Jak již je známo, za nedlouho se dočká Nissan GT-R oživení v podobě modelového roku 2013. A tak si nejspíš inženýři z Nissanu a Nisma řekli, že nemůžou zůstat pozadu ani s inovací okruhové verze GT-R GT3, která zaručuje ještě více výkonu a lepší ovladatelnost.

Pro GT-R GT3 byl letošek vskutku dobrým rokem. V březnu se tyto vozy umístily na čtvrtém a šestém místě v celkovém pořadí japonského šampionátu Super GT, což Nissan slaví jako velký úspěch. Nyní, po dvou letech produkce GT-R GT3 se rozhodlo, že by nějaké další změny na exteriéru a aerodynamice spolu s  nějakýmm tím vylepšením pohonného ústrojí mohly přijít.

Základ ale zůstává stejný. Kvůli regulím FIA je stále vůz pouze s náhonem na zadní kola a pod kapotou stále bije šílený motor VR38DETT. Monstrum o objemu 3,8 litru s dvojitým přeplňováním turbodmychadly poskytuje výkon 543 koní. Tohle stádo je k dispozici na zadní nápravě přes šestistupňovou manuální sekvenční převodovku a zadní samosvorný diferenciál. Hmotnost vozu se ustálila na hodnotě 1315 kg, což není vůbec hodně na tak výkonný vůz.

Největších změn se dočkala aerodynamika. Na novém GT-R GT3 přibyla přítlačná křidélka na předních blatnících a samotné blatníky se ještě více rozšířily. Ke správnému usměrnění vzduchu proudícího okolo vozu také napomohla změna pozice a úhlu zadního masivního spoileru. Výsledek je takový, že auto dostalo mnohem více přítlačné síly, díky které se mohlo vylepšit nastavení odpružení kol a rozložení brzdné síly. Vůz je tedy nyní více vyvážený ve vysoké rychlosti, ale i při brzdění a zatáčení.

Nissan také potvrdil vylepšení na motoru, kde přibylo nové časování vačkových hřídelí, spolu s vyztuženými některými dalšími pohyblivými částmi. Tato vylepšení přidají pár km/h na maximální rychlosti a zvýší odolnost. Motor doznal i zvýšení výkonu o 23 koní oproti předešlému modelu s 520 koňmi. Aby se tento nárůst výkonu dal patřičně využít, muselo být upraveno i pár převodových poměrů.

Stejně jako u jakéhokoliv jiného závodního vozu zaplatíte mnohem víc než za běžnou silniční verzi. Nissan GT-R GT3 Nismo stojí v přepočtu téměř 8 750 000 Kč, navíc kapacita výroby je hodně limitovaná. Ovšem je tu jedna taková zkratka jak mít své GT-R GT3 pro rok 2013 doma: Pořiďtě si GT-R GT3 (2012) a kupte od Nisma balíček úprav, které lze nalézt na modelu 2013.

Přečtěte si také:  Pomsta na silnici skončila nehodou, při které byl zraněn řidič úplně jiného auta

-TJ-

Přidat komentář