skoda-enyaq-iv-nosic-jizdnich-kol-tazne-zarizeni

Nosič kol a registrační značka: Jak to tedy je?

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon č. 361/2000 Sb., Škoda - Foto: škoda 9. 9. 2023


Nosič jízdních kol na tažném zařízení zpravidla zakrývá i registrační značku na autě. Auto ale musí být identifikovatelné neustále, takže registrační značka musí být vidět. Můžete tu z auta přesunout na nosič nebo potřebujete třetí registrační značku?

Když na tažné zařízení auta a zakryjete tím registrační značku, spácháte dopravní přestupek „částečně, nebo zcela zakryté registrační tabulky“, za což vám může hrozit pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až na jeden rok.

V České republice to lze řešit docela jednoduše. Zákon totiž umožňuje tabulku registrační značky přendat ze zadního části auta na nosič, nemusíte nutně používat třetí registrační značku. S ní je ale celá situace jednodušší, protože nemusíte tabulky neustále přendávat a riskovat, že ji špatně uchytíte a pak ji někde třeba ztratíte. Za to je totiž stejný postih jako za zakryté tabulky (viz výše).

Pokud byste si třetí tabulku registrační značky chtěli pořídit, není nic jednoduššího, než zajít na pracoviště registru vozidel a podat si žádost o její vydání. Nová, třetí registrační značka pak bude mít stejné údaje jako ta na osobním autě, bude rozměrově stejná, lišit se bude tím, že místo vylisovaných kruhů pro nalepení známek z STK bude mít dvě černé hvězdičky. Za vydání třetí registrační značky, na jejíž vydání má úřad 30 dnů, zaplatíte 600 Kč, k tomu připočítejte dalších 50 Kč za zapsání třetí tabulky registrační značky do technického průkazu a do registru vozidel.

Chcete použít třetí registrační značku z nosiče kol v nouzi na auto? Raději to nedělejte, i když to zákon nezakazuje

A jak je to v cizích zemích?

V drtivé většině zemí světa platí pravidla, která zakrývání značky z jakéhokoli důvodu zakazují, značka musí být za všech podmínek viditelná a čitelná. Výjimky sice existují, nicméně třeba do amerických států Utah a Michigan, které zakrytí značky právě nosičem na jízdní kola tolerují, se většina evropských řidičů asi běžně nepodívá.

Pravidla jsou tedy v tomto ohledu jasná, registrační značku je nutné umístit na nosič. I tady ale panují v legislativě určité rozdíly, které si můžeme ilustrovat třeba na příkladu Švýcarska. Tato země donedávna neumožňovala vydání třetí registrační značky, takže tamní uživatelé nosičů na jízdní kola museli na nosič přemontovat značku ze zadní části vozu. Od března roku 2022 ale už tamní úřady vydání třetí značky povolují. A řidiči si mohou vybrat: buď si pořídí třetí značku, nebo ji budou nadále přendávat podle potřeby.

 

Podobně si mohou řidiči vybrat i ve většině dalších zemích Evropy. Existují ale země, které mohou mít i jiné požadavky (například tři značky povinně a přendávání zakázané), proto si je před cestou vždy ověřte. Třeba v Itálii je nutné nosič kol kromě registrační značky doplnit o výstražnou desku. Rakousko po svých občanech vyžaduje na nosiči kol třetí značku v červené barvě.

V některých zemích ještě před pár lety stačilo mít na nosiči kol podomácku vyrobenou kopii značky — to už ale teď neplatí a za takovou kopii hrozí, stejně jako při jízdě bez značky na nosiči, pokuta.

Štítky: , , , , , , ,

3 názory na “Nosič kol a registrační značka: Jak to tedy je?”

  1. Dobrý den,
    moc prosím autora tohoto článku, který zákon a kde se píše, že si můžete předělat RZ z auta na nosič kol. Jinak každé vozidlo ( skoro každé) je homologované a součástí homologace je i umístění a upevnění zadní RZ. Kažkdou změnu umístění RZ ( v případě nejaké přestavby, kde RZ musí jinam), musí vydat MD rozhodnutí o jiném umístění a registr vozidel to jusí zapsat do TP.

  2. Když už napíšete o zemích kolem nas, chtělo by to rovněž napsat kolik stojí třetí značka u nich.Rozhodně je to méně než u nás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru