prvni-jizda-traktor-Lamborghini-Spark-165-RC-Shift- (4)

Nepleťte si předjíždění a objíždění. Dva rozdílné manévry, které snadno končí pokutou

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích, Platforma Vize 0 - Foto: Pavel Srp - 17. 6. 2025


I teď se na silnicích můžeme potkávat se zemědělskou technikou, která jezdí hodně pomalu. Přestože je jasné, že se vám za zemědělským strojem táhnout nechce, občas vám nic jiného nezbyde. Nejde totiž o překážku, kterou je možné kdekoliv objet.

Objíždění? Většinou ne

Řada motoristů si myslí, že když potká na silnici pomalu jedoucí vozidlo nebo třeba cyklistu, jedná se o překážku v provozu, takže ji může objet kdykoliv a kdekoliv. Je to ale velká mýlka. Vysvětluje to přímo paragraf 16 Zákona o provozu na pozemních komunikacích, kde se píše: „Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.“ Pokud pořád tápete, v čem je problém, tak hned v první části paragrafu.

Zákon totiž mluví o tom, že překážkou je něco, co zrovna zastavilo nebo to stojí. Ovšem pomalu jedoucí traktor nebo cyklisté toto nesplňují. Jedou. I když třeba pomalu. Znamená to, že v takovém případě není řeč o objíždění překážky, ale o předjíždění. Takový pomalu jedoucí objekt je tedy přesně dle pravidel silničního provozu předjet. A to není možné na zákazu předjíždění, ale ani tam, kde jsou na silnici nakreslené plné čáry. V takovém případě musíte prostě za traktorem jet a počkat. Existují ale výjimky. Pokud je v místě zákaz předjíždění a u něj dodatková tabulka říkající, že to neplatí pro předjíždění zemědělské techniky, pak traktor. kombajn a podobně předjet můžete. Se vší opatrností samozřejmě.

Pozor na nehody se zemědělskou technikou. K některým je nutné zavolat policii

Platforma Vize 0 tuto problematiku vysvětluje následovně: „Jak rozlišit objíždění od předjíždění a vyhnout se tak zbytečným pokutám? K záměně těchto dvou situací může dojít snadno.  Představte si, že před vámi jede např. traktor a jede opravdu pomalu. Podle vyhlášky můžete zákaz předjíždění překonat pouze ve dvou případech: pokud odbočujete mimo pozemní komunikaci nebo odtamtud na silnici vjíždíte, druhou situací je objíždění překážky. Je ale traktor z naší situace překážka? Je-li traktor v pohybu, nelze ho považovat za překážku, pokud ho mineme, jde o předjíždění, za které můžete dostat pokutu. Naopak typickými překážkami, které můžeme bez problému objet, jsou např. výmoly, předměty na silnici nebo odstavená vozidla.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

4 názory na “Nepleťte si předjíždění a objíždění. Dva rozdílné manévry, které snadno končí pokutou”

  1. Jiří Rektorys

    Ten článek je matoucí v tom, jak se zmiňuje o předjíždění cyklistů. Tam platí jiná pravidla. Jestli se nepletu, tak při předjíždění cyklisty se plná čára přejet smí. Naopak je to doporučeno, aby odstup od cyklisty byl co největší. Nesmí se přejet dvojitá plná čára a cyklista se nesmí předjet, pokud je tam značka zákaz předjíždění.

  2. Petr Klöpsch

    Jedoucí vozidlo, které má blikající oranžový majáček se smí předjíždět i na zákazu.

  3. Tak do kopce na plné čáře cyklistu nesmím předjet. On se potáhne a já budu muset zastavit, neboť ani na jedničku mi to auto nepobere. Tak zastavím a vytvořím překážku já.

  4. Píše se zde, že „Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích …“, Znovu „nebo při objíždění překážky provozu…“. Nikde není napsáno, že se překážka nesmí pohybovat. Příklad: Bude prováděno frézování cesty a řidiči by museli jet za frézou, protože se pohybuje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru