Každý řidič se chce vyhnout pokutě (nejen) za rychlost. Jakkoliv na to existuje jen jediná rada, tedy dodržovat rychlostní limity, řada motoristů sází také na takzvané antiradary. Ty jsou dvou typů. Zatímco jeden je v Česku zakázán, druhý nikoliv. Pozor dejte na použití antiradarů v zahraničí, tam většinou nejsou povoleny vůbec.
V zahraničí na ně zapomeňte
Zjednodušeně řečeno existují dva druhy antiradarů. Jeden je pasivní, ten jen detekuje přítomnost měření rychlosti. Druhý je aktivní antiradar a ten je vlastně rušičkou, takže zamezí tomu, aby vás radar změřil. Zatímco druhá verze, tedy aktivní antiradar, je zakázána snad po celém světě, Česko nevyjímaje, pasivní jen někde.
Na našich silnicích můžete mít antiradar, který detekuje přítomnost radaru. Nicméně v jiných státech je i tento systém přímou pozvánkou k pokutě. Podle Autoklubu České republiky je detekce přítomnosti radarů zakázaná například v Rakousku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Španělsku. V Portugalsku a Francii je dokonce zakázáno detektory radarů i jen převážet ve vozidle, byť vypnuté. V opačném případě hrozí v zemi galského kohouta pokuta až 1500 eur a také konfiskace příslušného detekčního zařízení. „Pokud ve Francii používá řidič satelitní navigační systém, nesmí v něm být aktivní funkce lokace stacionárních radarů. Podobně je tomu i ve Švýcarsku a Německu,“ uvádí Libor Budina z Autoklubu České republiky. Také v Nizozemsku nesmějí být detektory radarů používány. V opačném případě hrozí pokuta až 430 eur a konfiskace uvedeného zařízení.
Noční průlet dálnicí vysokou rychlostí se nemusí vyplatit, policie měří rychlost i ve tmě
Velmi přísně to vidí i Slovensko. „Na rozdíl od České republiky není na Slovensku povolena ani přítomnost těchto prostředků ve vozidle, byť jen způsobem umožňujícím jejich použití. Řidičům používajícím toto zařízení hrozí bloková pokuta až 150 eur,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.
A co se stane, když pojedete s aktivním radarem v Česku? Po novele z letošního roku jde o přestupek ohodnocený pokutou v rozmezí od 7000 Kč do 25 000 Kč a k tomu je potřeba počítat se zákazem řízení od čtyř měsíců do šesti měsíců.