžní speciály dosahují, nestačí, a tak je tu povinný trubkový rám, který je pevně přivařen k platformě vozu ještě před tím, než auto dostane postranice karoserie. To zajišťuje perfektní kvalitu spojů a zvyšuje bezpečnost. Rám tvoří celkem 35,8 metru trubek.

Oproti předchozí generaci také nová sériová Škoda Fabia trochu narostla, aniž to negativně ovlivnilo hmotnost vozu. I toho inženýři Škoda Motorsport využili na maximum. Nové proporce jim dávají větší možnosti z hlediska rozložení hmotnosti. A to pak s nárůstem rozvoru auta a v kombinaci se špičkovou aerodynamikou i preciznějšími možnostmi nastavení podvozku (díky tužší karoserii) přináší zvýšení stability vozu. Více místa je také v motorovém prostoru, což umožnilo pozitivní změny i v oblasti pohonného ústrojí.

Přečtěte si také:  Škoda 1200 slaví 70 let. Dostala celokovovou karoserii z aerodynamického tunelu

Silák pod kapotou

Právě motor pod kapotou nového soutěžního vozu je zbrusu nový, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Pravidla pro vozy Rally2 totiž určují, že agregát smí mít objem maximálně 1,6 litru, což novinka zachovává, stejně jako čtyři válce. Agregát vychází ze sériového motoru 2,0 TSI, který Škoda Auto používá v modelech Octavia a Superb. Po přepracování pro účely pohonu rallyového vozu má motor výkon 214 kW/291 koní a točivý moment 430 Nm. Testovací jezdci si pochvalují lepší průběh krouticího momentu a lepší reakce na sešlápnutí plynového pedálu než u předchůdce. O přenos výkonu motoru na vozovku se stará speciální pětistupňová sekvenční převodovka, která jej distribuuje na všechna čtyři kola za využití předního a zadního mechanického nápravového diferenciálu. Novinkou je elektrohydraulické ovládání mezinápravové spojky, umožňující rozpojit přední a zadní nápravu zatažení ruční brzdy. Ta se v rally často používá k rychlému průjezdu ostrých zatáček.

Pro soutěžní speciál je specifický i podvozek, který se od sériového auta kompletně liší. Využívá systém McPherson a veškeré komponenty jsou, stejně jako třeba převodovka a další části pohonu, navržené s ohledem na extrémní zatížení v průběhu rychlostních zkoušek. Tomu odpovídají i brzdy, vždy kotoučové s vnitřním odvětráváním, ale přizpůsobené povrchu. Pro asfaltové soutěže mají brzdy vpředu průměr 355 milimetrů a vzadu 300 milimetrů (auto využívá 18″ kola), na šotolinových soutěžích jsou vpředu i vzadu kotouče s průměrem 300 milimetrů (využívají se 15″ kola).

Specialitou závodního vozu je i bezpečnostní nádrž vyrobená z kombinace nylonu a speciální pryže dle definovaného bezpečnostního standardu Mezinárodní automobilové federace FIA. Materiál má maximálně bránit poškození či propíchnutí nádrže při nehodě, uvnitř nádrže s objemem 82,5 litru je také speciální pěna, která mimo své bezpečnostní vlastnosti také redukuje odlévání paliva. Nádrž ze spodní strany chrání kryt vyrobený z kombinace skelných a kevlarových vláken. Benzín, který do nádrže soutěžní týmy tankují, mimochodem pochází ze 100 % z obnovitelných zdrojů a nemá žádné fosilní složky.

Přečtěte si také:  Řidič hledal žvýkačku a přerazil sloup elektrického vedení

Soutěžní Fabia každé generace

Škoda Fabia se stala základem soutěžního vozu v každé své generaci. Začalo to už v roce 2003 s modelem Fabia WRC, který vycházel z první generace vozu. Auto nejvyšší kategorie s dvoulitrovým přeplňovaným motorem o výkonu 221 kW/300 koní a točivém momentu 600 Nm je doposud nejsilnějším závodním typem Fabia, jaký kdy vznikl. Auto bylo vyrobeno ve 24 exemplářích.

Skoda_Fabia_WRC-2003- (1)
Škoda Fabia WRC

V roce 2009 na tento vůz navázala Fabia S2000 vycházející z druhé generace hatchbacku. Auto určené pro cenově dostupnější závodění mělo atmosférický motor o objemu 2 litry, výkonu 206 kW/280 koní a točivém momentu 250 Nm. V národních i mezinárodních šampionátech získala Fabia S2000 celkem 50 titulů.

2008-Skoda_Fabia_S2000- (1)
Škoda Fabia S2000

V roce 2015 ji pak nahradila Fabia R5, obdobně koncipovaný vůz postavený na základech třetí generace typu Fabia. Auto již bylo postavené podle nových pravidel skupiny R5, tedy s přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru, a stalo se závodním etalonem. Společně s vylepšeným modelem Fabia R5 evo, uvedeným v roce 2019, si toto provedení prozatím připsalo 1 710 vítězství. Od roku 2020 po změně názvosloví ze strany FIA pak tyto modely nesou označení Fabia Rally2 a Fabia Rally2 evo.

Škoda Fabia R5

Právě na ně teď navazuje čtvrtá generace, tedy Fabia RS Rally2.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek