mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Některé dopravní přestupky vás vyjdou na malé jmění. Jiné mohou skončit i vězením

Autor: Radim Plachý - Zdroj: BESIP - Ilustrační foto: Pavel Srp - 14. 9. 2024


Dopravním přestupkům se čas od času nevyhne téměř žádný řidič. Ano, na sociálních sítích jsme všichni četli příspěvky od těch, kteří tvrdí, že řídí už 50 let bez jediné pokuty. Tito lidé si ale buď přibarvují skutečnost, nebo mají opravdu velké štěstí. Zákon na silnici totiž aspoň občas poruší každý. No schválně, kdy jste naposledy, byť omylem, v hustém ranním provozu projeli křižovatku na oranžovou? Nebo překročili povolenou rychlost při předjíždění? A opravdu jste nikdy nepodívali na mobil, když vám přišla zpráva?

To všechno jsou tzv. běžné přestupky, za které sice od ledna hrozí vyšší pokuty než dříve, ale stále jde o částky, které vás nezruinují. Pak je tu ovšem soubor dopravních přestupků, které jsou velmi drahé. A dokonce existují takové, které mohou snadno skončit u soudu, a následně i vězením.

Mezi vůbec nejdražší přestupky patří například odmítnutí testu na alkohol nebo drogy. Tento přestupek se řeší pouze ve správním řízení, kde můžete dostat pokutu až 75 000 Kč. Stejná pokuta čeká na toho, kdo řídí bez řidičského průkazu. A ano, platí to i pro ty, kteří sice mají řidičský průkaz, ale ne pro tu skupinu vozidel, kterou právě řídí. Významná částka, konkrétně až 50 000 Kč, je připravena pro toho, kdo způsobí dopravní nehodu, při které dojde k ublížení na zdraví jiné osobě.

Pokuta za staré pneumatiky: Kdy vám hrozí a na co si dát pozor?

Podle nového bodového systému je pak velmi přísně hodnoceno „maření nebo podstatné ztížení výkonu rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že vykonává činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána, nebo pro kterou mu bylo odňato příslušné oprávnění, nebo pro kterou takové oprávnění pozbyl“. V běžném jazyce to znamená, že pokud vám soud odejme řidičský průkaz a vy přesto budete nadále řídit, hrozí vám trest. Konkrétně až dva roky vězení a zákaz řízení až na 10 let.

Až dva roky vězení hrozí také tomu, kdo neposkytne první pomoc lidem, kteří ji po nehodě potřebují. Trestní zákoník totiž říká: „Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru