Nový Ford B-MAX přiváží letos do Evropy systém SYNC

Autor: Pavel Srp - 27. 2. 2012


Ford B-MAX se stane prvním modelem v Evropě, jehož majitelé budou moci využívat hlasově ovládaný komunikační systém SYNC. Společnost Ford to uvedla při premiéře zcela nového vozu na veletrhu Mobile World Congress 2012 v Barceloně.

Systém SYNC již nyní funguje ve čtyřech milionech vozů ve Spojených státech. Jeho uvedení v jednom z cenově nejdostupnějších evropských modelů společnosti Ford má výrazně pomoci jeho rozšíření také v Evropě. Cílem je, aby do roku 2015 využívalo SYNC po celém světě 13 milionů zákazníků. Na evropských silnicích by se v té době mělo pohybovat 3,5 milionu vozů Ford vybavených tímto systémem.

„Zcela nový Ford B-MAX má pro premiérové uvedení systému SYNC do Evropy stěžejní význam. A v plánech společnosti Ford je pro tento úkol ideálním modelem,“ tvrdí Stephen Odell, předseda představenstva a generální ředitel Ford of Europe.

Technologie automatického tísňového volání společnosti Ford, která je součástí systému SYNC, kontaktuje ihned po nehodě místní operátory záchranné služby ve správném jazyce pro danou oblast – a pomocí koordinátů GPS také naprosto přesně určí místo nehody. Jde v současnosti o nejvyspělejší technologii svého druhu a bude k dispozici ve více než 30 zemích v Evropě a ostatních regionech.

Během vývoje technologie automatického tísňového volání společnost Ford spolupracovala s Asociací evropského čísla tísňového volání (European Emergency Number Association, EENA), která významně přispěla k její konečné podobě. Cílem organizace EENA je trvale zajistit bezodkladnou odezvu na vytočení čísla tísňového volání 112 po celé Evropě.

„Potěšilo nás, že Ford využil při vývoji technologie automatického tísňového volání zkušeností organizace EENA a evropských středisek tísňového volání,“ říká Gary Machado, výkonný ředitel EENA. „Jsme přesvědčeni, že řešení umožňující propojení vozidel s centry tísňového volání přispěje k záchraně lidských životů v Evropě.“

Vystřelení airbagu nebo bezpečnostní odpojení přívodu paliva způsobí, že komunikační systém vozu přivolá pomoc. Prostřednictvím mobilního telefonu jednoho z cestujících, připojeného přes rozhraní Bluetooth, vyšle SYNC předem nahranou zprávu nejbližšímu operátorovi záchranné služby.

„Technologie automatického tísňového volání společnosti Ford přispěje k podstatně většímu klidu majitelů modelu B-MAX za volantem,“ prohlašuje Paul Mascarenas, hlavní technický ředitel a viceprezident společnosti Ford pro výzkum a inovace. „Zákazníkům navíc bude k dispozici po celou dobu životnosti vozu, aniž by se museli registrovat nebo dokonce za službu platit, jako je tomu v případě konkurenčních systémů.“

SYNC umí rovněž nahlas přečíst příchozí zprávy SMS z kompatibilního mobilního telefonu. Lze jej používat v kombinaci s mnoha digitálními hudebními přehrávači včetně iPodu a paměťových zařízení USB. Systém automaticky aktualizuje položky v seznamu telefonních kontaktů, hudební soubory jsou rozčleněny podle žánru, interpreta, názvu alba či skladby a dají se vybírat prostřednictvím jednoduchých hlasových příkazů. Vstup USB navíc umožňuje snadnou aktualizaci softwaru.

SYNC byl vyvinut ve spolupráci se společností Nuance, specializovanou na počítačové rozpoznávání řeči. Zpočátku bude podporovat evropské varianty angličtiny, francouzštiny, španělštiny a portugalštiny a také němčinu, italštinu, turečtinu, holandštinu a ruštinu. Uživatelé mohou používat příkazy jako například „call (jméno ze seznamu kontaktů)“ či „play (jméno interpreta)“.

SYNC a automatické tísňové volání jsou pouze dva příklady z mnoha špičkových technologií, které nemají mezi konkurenty modelu B-MAX obdoby. Vůz nabídne také systém Active City Stop společnosti Ford, který má za cíl pomoci motoristům vyhnout se nárazu do vozidla jedoucího vpředu v pomalu se pohybujícím provozu, asistent rozjezdu do svahu zabraňující nežádoucímu couvnutí při rozjíždění do kopce nebo kameru zobrazující prostor za vozem.

Ford B-MAX v sériové podobě se v březnu představí na ženevském autosalonu a k prvním zákazníkům zamíří ještě letos. Výhody systému SYNC tak na podzim budou moci ocenit i motoristé v ČR.

[nggallery id=454]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru