Nové BMW M3 F80 proti závodní M3 E30 na okruhu: kdo bude rychlejší? – video

Autor: Pavel Srp -   22. 7. 2014


Nové BMW M je hodně ryché, ale co když se proti němu na závodním okruhu postaví sice starý, ale čistokrevný závoďák? Bude stále rychlejší?

Zavod-BMW-M3-E30-DTM-proti-M3-F80-hockenheimring-video

V řeči čísel to znamená 3,0-litrový řadový přeplňovaný šestiválec M TwinPower Turbo s výkonem 431 koní a točivým momentem 550 Nm proti atmosférickému řadovému čtyřválci o objemu 2,5 litru s výkonem až 350 koní a točivým momentem 300 Nm (jsou to obecné hodnoty, protože hodnoty tohoto konkrétního kusu neznáme). Na první pohled by se mohlo zdát, ža souboj na trati je zbytečný, ale…

…staré závodní BMW je vysloužilý závodní vůz, který jezdil jedny z divácky nejzajímavějších závodů – šampionát DTM. Za jeho volantem v roce 1992 seděl pilot Johny Cecotto. Tím, že jde o závodní auto, se čísla dostávají do zcela jiného světla, protože oproti mnoha kompromisy prošpikované novince, má nižší hmotnost. Navíc má závodní podvozek, brzdy i převodovku.

Ve videu, které natočil německý magazín sport auto, je vidět celé jedno kolo na německém okruhu Hockenheimring. První jede právě starší závoďák, po něm na okruh vyrazí novinka M3 s manuální převodovkou. Už z několika prvních sekund videa je vidět, že nová M3 je těžkopádnější a neohrabanější. Teoreticky ale rychlejší.

Není tomu tak. Závodní DTM speciál porazil poslední generaci BMW M3 o čtyři sekundy na kolo! E30 DTM zajela čas 1.09,1, M3 F80 dala okruh za 1.13,1. Za volantem seděl testovací jezdec časopisu Christian Gebhardt.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *