Nové Volvo V40: Ryzí skandinávský luxus na pohled i na dotek

Autor: Pavel Srp - 7. 3. 2012


Nové Volvo V40 vstupuje do segmentu prémiových hatchbacků s luxusním vzhledem a s materiály, které zdůrazňují styl kompaktního vozu s výbavou a vlastnostmi velkých automobilů.

Elegantní tvary zůstávají věrné tradici skandinávského designu: čisté, elegantní linie, prvotřídní materiály i zpracování a samozřejmě také nejmodernější intuitivní technologie.

Nízká a široká příď

Klasická kapota ve tvaru písmene V je doplněna výraznými liniemi. Lesklá mřížka chladiče je umístěna nízko a svou šířkou přispívá ke sportovnímu dojmu, neboť celý vůz snižuje. Spodní vzduchový otvor je v rozích doplněn zajímavě tvarovanými křivkami sahajícími od jednoho blatníku k druhému. Toto stylistické řešení nejen zdůrazňuje charakter vozu, ale zároveň pomáhá usměrňovat proudění vzduchu a zlepšuje aerodynamiku. Podél spodních okrajů v rozích nárazníku jsou umístěna světla pro denní svícení, která se při pohledu zepředu mírně zvedají. „Čepelovitý“ design předních světlometů vytváří při jízdě za tmy zajímavý světelný prvek.

Široké boky a dynamický profil

Rozšířené boky sahají od světlometů až na záď vozu. Zajímavostí je výrazná linie, která kopíruje tvar boční ochranné lišty. Těsně před koncem zadních dveří se zvedá a vytváří prudký ohyb vzhůru, který designéři převzali z legendárního modelu P1800. Rozšířené boky pak pokračují směrem k zádi, kde plynule přecházejí do zadních skupinových světel.

Silueta střechy vytváří dojem, jako by se vůz nakláněl směrem vpřed a byl připravený vyrazit. Design vozu je zakončen dynamicky tvarovanou zádí, která opět zdůrazňuje jeho šířku a svalnaté proporce. Dolní část zádi je černá, čímž podporuje atletické proporce a automobil opticky snižuje a rozšiřuje.

Charakteristická zadní skupinová světla jsou součástí „DNA“ značky Volvo. Jsou umístěna v horní polovině vozu a kopírují zakřivení boků. Dalším osobitým prvkem je šestiúhelníkový tvar pátých dveří, který byl poprvé představen u modelu C30 a je inspirován modelem P1800ES.

Sada doplňků karoserie

Zájemci o nové Volvo V40 si můžou svůj vůz přizpůsobit sadou doplňků karoserie. Tato sada dodává vozu exkluzivní sportovní vzhled a navíc přispívá k dalšímu vylepšení jeho aerodynamiky.

Obsahuje deflektory, dvoubarevný zadní difuzor, sadu dekoračních prvků a zvětšené obdélníkové chromované koncovky výfuku. Osmnáctipalcová kola s diamantovým výbrusem a kontrastními šedými prvky či střešní spoiler mohou být doplněny samostatně.

Světelná technologie

Individuální styl a high-tech vzhled dodávají vozu LED diody. Optické světelné prvky pomáhají zdůraznit design charakteristických tvarů vozidla. LED diody jsou použity na následujících místech:

  • přední obrysová světla
  • ukazatele směru ve vnějších zpětných zrcátkách
  • zadní obrysová světla
  • osvětlení registrační značky
  • třetí brzdové světlo
  • světla pro denní svícení (DRL)

 

Vnější zpětná zrcátka

Integrované LED ukazatele směru zlepšují viditelnost a přispívají k modernímu vzhledu vozidla. Vnější zpětná zrcátka lze nastavit tak, aby se při zamknutí vozu automaticky sklopila. Pravé zrcátko se po zařazení zpátečky nakloní, aby řidič při parkování viděl na obrubník.

Panoramatická skleněná střecha ‒ osvěžující zážitek

Nové Volvo V40 může být vybaveno pevnou panoramatickou střechou, sahající od čelního skla až nad opěradla zadních sedadel. Panoramatická střecha vnáší do interiéru pocit vzdušnosti a prostornosti. Sklo je tónované a upravené tak, aby omezovalo pronikání infračerveného záření do interiéru.

Pod střechou se nachází elektricky ovládaná textilní clona. Clona se otevírá odzadu, takže cestující na zadních sedadlech si mohou užívat světla a sluníčka, zatímco řidič a spolujezdec vepředu mohou zůstat ve stínu.

Interiér ‒ navržen pro člověka

Interiér nového Volva V40 byl navržen pro člověka. Hlavní důraz byl kladen na ergonomii, komfort a na co největší požitek z jízdy.

Široký přístrojový panel spolu s elegantními křivkami výplní dveří vytváří dojem prostornosti a opticky interiér zvětšuje. Prostor pro cestující byl navržen tak, aby řidiči i posádce nabídl prostor a uvolňující atmosféru s typickými skandinávskými rysy. Luxusní pocit a špičkovou úroveň zpracování podtrhuje také výběr materiálů a barev.

Sedadla s komfortní boční oporou

Ergonomie a komfort ‒ to jsou nejdůležitější požadavky, které se konstruktéři společnosti Volvo Car Corporation snažili naplnit. Stejně jako přední sedadla, i vnější zadní sedadla jsou komfortně tvarovaná.

Důmyslným prvkem je sklopný držák na dva šálky s nápoji, integrovaný uprostřed zadního sedáku. Pokud není zapotřebí, zůstává diskrétně skryt, aniž by jakkoliv ovlivňoval komfort cestujícího sedícího uprostřed.

Obě přední a vnější zadní sedadla mohou být vybavena elektrickým vyhříváním.

V nabídce interiérů zájemci najdou tři hlavní barevná témata: černé Charcoal, černo-béžové Charcoal/Blond nebo hnědo-béžové Espresso/Blond. Kožená sedadla jsou k dispozici také s novými prvky v provedení Azure Blue.

Textilní materiály jsou certifikovány podle normy Öko-Tex Standard 100. Kůže neobsahuje žádný chrom. Švédská asociace alergiků a astmatiků udělila vozu hodnocení „čistý interiér“.

Tenká středová konzola

Také nová V40 přichází s ikonou značky Volvo ‒ tenkou středovou konzolou, která má oproti předchozím modelům ještě výraznější tvary. Středová konzola je standardně nabízena v provedení Charcoal. Volitelně jsou k dispozici provedení s dřevěným obložením Modern Wood, grafitovým povrchem Shimmer Graphite či Centre Court (tenisem inspirovaný design s červeným pruhem).

Středová konzola je lemována hedvábně matným chromovým rámečkem, jenž ji elegantně doplňuje. Stejný rámeček je použit také na dveřích a na přístrojovém panelu, kolem středového displeje, krajních vzduchových výdechů, startovacího tlačítka a kolem kulisy řadicí páky.

Další zajímavostí v interiéru je nové bezrámové zpětné zrcátko, inspirované designem moderních chytrých telefonů.

Důmyslné odkládací prostory

Pod středovou loketní opěrkou se nachází schránka pro uložení CD a dalších drobností. Zde je také umístěn konektor pro připojení USB paměti, iPodu či konektor AUX (v závislosti na typu audiosystému, kterým je vůz vybaven). Loketní opěrka může být nastavena tak, aby řidiči poskytla co nejlepší oporu. Ve středovém tunelu před loketní opěrkou je integrována 12V zásuvka a dva držáky nápojů.

Schránka před spolujezdcem nabízí prostor pro dvě plechovky nebo láhve s nápoji, které jsou zde ochlazovány studeným vzduchem z klimatizace.

Mezi další praktické doplňky patří držák na brýle nad dveřmi řidiče, držák pera ve schránce před spolujezdcem či praktické schránky pod přístrojovým panelem a na vnější straně zadních sedadel. Dalším důmyslným prvkem je speciální schránka ve dveřích řidiče, která je vybavena odtokem. Díky tomu je vhodná například pro odložení škrabky na sníh.

Sedm různých možností osvětlení interiéru

Při návrhu osvětlení interiéru se konstruktéři inspirovali osvětlením v divadlech. Strategická místa jsou osvětlena LED světly. Řidiče jistě zaujme nastavení osvětlení v rozsahu od modré po červenou, u kterého se barva mění podle teploty interiéru. Kromě něj může zvolit některé ze sedmi dalších témat podle své nálady. Čtecí lampičky vepředu i vzadu jsou vybaveny funkcí ztmavování.

Hlavice řadicí páky automatické i manuální převodovky je průhledná a je zevnitř osvětlena LED diodami. Díky svému tvaru vytváří exkluzivní 3D iluzi. Další LED diody osvětlují odkládací kapsy ve dveřích.

Dvojitá podlaha zavazadlového prostoru

Dvoudílné zadní opěradlo dělené v poměru 40/60 lze snadno sklopit, a interiér tak přizpůsobit pro přepravu různých předmětů. V zavazadlovém prostoru se nachází praktická síť pro zavěšení drobností.

Volitelná výbava zahrnuje nylonovou síť pro oddělení zavazadel a prostoru pro cestující. Její ocelová verze je k dispozici jako příslušenství.

Zavazadlový prostor V40 může být vybaven dvojitou podlahou, díky níž vznikne po sklopení zadních sedadel zcela rovná plocha. Pro přepravu velmi dlouhých předmětů lze sklopit také opěradlo sedadla spolujezdce vepředu.

Kromě dvou trvalých háčků jsou ve dvojité podlaze integrovány háčky pro upevnění nákupních tašek. Mezi horní a spodní podlahou se nachází skrytý odkládací prostor.

Nabídka příslušenství zahrnuje „koberec s organizérem“, který vám pomůže udržet malé předměty na jednom místě, či „organizér zavazadlového prostoru“, jenž obsahuje příčky pro rozdělení zavazadlového prostoru, popruh pro upevnění zavazadel a dvě podlahové kolejnice.

Dalším praktickým prvkem je automatický ventil hrdla palivové nádrže, který se zavírá automaticky. Toto důmyslné řešení usnadňuje tankování a navíc již nikdy nebudete muset odšroubovávat víčko nádrže.

[nggallery id=450]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru