Policisté mají v rukávu řadu způsobů, jak dosáhnout toho, aby se ti, kteří mají na svědomí nějaký přestupek nevyhnuli spravedlnosti. A to s sebou často nese nutnost nebýt na první pohled vidět. Proto policejní hlídky typicky polepená auta mění za jejich civilní provedení, proto využívají dron, a proto občas na silnice vyráží v nenápadném autobusu.
A právě tento způsob před nedávnem zvolili policisté z Liberecka. Změřili se hlavně na používání bezpečnostních pásů, dětských autosedaček, ale i na mezi řidiči velmi rozšířené nevěnování se řízení. Kontroly pak probíhaly hlavně na úseku silnice I/13 mezi obcemi Bílý Kostel nad Nisou a silnice I/35 v úseku Liberec – Ohrazenice, ale také na samotné dálnici D10 mezi obcemi Ohrazenice a Příšovice.
Výsledek se asi dal čekat. Policejní hlídky musely řešit 49 řidičů, kdy 15 z nich jelo bez bezpečnostního pásu, 11 řidičů telefonovalo a 16 vozidel nesplňovalo technický stav. Další dva řidiči měli dluh na pokutách, celkem šlo o 5000 Kč. A vzhledem k tomu, že oběma na místě hrozilo zabavení registračních značek, svůj dluh také zaplatili. Do policejní pasti se chytil i cizinec, který hlídce nebyl schopen předložit jakýkoliv řidičský průkaz. V jeho případě bylo přistoupeno k udělení kauce ve výši 10 000 Kč. „Neukáznění řidiči tak za své přestupky zaplatili částku v celkové výši 85 300 Kč. Prohřešky dvou z řidičů policisté oznámili pro technický stav vozidla příslušnému správnímu orgánu,“ popsala krajská policejní mluvčí Zuzana Gelič.
Na dluhy pozor
Zapomenout sice může každý, ostatně, všichni toho máme na starosti opravdu hodně. Zapomínat ale platit pokuty může být velký problém. Je sice pravda, že částka za pokuty neroste, úroky se k ní nepřičítají. Jen v případě vydání exekučního příkazu je částka navýšena o exekuční náklady. Jde o 2 % z dané částky, minimálně 500 Kč maximálně pak 500 000 Kč.
Dluhy na pokutách mohou přímo na silnici řešit jak státní, tak městští policisté, ale také celní správa. Každý dlužník nejprve dostane možnost vše na místě uhradit. A to jak hotově, tak kartou. Pokud zaplatit nemůže, mají policisté a celníci možnost na místě autu odejmout registrační značky. A ty jsou vráceny až ve chvíli, kdy jsou všechny dluhy uhrazeny.
„Celník nebo policista je povinen umožnit řidiči uhradit nedoplatek na místě kontroly jak v hotovosti, tak bezhotovostním převodem. Nedoplatek je také možné uhradit u celního úřadu. Na služebně, kde jsou uloženy tabulky registrační značky, pak prokážete úhradu nedoplatku potvrzením od celního úřadu,“ vysvětluje celní správa.