Kia EV3 GT Line | 2024

Nová Kia EV3 se představila. Na český trh dorazí ještě letos

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Kia - 27. 5. 2024


Kia dnes odhalila zcela nové kompaktní SUV s označením EV3, které bylo od počátku navrhováno jako elektromobil. Model EV3 napomůže zlepšit dostupnost elektromobility zákazníkům, kteří preferují udržitelnou mobilitu.

EV3 přichází s vlastní jedinečnou identitou, čerpající z moderních technologií Kia a zákaznicky zaměřených hodnot většího SUV s označením EV9, jemuž se dostalo řady poct a ocenění. Novinka tak do segmentu kompaktních SUV s elektrickým pohonem přináší jedinečné zkušenosti. Model EV3 má potenciál výrazně překonat očekávání zákazníků, podpořit atraktivitu elektrických SUV i zlepšit jejich celkové vnímání v očích veřejnosti.

„EV3 přináší průkopnický design, špičkový elektrický pohon a praktická inovativní řešení pro životní styl s cílem nabídnout mimořádné zkušenosti s elektrickými SUV značky Kia ještě širšímu publiku. S dojezdem až 600 km (podle WLTP) a podporou rychlodobíjení dává EV3 odpověď na nejčastější obavy spojované s elektromobily. Uspokojí ty, kteří možná váhali s přechodem k elektrické mobilitě, a napomůže tak k masovému přijetí elektromobilů,“ uvedl Ho Sung Song, prezident a CEO Kia.

Design exteriéru: smělé vyjádření pokroku

Ústřední roli ve formování progresivních a dynamických tvarů EV3 sehrála designová filozofie „Spojené protiklady“ značky Kia, stavějící na inspiraci vyplývající z různorodých hodnot přírody a moderny s cílem zprostředkovat jeden harmonický celek. Uvedená filozofie, v případě EV3 přirozeně spojuje sportovní vzhled s promyšlenou funkčností.

„EV3, spojující hravý design s promyšlenou funkčností, je dokonalým zhmotněním naší designové filozofie. Futuristické ztvárnění vozu je zvýrazněno paletou cíleně zvolených barev; prostorná kabina společně s novými organickými materiály v interiéru vyjadřuje mladistvé pocity energie a hravosti,“ komentuje Karim Habib, výkonný viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia (Kia Global Design).

Kia má nové návrháře. Designové oddělení doplnila dvě v automotive známá jména

Vertikální přední světlomety, zasazené až k okrajům čelní partie s čistými povrchy, přispívají k optickému rozšíření vozu a jeho mimořádně sebejistému postoji. Dojem velkorysé prostornosti jde ruku v ruce s diferencovanou grafikou a atletickým vzhledem, jenž je sladěn s karoserií jako celkem.

Součástí nového robustního pojetí typické „tygří masky“ Kia je doposud největší světelný podpis ve stylu hvězdné mapy. Tygří masku dále akcentují vertikálně uspořádaná světla denního svícení.

Technicistní vzhled karoserie z bočního pohledu stvrzuje dlouhá elegantní linie střechy, hladce se svažující až po výklopnou záď ve stylu hatchbacku. Sportovní silueta společně s objemnou kabinou přispívá k prostornému interiéru; pokrokový charakter na druhé straně zvýrazňují jedinečné vizuální „propletené“ plochy a grafické prvky.

High-tech tvary modelu EV3 pak završuje samotná záď vozu. K pocitu pevnosti přispívá robustní černý dekor, zdůrazňující propojení mezi masivními zadními sloupky SUV a dynamickou křivkou střechy. Zjednodušené geometrické tvary zadních světel hladce navazují na zadní sklo vozu a formují futuristické pojetí široké výklopné zádě s technicistní a elegantní podobou, která se inspirovala hvězdnou mapou „tygří masky“, utvářející světelný podpis na přídi vozidla.

Pro EV3 je připraveno devět různých odstínů karoserie, z nichž dva vznikly speciálně pro tento nový model: zelená Aventurine a červená Terracotta.

Robustnější vzhled nabízí provedení GT-Line. Vpředu zaujme kontrastní dekor ve spodní partii, akcentující dynamický vzhled vozu, zatímco k ještě sportovnější a kultivovanější podobě přispívá integrovaná spodní část nárazníku. Technicky vyvedená vertikální a horizontální grafika je protipólem velkých černých dekorů karoserie. Toto pojetí se odráží i na zádi s charakteristickým trojúhelníkovým uspořádáním blatníků ve spodní části nárazníku.

Design interiéru: estetika inspirovaná světem přírody pro optimální pohodu

EV3 nabízí prostornou kabinu pro pohodlné cestování až pěti pasažérů. Kia vytvořila mimořádně funkční a praktický interiér s okouzlující atmosférou obytného prostoru ke zpříjemnění života posádky během samotného cestování nebo např. čekání na dobití vozidla.

Součástí elegantního středového panelu je posuvný stolek, který lze využít pro práci s notebookem nebo tabletem a úložný prostor.

Interiér nabízí ambientním osvětlením s mnoha možnostmi nastavení a ultra pohodlnými sedadly s relaxačním režimem sklápění. EV3 s předním kufrem o objemu 25 litrů a hlavním zavazadelníkem o velikosti 460 litrů nabízí největší zavazadlový prostor ve své třídě. Dvojitou podlahu zavazadelníku lze zvýšit nebo snížit o 140 mm.

Širokoúhlý displej o velikosti bezmála 30″ – včetně digitálního přístrojového štítu 12,3″, panelu ovládání klimatizace o velikosti 5″ a dalšího 12,3″ displeje palubního systému AVN – zprostředkuje hladké dotykové ovládání klimatizace a nabídku intuitivních informací v čisté grafické podobě. Obrazovka protažená až do středu přístrojové desky zpřístupňuje oběma předním pasažérům nejrůznější funkce včetně palubní zábavy a navigace.

Řadu funkcí EV3 – například jízdní režimy, tempomat, funkce zábavy a navigaci – lze jednoduše ovládat stiskem tlačítka na volantu. Hladký tlačítkový panel pod centrální obrazovkou slouží k intuitivnímu ovládání různých funkcí včetně používání map, médií a nastavování systémů vozidla.

Zákazníci mohou volit z pestré nabídky barev, materiálů a povrchových úprav pro interiér, inspirovaných základními přírodními živly, jmenovitě vzduchem, zemí a vodou. Barevné varianty zahrnují delikátní šedou, teple šedou a modrou; výhradně pro výbavu GT-Line se nabízí černá Onyx.

EV3, podobně jako všechny nové vozy Kia, používá různé udržitelné prvky na podporu udržitelnosti v nejširším možném měřítku. Na přístrojové desce a ve výplních dveří je použita recyklovaná látka k vytvoření domácké atmosféry. Na řadě míst v interiéru najdeme prvky z polyethylentereftalátu (PET), jednoho z nejsnáze recyklovatelných plastů na světě – jedná se např. o sedadla, čalounění stropu kabiny, loketní opěrky ve dveřích, dekory, podlahové rohože a podlahu kufru.

Elektrický pohon: ukázkový dojezd a ultra rychlé dobíjení

EV3 měří na délku 4 300 mm; šířka vozu činí 1 850 mm, výška 1 560 mm a rozvor náprav 2 680 mm. Vůz používá nejmodernější systém elektrického pohonu předních kol, postavený na podvozkové platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform) s využitím technologie akumulátorů Kia čtvrté generace. Provedení EV3 Standard bude spojeno výhradně s akumulátorem o kapacitě 58,3 kWh; verze EV3 Long Range bude vybavena akumulátorem 81,4 kWh.

V obou případech se používá elektromotor 150 kW / 283 Nm, umožňující vozu zrychlovat z místa na 100 km/h již za 7,5 sekundy. Nejvyšší rychlost EV3 dosahuje 170 km/h.

„Kia EV3 byla navržena a zkonstruována v souladu s voláním zákazníků po voze naplňujícím jejich požadavky na trvalou udržitelnost, aniž by však museli obětovat praktické každodenní potřeby. Nabízí jeden z největších interiérů a zavazadelníků ve své třídě, zatímco naše flexibilní architektura E-GMP přináší v dané třídě nejdelší elektrický dojezd. Prostřednictvím modelu EV3 Kia proměnila standardy segmentu elektrických SUV, kam přinesla kompaktní model komplexně vybavený pokrokovými technologiemi a funkcemi,“ uvedl Spencer Cho, viceprezident a vedoucí divize globálního obchodního plánování.

Automobilky Kia a Hyundai znovu vyvinuly kolo. To se bude „pohánět samo“

Ve snaze o dosažení optimální provozní efektivity EV3 se vůz chlubí vylepšenou aerodynamikou karoserie včetně 3D zakrytování celého spodku vozu s výsledným součinitelem aerodynamického odporu na pozoruhodné úrovni 0,263 Cd. Nejmodernější jednotka energetického managementu baterie (BMU) společně s jednotkou pro monitorování článků (CMU) zajišťuje co nejefektivnější využití energie vysokonapěťových akumulátorových systémů o kapacitě 58,3 kWh, resp. 81,4 kWh.

Provedení EV3 Long Range nabízí odhadovaný dojezd až 600 km (podle WLTP). Tato pozoruhodná flexibilita dodá prvomajitelům elektromobilu potřebnou jistotu vypravit se i na delší cesty. A pokud by přeci jen bylo nutné akumulátor EV3 během cesty doplnit, cestující mohou pohodlně setrvat v interiéru připomínajícím obytný prostor, zatímco pokročilý systém pro management dobíjení vozidla zajistí dobití akumulátoru z 10 na 80 procent již za cca 31 minut.

Technologie a bezpečnost velkých elektrických SUV v segmentu kompaktních vozů

Model EV3 přichází s řadou ultra pokročilých funkcí na podporu bezpečnosti, řízení, pohodlí a dobíjení, obvykle vídaných pouze ve velkých SUV s elektrickým pohonem. Model je tak z pohledu potenciálních zájemců mimořádně atraktivní nabídkou, která výrazně přesahuje obvyklé standardy segmentu kompaktních SUV a přináší zcela novou formu požitku z jízdy oproti vozidlům s klasickým spalovacím motorem.

Pokročilé asistenční systémy pro řízení (ADAS) zahrnují eDTVC (elektronické dynamické vektorování točivého momentu) na podporu hladkého a stabilního předávání energie mezi EV3 a povrchem vozovky. Další pomocnou rukou řidiče a jeho zdrojem jistoty za volantem je systém autonomního nouzového brzdění, jakož i aktivní systém pro jízdu v pruzích, asistent pro jízdu na dálnici a asistent pro zamezení kolizím při couvání.

Dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent Kia podporuje sebejisté a bezpečné manévry s EV3 při zajíždění nebo vyjíždění z úzkých parkovacích míst, aniž by řidič musel sedět v kabině vozidla. Další novinkou v segmentu kompaktních SUV s elektrickým pohonem je 12″ head-up displej (HUD), promítající informace do zorného pole řidiče v prostoru čelního skla.

EV3 je prvním modelem značky vybaveným novou technologií rekuperačního brzdění i-Pedal 3.0, umožňující řidiči upravovat intenzitu rekuperačního brzdění podle aktuální potřeby včetně možnosti ovládání jedním pedálem. Výsledkem je optimální využívání energie při současném snížení únavy na dlouhých cestách s vozidlem, které v zájmu co nejvyššího uživatelského pohodlí zvládne delší vzdálenost na jedno dobití.

Kia jako vůbec první výrobce v segmentu kompaktních elektrických SUV nabídne technologii napájení V2L (vehicle-to-load), umožňující uživatelům napájet nejrůznější externí spotřebiče, jako například notebooky, malé chladničky, kávovary nebo fény na vlasy. Aplikace Digital Key 2.0 zbavuje majitele nutnosti nosit u sebe fyzický klíč, neboť k odemknutí a spuštění EV3 postačí samotný chytrý telefon nebo hodinky. Digitální klíč od EV3 je navíc možné pohodlně sdílet s přáteli nebo členy rodiny.

Nová úroveň pokrokových technologií a digitální konektivity

Zcela nový formát zkušeností v kabině připomínající obytný prostor doprovází ucelená sestava funkcí konektivity a palubní zábavy. Většina z nich umožňuje bezpečné používání i za jízdy, avšak některé jsou k dispozici pouze po zastavení a navolení režimu parkování.

Kia prostřednictvím prémiových streamovacích služeb nabízí nejrůznější obsah poskytovaný přes platformu LG Automotive Content Platform (ACP) na systému webOS. Kia dále podporuje arkádové hry ke zpříjemnění pobytu na palubě vozidla. Zážitky při cestování vylepšuje i kvalitní ozvučení audiosystému Harman Kardon, jenž zprostředkuje zvuk v kvalitě srovnatelné s domácím kinem.

„Automobily již nejsou pouhým dopravním prostředkem, ale rozšířením našeho ‚životního prostoru‘. Model EV3, jehož vývoj zahrnoval bezpočet zákaznicky zaměřených inovací, nabízí uživatelům zkušenosti při konzumaci obsahu prostřednictvím našich prémiových streamovacích služeb a špičkového systému ozvučení,“ komentuje Chang Sung Ryu, viceprezident a vedoucí globální divize značky a zákaznických zkušeností Kia. „Další ukázkou toho, jak EV3 reaguje na neustále se měnící zákaznické potřeby, je možnost digitálně si upravovat interiér EV3 prostřednictvím obchodu Kia Connect, podobně jako při nastavování prostředí chytrého telefonu, jakož i uvedení AI asistenta Kia.“

EV3 umožňuje cestujícím přizpůsobit si přístrojovou desku a systém palubního infotainmentu pomocí motivů inspirovaných týmy NBA. Tyto motivy, jednoduše dostupné prostřednictvím obchodu Kia Connect, zahrnují týmové barvy, grafiku a animace. Kia do budoucna plánuje nabídku motivů pro displeje dále rozšiřovat, a možnosti uživatelského uzpůsobení tak ještě vylepšit.

EV3 je prvním elektrickým modelem značky, v němž se představí technologie „AI asistenta“ Kia, nedávno uvedená v kompaktním sedanu Kia K4. Uvedená technologie poskytuje zákazníkům nové a pokrokové způsoby interakce včetně přímého a intuitivního ovládání funkcí vozidla ve prospěch pohodlí a optimální produktivity během času stráveného na palubě vozidla. Uvedené funkce začne Kia brzy uvádět do všech svých elektromobilů, modelem EV3 počínaje.

Hlasový asistent Kia má nyní ještě širší schopnosti díky podpoře generativní umělé inteligence. Generativní umělá inteligence s rozpoznáváním přirozeného jazyka rozumí i složitějším kontextům, a umožňuje tak přirozenou konverzaci s uživatelem. AI asistent dokáže pomáhat s plánováním trasy a zároveň uživatele vede tak, aby mohl optimálně využívat všechny funkce vozidla včetně palubní zábavy a vyhledávání informací.

V první fázi plánuje Kia masově zavádět AI asistenta v Jižní Koreji a následně jej společně s dalšími službami rozšiřovat v Evropě. Uvedená technologie se neustále vyvíjí a do budoucna zákazníkům poskytne další výhody.

Celosvětová kampaň Kia na model EV3: ‚A moving power‘

Kia plánuje zahájit sérii aktivit celosvětové kampaně, zabalených do jednoduchého sdělení ‚a moving power – hybná síla‘. Uvedená formulace vyjadřuje zasazení tohoto výrobce o inovace prostřednictvím nejmodernějšího designu a technologií, jakož i odhodlání rozšiřovat svoji nabídku. Uvedení modelu EV3 přispěje k udržitelnější, hospodárné a praktické mobilitě na podporu dostupnější elektromobility pro všechny.

EV3 se v červenci 2024 nejprve představí v Koreji; následovat bude uvedení na evropských trzích v druhé polovině roku. Kia plánuje rozšiřovat prodej EV3 do dalších regionů; uvádění na další trhy lze očekávat po vstupu na evropské trhy.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru