policie

Ne za každý přestupek vyfasujete hned pokutu. Pořád můžete odjet i s domluvou

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 28. 6. 2024


Asi každý řidič zažil situaci, kdy jej policie z nějakého důvodu zastaví. A nemluvíme nutně o běžné kontroly, ze které asi většina odjíždí bez pokuty. Jde o situaci, kdy máte na triku nějaký ten přestupek a už ve chvíli, kdy si všimnete hlídky je vám jasné, že vás to bude něco stát. Dokud jde jen o peníze, tak je to lepší, než když jde i o trestné body. Těch je totiž pro některé opravdu málo. Možná tak pro některé bude překvapením, že po některých přestupcích z místa nemusí odjet s jakoukoliv pokutou. Stále totiž existují přestupky, které dle zákona policie smí řešit domluvou.

Nedopalek z auta i parkování

Pamatujte, že drtivá většina přestupků má dvojí trest. Jeden je hned na místě z rukou policie, druhý, pokud toto není možné nebo s tím nesouhlasíte ve správním řízení. Tam ovšem může být i výrazně draží, nicméně také platí, že se ve správním řízení můžete obhájit a odejít nakonec bez postihu. Dnes se budeme věnovat přestupkům, za které na místě vůbec žádnou pokutu dostat nemusíte.

Dle zákona jde třeba o situaci, kdy si zapomenete rozsvítit světlomety. Po zastavení vás policista může jen upozornit, ale počítejte s tím, že jakmile se začnete dohadovat nebo se chovat jinak nevhodně, z domluvy může být rázem na místě pokuta do 1500 Kč a ve správním řízení od 2000 Kč do 5000 Kč. Domluvu, respektive totožnou výši případných pokut mohou policisté využít i v situaci, kdy někdo z posádky z auta vyhodí odpadky nebo třeba nedopalek.

A zajímavostí je, že domluvu mohou policisté či městští strážníci použít také v případě špatného parková či porušení zákazů stání a zastavení. V těchto případech ale půjde o situace, kdy špatné parkování nikoho neohrožuje, neomezuje a kdy není na první pohled hulvátské. Ostatně, jako samo chování řidiče.

A nakonec také platí, že domluvy se můžete dočkat při přestupku s označením „Obtěžování ostatních nadměrným hlukem, rozstřikováním kaluží“. To znamená, že pokud budete v zimě rozmrazovat auto s nastartovaným motorem, v létě stejným způsobem chladit nebo ohodíte chodce vodou z louže, můžete vyfasovat jen napomenutí a pokárání.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru