Nové označení pneumatik zdražení zřejmě nepřinese

Autor: Pavel Srp - 7. 3. 2012


Jak jsme vás již včera informovali, od listopadu budou pneumatiky osobních i nákladních aut povinně označeny novými informacemi. Štítky na pneumatikách vyrobených po 1. červenci si vyžádá nařízení Evropské unie, které má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu a snížit dopad dopravy na životní prostředí.

Jedná se o nové nařízení Evropské unie, které zavádí povinné označení pneumatik standardizovaným štítkem poskytujícím informace pro spotřebitele o třech klíčových výkonnostních parametrech:

  • Valivý odpor
  • Přilnavost na mokru
  • Hlučnost

 

Štítek je podobný energetickému značení používanému na bílém zboží, jako jsou ledničky a pračky, avšak štítek na pneumatice obsahuje rovněž informace o bezpečnostní charakteristice výrobku. Toto označení bude muset být uvedeno u všech pneumatik vyrobených po 1.7.2012 a prodávaných od 1.11.2012. Přesto někteří obchodníci prý budou tyto informace uvádět u celého sortimentu. „Štítek zcela jistě podá zákazníkovi základní informaci o kvalitě pneumatiky a tím může rozhodnout o nákupu dané pneumatiky. Přesto na štítku nejsou uvedeny další důležité údaje, jako je kilometrový výkon, stabilita v zatáčkách a podobně. I proto jsme se rozhodli uvádět všechny tyto informace u celého prodávaného sortimentu. Navíc přidáváme i informaci o zemi původu pneumatik. Je totiž až překvapivé, ve kterých zemích se některé pneumatiky vyrábí“, doplňuje Václav Částka ze společnosti, která se zabývá prodejem pneumatik.

Štítkování provádí sami výrobci. Očekává se, že na zdražení pneumatik nebude mít nová vyhláška zásadní vliv. Přesto se může stát, že nové produkty s lepšími parametry se mohou, díky novému označení, nabízet za vyšší cenu. „Zdražovat se kvůli nové vyhlášce určitě nechystáme,“ zakončuje Václav Částka.

[nggallery id=498]

Zdroj: www.dobrepneu.cz/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru