Jediná počítačová hra, kterou jsem kdy byla schopná dohrát do konce, byla ta z českých luhů a hájů, odehrávající se ale v Americe. Předpokládám, že hru Mafia zná asi většina z vás. Ale proč tu plácám něco o počítačové hře? Hlavním úkolem hrdiny hry je totiž mimo jiné pašování alkoholu a krytí šéfa, který s gustem pere peníze, a s úsměvem nechává odstraňovat své protivníky. To přesně dělal i slavný gangster Alphonse Gabriel Capone, kterého všichni známe spíše jen jako Al Capone.

Al Capone byl hrdinou své doby, který si se zákonem hlavu příliš nelámal a ve 20. a 30. letech minulého století byl prakticky šéfem Chicaga, kde žil. V roce 1920 byla ve státech vyhlášena prohibice a toho Al uměl využít. Začal pašovat alkohol a vydělával na tom jmění. Vraždy na objednávku, podivné kšefty a typický, skvěle padnoucí oblek, byly něco jako jeho vizitka.

A když už jste namočení v takových obchodech, které mají do legálních zatraceně daleko, je jasné, že kromě policie po vás půjde i konkurence, a tak si Al Capone, který měl mimochodem velkou slabost pro auta, nechal na zakázku postavit jedno takové velice speciální vozidlo. Na tu dobu to byl unikát. Jako základ posloužil Cadillac V8 z roku 1928. Pod kapotou, jak už název napovídá, seděla velká V8 o objemu 5,6 litru. Vzhledem k tomu, že ani Capone ani jeho muži, ale ani jejich protivníci nebo policisté tenkrát nešli daleko pro kulku, je jeho vůz prakticky celý neprůstřelný.

Nečekejte nicméně žádné super technologie. Tehdy prostě jen na všechna okna a karoserii použili více materiálu. Například právě skla jsou třikrát silnější než bývalo zvykem. To je dost, aby to kulku sice nezastavilo, ale hodně zbrzdilo a navíc rozhodilo ze střelcem zamýšleného směru. Podobně jako u tohoto auta.

Na internet se před pár dny dostalo zrestaurované video z doby, kdy Capone už seděl za mřížemi. Jediné, za co ho tenkrát úřady byly schopné dostat, byly daňové úniky. Všechny ty vraždy a pašování všeho možného mu nikdy nikdo nedokázal. Ale zpět k videu, na něm mluví jeden z vysokých policejních úředníků a popisuje všechny úpravy vozu. Nezapomene ukázat ani pravou policejní sirénu, kterou měl Capone ve voze zabudovanou. No, nějak si tu cestu vyklízet musel. 🙂

Přečtěte si také:  V Bombaji zavedli nové semafory s hlukoměrem. Čím víc řidiči troubí, tím déle je červená

Trochu mi tohle video připomíná záběry z dopadení Bonnie a Clyda, kteří prozměnu jezdili Fordem V8. Jak tihle dva, tak samotný Capone měli styl, který se nedá napodobit. Není se pak čemu divit, že všem výše zmíněným obyčejná veřejnost většinou fandila. Trnem v oku byli jen úřadům.