Nissan představuje nový Note – video

Autor: Pavel Srp - 26. 2. 2013


Segment malých vozidel se díky usilovné práci inženýrů společnosti Nissan dočká další převratné novinky – bezpečnostního štítu Nissan.

Jejich odhodlání vytvářet inovativní, stylové a jedinečné vozy dalo vzniknout modelům, které v posledních letech vzbudily velkou pozornost. Nový vůz Note navazuje na tradici zavedenou výjimečnými vozy Qashqai a Juke, v nichž se podařilo skloubit zdánlivě neslučitelné – pokročilou moderní technologii a příznivou cenu. Model Note je vybaven inteligentními funkcemi, díky kterým se budou řidiči cítit bezpečněji a jistěji za všech okolností.

Všechna města po celé Evropě bojují s přecpanými ulicemi. Není překvapením, že dochází k velkému počtu dopravních nehod. Ty si každoročně vyžádají přibližně 34 000 lidských životů a více než 1,1 milionu zraněných. Společnost Nissan se snaží přispět ke snížení těchto čísel. Bezpečnostní štít Nissan hraje v tomto úsilí důležitou roli. Díky Nissanu Note, který bude odhalen 5. března 2013 na ženevském autosalonu a do prodeje se dostane na podzim stejného roku, bude mít tato technologická novinka v daném segmentu premiéru.

Zbrusu nový Nissan Note bude jako první model ze segmentu malých vozidel vybaven špičkovou technologií, která je obvykle výsadou luxusních vozidel. Pokračuje tak úspěšná tradice značky Nissan, kdy každý nový model zavádí nové standardy ve svém segmentu – ať už se jedná o elektromobil LEAF nebo o sportovní speciál GT-R.

Bezpečnostní štít Nissan se skládá ze tří pokročilých bezpečnostních systémů – systému sledování mrtvého úhlu, systému upozornění na opuštění jízdního pruhu a systému rozpoznávání pohybujících se předmětů. V kombinaci se systémem zobrazování okolí vozidla tak chrání nejen samotné cestující, ale rovněž i všechny ostatní účastníky silničního provozu. Díky součinnosti těchto systémů dokáže bezpečnostní štít upozornit řidiče na objekty pohybující se za vozidlem (např. dítě, které vkročí do dráhy couvajícího vozu), na automobily nacházející se v mrtvém úhlu (a předejít tak srážce při změně jízdního pruhu) nebo na situaci, kdy vůz nechtěně opouští jízdní pruh.

Etienne Henry, viceprezindent strategie plánování produktů pro Evropu, k tomu řekl: „Zbrusu nový Note byl pro naše konstruktéry velkou výzvou, protože jsme do něj chtěli zabudovat spoustu špičkových technologií, a přitom udržet příznivou cenu. Podařilo se nám však všechny tři součásti bezpečnostního štítu vyvinout tak, aby využívaly jednu kameru, čímž jsme výrobní náklady omezili na minimum, a mohli tak i v malém voze použít velmi pokročilé funkce.“

Bezpečnostní štít využívá zadní parkovací kameru, a proto přišli konstruktéři s pozoruhodným řešením, jak zajistit její funkčnost za všech okolností. Systém průběžně analyzuje obraz kamery a pokud zjistí, že na kameře ulpěly nečistoty, stříkne na čočku malé množství vody a očistí ji stlačeným vzduchem. Tento způsob je spolehlivý za všech rychlostí. Podobných technických vychytávek Note skrývá několik.

A když k bezpečnostnímu štítu Nissan přidáte pokročilý panoramatický systém zobrazování okolí vozu (AVM), zvládne s vozem bezpečně zacouvat úplně každý. Díky obrazu ze zadní parkovací kamery, kamery v mřížce chladiče a dvou kamer ve zpětných zrcátkách dokáže systém zobrazit na 5,8palcovém displeji pohled na Note z ptačí perspektivy. Řidič si tak snáze představí přesnou dráhu vozu, výsledkem čehož je nejen snadnější, ale i mnohem bezpečnější parkování.

Základní prvky bezpečnostního štítu Nissan:

Systém sledování mrtvého úhlů

Touto funkcí byly dříve vybaveny pouze luxusní vozy. Note však k rozpoznávání vozidel v mrtvém úhlu na obou stranách vozidla využívá zadní parkovací kameru. Jakmile je rozpoznán vůz v mrtvém úhlu, rozsvítí se decentní kontrolka umístěná ve skle vnějšího zpětného zrcátka Notu. Pokud se v době, kdy se v nebezpečné oblasti nachází nějaký vůz, pokusí řidič o změnu jízdního pruhu, začne kontrolka blikat a zazní zvukové upozornění.

Systém upozornění na opuštění jízdního pruhu

V segmentu malých vozů bude mít premiéru také další funkce – systém upozorňující na situaci, kdy vozidlo začne nechtěně opouštět jízdní pruh. I v tomto případě Note spoléhá pouze na zadní parkovací kameru a na pokročilý software, který dokáže za všech světelných podmínek rozpoznat i poměrně vybledlé dopravní značení a upozornit na nechtěné přiblížení ke kraji jízdního pruhu. A pokud řidič na toto varování nezareaguje, zasáhne systém do řízení. Systém je navíc natolik inteligentní, že zvládne upravit citlivost podle typu vozovky, po které vůz jede.

Systém rozpoznávání pohybujících se předmětů

Tato nová funkce vychází z jedinečných možností systému zobrazování okolí vozidla. Je vlastně takovým digitálním spolujezdcem, který dokáže při couvání upozornit na cokoli, co by se mohlo dostat do dráhy vozu. Zatímco tradiční parkovací pomůcky upozorňují na předměty nacházející se přímo v cestě, systém rozpoznávání pohybujících se předmětů dokáže upozornit také na to, co by se do dráhy vozu teprve mohlo dostat (např. dítě jdoucí k couvajícímu vozu). Kamera bezpečnostního štítu se nachází na zadních výklopných dveřích. Je vybavena konvexní čočkou, jejíž zorné pole přesahuje 180 stupňů. Řidiči tak budou mít dosud nevídaný výhled do okolí vozu.

Note kromě toho těží z výhod pokročilé satelitní navigace Connect, rozhraní Bluetooth a zvukového systému Nissan. Navigační pokyny se zobrazují na 5,8palcové dotykové obrazovce a využívají navigační software Send to Car od společnosti Google, který umožňuje odeslání doma připravené trasy přímo do vozu. Mezi další funkce patří například body zájmu Google (POI), zobrazování cen na nejbližších čerpacích stanicích nebo informace o odletech či počasí.

Paul Willcox, senior viceprezident společnosti Nissan pro prodej a marketing v Evropě, dodává: „Nový Note není pouhým nástupcem současného modelu. Jedná se o zbrusu nový vůz, který bude mít zcela jinou pozici na trhu. Bude se nacházet v samém srdci segmentu B a pokusí se prosadit proti konkurentům díky kombinaci skvělého designu a špičkových technologií za dostupnou cenu.“

Výroba nového Notu bude zahájena v létě 2013 a první majitelé si budou moci své vozy převzít na podzim (v závislosti na trhu).

[nggallery id=1961]

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru