nobe-100-elektricka-trikolka- (1)

Vymyslet v dnešní době něco originálního chce pořádného fištróna. V Estonsku se jim to ale povedlo. Představili speciální tříkolku s pohonem všech kol. Jmenuje se Nobe 100 a je to elektromobil.

Postavit dnes elektromobil je vlastně jednodušší než sestavit auto s konvenčním spalovacím motorem. Velmi zajímavý elektromobil teď vzniká v Estonsku, na svědomí ho mají nadšenec pro elektromobilitu Roman Muljar ve spolupráci s technickou univerzitou v Tallinu. Vývoj trval pouhé dva roky, práce odstartovaly v březnu 2016.

Vzhled tříkolky se veze na retro vlně, odpovídá tomu nejen tvar přední masky, ale i světlomety nebo bílé pruhy na pneumatikách. To zadek je o poznání modernější, i díky světelnému pásu procházejícímu celou šíří tříkolky, který je navíc tvořen technikou LED. Při hezkých, slunečných dnech také jistě oceníte možnost odejmutí střešního panelu.

Jak jsme již zmínili, jde o elektromobil s pohonem všech kol. To znamená, že každé z kol má vlastní elektromotor, který čerpá energii li-ion akumulátorů umístěných pod předními sedadly. Kapacitu baterií neznáme, ale Estonci slibují, že na jedno nabití by měla tříkolka ujet až 220 km. To ovšem pouze pokud nebudete využívat maximální, 110km/h rychlost. Nabití baterií do plné kapacity by podle tvůrců mělo trvat jen dvě hodiny. Pokud by vám dojezd nestačil, bude tříkolka vybavena ještě další záložní externí baterií, na kterou lze nouzově získat dojezd dalších až 30 kilometrů.

Výstavní premiéra by se měla odehrát už brzy, dočetli jsme se dokonce i o letošním autosalonu v Paříži. Jsou to ale neověřené zprávy. Cena by se měla pohybovat poměrně vysoko, na hranici 27 tisíc eur, tedy více než 700 tisíc korun. Jenže to, zda bude výroba opravdu zahájena, zatím není jisté, protože vývojáři na ni zatím stále hledají finance pomocí crowdfundingové kampaně na internetu. Potřebují milion eur.