Návod na odstraňování aktivistů ze silnic svépomocí, který koluje po internetu, není dle policie úplně správný. Násilí není řešením

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Motoristé sobě - Foto: Poslední generace - 23. 9. 2023


Aktivisté v posledních měsících rozčilují řadu lidí. Od politiků, přes milovníky umění až po řidiče. Jakkoliv je jejich snaha asi tak nějak pochopitelná, způsob, jakým se snaží na svou věc upozornit, je neakceptovatelný. Ničení památek, ignorování zákonů a blokování silnic není tou úplně nejsprávnější cestou, jak bojovat za podle nich o dobrou věc. Ačkoliv nad tím, jak moc je jejich věc dobrá, by se dalo úspěšně polemizovat. Faktem je, že se lidsky nemůžeme divit, že především řidičům s aktivisty čas od času dojde trpělivost. V zahraničí se aktivisté k silnici lepí a čas od času se najdou řidiči, kteří je následně za to fyzicky napadají. V Česku zatím k žádnému většímu násilí a fyzickému kontaktu nedošlo, ale jak se zdá, je to jen otázkou času. Po internetu totiž koluje návod na „odstranění ekoteroristické překážky“ od politického uskupení Motoristé sobě. Policie ale upozorňuje, že jakkoliv návod není špatný, není možné jej aplikovat na aktivisty blokující silnice.

Návod na fyzickou inzultaci?

Motoristé sobě je politické uskupení, které tvrdí, že bojuje za práva motoristů, zároveň třeba také usilovalo o přijetí ústavního zákona o referendu k setrvání či vystoupení z Evropské unie. Na svém webu a na sociálních sítích zveřejnilo podrobný návod, jak svépomocí odstranit aktivisty ze silnic. Jde o velmi obsáhlý dokument, který má být připraven „připraven právním týmem Motoristů“. Jeho plné znění najdete zde.

Přečtěte si také:  Rozhovor: Bezpečnost, snížení rychlosti, lepší život a kapka arogance. Bojovníci za snížení rychlosti v Praze si jdou tvrdě za svým

V manuálu je mimo jiné přesně popsáno, jak máte postupovat, pokud aktivisté zablokují dopravu. Podle nich je vždy nutné zavolat na policii a té oznámit, že „máte za to, že ekoteroristé mohli spáchat přestupek (zablokování komunikace bez povolení) nebo trestný čin (terorismus), zablokovaní se nemohou dostat pryč a přesvědčování ani žádosti nejsou účinné, máte za to, že tímto jednáním se mohly dostat osoby přímo postižené do tísně (nebo se uživatel manuálu dostal do tísně sám), popřípadě vznikla nemožnost průjezdu složek IZS, tedy svépomocně zajistíte uvolnění komunikace s maximální ohleduplností.“

Následně je podle návodu potřeba operátorovi policie oznámit, že „provedete občanské zadržení za účelem ztotožnění pro uplatnění případných škodných nároků a zajištění, že osoba bude vydána k případnému stíhání, tuto zadrženou osobu o občanském zadržení předem poučíte s opakovanou výzvou k vyklizení silnice, po jejím zadržení (odstranění z vozovky a připoutání, aby se na vozovku nemohla vrátit) obratem vyrozumíte tísňovou linku o čase omezení na svobodě (protože pak se takový čas započítává v případě odsouzení do doby výkonu trestu odnětí svobody a není-li tohoto údaje, může snaha uživatele být využita pro procesní kličkování a námitky) a vyčkáte příjezdu policie, poskytnete součinnost a na počátku a na konci zásahu zajistíte minimálně fotodokumentaci, ideálně videodokumentaci, je-li možno – jste-li v místě vozem (blokovaná osoba), prostor uvolníte a čekat nebudete.“

Přečtěte si také:  Benzin na příděl, bourání silnic nebo absolutní priorita cyklistů. Němečtí klimaaktivisté mají velké plány

Uskupení motoristé sobě také ty, kteří by se jejich manuálem chtěli řídit, že musí před zahájením jakéhokoliv fyzického kontaktu pořizovat detailní fotodokumentaci místa i osob, ale i těch, kteří pořizují další záznamy z místa dění. „Ekoteroristé vždy mají minimálně jednoho archiváře pořizujícího videozáznam za účelem prosazování jejich zájmů a šikany kohokoliv, kdo jejich činnost ukončí, a i tyto osoby jsou podezřelé z účasti na organizované zločinecké skupině a policie by měla být upozorněna na jejich aktivitu a měli by být policií ztotožněni a vytěženi, plus by měli případně nést odpovědnost za škodu společně a nerozdílně. V případě pokusu o útěk takové osoby lze rovněž provést občanské zadržení z důvodu podezření účasti na páchání přestupku či trestného činu (vždy uživatel uvádí, že se domnívá, že mohl být spáchán přestupek nebo trestný čin – nikdy neuvádí, že byl spáchán kvůli možnosti křivého obvinění), protože hrozí prodlení vůči objasnění páchání přestupkové či trestné činnosti a je nutné, aby vyšetřující orgány měly přehled o totožnosti všech zúčastněných osob s ohledem na kvalifikaci např. zločinného spolčení (neboli potřebujeme vědět, jak široká je teroristická organizace a kdo se jí účastní, a to i pro posouzení recidivy),“ píše se v dokumentu.

Policie s návodem nesouhlasí

Dokument jsme poslali na Policejní prezidium a zeptali jsme se, zda je postup v něm uvedený opravdu možný. Vedoucí oddělení tisku prezidia Ondřej Moravčík nám vysvětlil, že obsahově je dokument sice správně, ale v žádném případě nejde použít na situaci, kdy aktivisté blokují silnici.

„Popisovaný postup zdánlivě navozuje situaci hraničící s krajní nouzí, nicméně v takovém případě nelze pouze ad hoc předpokládat, že k něčemu může teoreticky dojít, ale je nutné reagovat na skutečnou hrozbu. Zjednodušeně řečeno nemůžu použít násilí na účastníka demonstrace jen proto, že by teoreticky zablokovanou silnicí nemohlo projet vozidlo (zpravidla totiž mohlo). Ačkoliv si o této formě protestu můžeme všichni myslet své a vnitřně s ním nesouhlasit, tak ale řešením není fyzické napadení jejich účastníků,“ vysvětlil nám Ondřej Moravčík.

Je potřeba si uvědomit, že fakt, že někde kdesi v koloně možná může teoreticky být blokována sanitka, neznamená, že je možné fyzicky inzultovat aktivisty sedící na silnici. Byť je faktem, že návod je vlastně správně. Jen pro jinou situaci. „Návod je však psaný tak, že obsahově nelze rozporovat. Skutečně, pokud osoba přistihne někoho při nebo těsně po spáchání trestného činu, kterým bylo nebo mohlo být ohroženo zdraví dalších osob, tak je možné tuto osobu v souladu s Tr. Řádem zadržet do příjezdu hlídky Policie ČR. Vždy se ale musí jednat o reakci na konkrétní trestný čin. Tato situace nemůžu platit na případ, kdy omezím účastníka demonstrace s odvoláním, že 3 kilometry daleko, na druhé straně kolony, může dojít k znemožnění průjezdu sanitky (tady skutečně lze hovořit pouze o zásahu policejních orgánů),“ popsal Ondřej Moravčík.

Přečtěte si také:  Lepil se ostatním na zadek a nutil je tak, aby mu uhnuli z cesty. Vše zaznamenala policejní kamera

Asi všechny chování aktivistů minimálně štve. Asi každého někdy napadlo, že by si to s nimi rád vyřídil osobně a ručně. Ale taková reakce není možná. Od toho tu máme polici a zákony. A mimochodem, i ta policie se musí řídit takovými zákony, jaké tu máme.

Štítky: , , , , ,

35 názorů na “Návod na odstraňování aktivistů ze silnic svépomocí, který koluje po internetu, není dle policie úplně správný. Násilí není řešením”

 1. A co třeba přijet až k němu a spustit klakson? Jak dlouho by ho to tam bavilo? Mimochodem netušíte někdo jak dlouho to trvá než se odpálí?

 2. To chce Trabanta nebo jiný dvoutakt. Nacouvat mu výfukem pod nos a protúrovat motor. V krajním případě lze použít starou Škodovku a na túrování zapnout sytič.

 3. Pokud je to obsahově správně, tak mi to stačí. Policie není soud, aby dávali takové rady a o to víc, když se tohle páchání přestupku a porušování zákona děje před jejich zraky a oni stojí a čumí. Někdo takový mi pak bude říkat, co je správně, když sám potřeboval návod, co má vůbec dělat.

 4. Obávám se, že v případě setkání s ekoteroristy nepoužiji jednání v souladu s právními řádem, ale použiji jednání jiné, rozumnější.

 5. Těmto ,,ekoteroristům“ bych přál zažít okamžik,kdy jeho rodinného příslušníka poveze RZS na urgentní ošetření a dík takovým pomatencům v sanitce zemře!Pak jim snad svitne v tom ,,ekomozečku“?!?!?

  1. Brala bych to jako veřejné ohrožení. Vždyť v autech nejezdíme jen na výlety. Když sanitka nebo člověk jedoucí k lékaři kvůli nim nemůže projet, musí se přece zakročit!
   Tahle naše policie je bezzubá. To se musí každý,kdo se chce domoci svého práva chovat jako tito aktivisté?

 6. Nevyčítal bych to policii, ta dělá co může a nepochybně je proti teroristům tak jako drtivá většina ostatních lidí. Jenže právě ti „ostatní lidé“ si do čela země stále volí strany, které jdou na ruku teroristům a tak na rozdíl od nich normální slušný člověk nemá zastání v zákonech, podle kterých by mohla policie účinně jednat. Chyba není v policii, ta by konala ráda, ta je v nás voličích (já mám sice svědomí čisté, ale rozhoduje většina).

  1. Co když budu zablokovaný a najednou si vzpomenu, že jsem asi zapomněl vypnout sporák… starý, plynový 🤷‍♂️💥 … nebo třeba jen svíčku na stole 🔥 … asi nikdo nechce, aby došlo k výbuchu plynu, nebo aby vyhořel celý panelák 😳 … takže by se to asi dalo označit za skutečnou hrozbu nebo “situaci hraniční s krajní nouzí” dle slov pana Moravčíka. Musím jet okamžitě domů, vypnout plyn, sfouknout svíčku 🤷‍♂️ dřív než dojde ke katastrofě.

 7. Policie si klidně může říkat moudrá slůvka, co je/není správné nebo legální, ale až jednou pohár trpělivosti opravdu přeteče, budou se ti ekomagoři divit, až dojde k masovému a krvavému střetu, který se opravdu zapíše do dějin. Bylo by lépe, kdyby včas zvolili jinou formu „protestu“, aby k tomu nedošlo. Jestli jim nedochází, že s pokračováním se vystavujou čím dál vyššímu riziku nějaké bezprecedentní akce proti nim, můžou takhle napochodovat rovnou do ústavu pro slabomyslné.

  1. Aby hned z počátku bylo jasno, tak s formou těchto protestů nesouhlasím. Vám přijde v pořádku někoho zkrvavit proto, že vás nechá čekat? Pokud ano, měl byste odborníka vyhledat vy, protože mám vážné podezření, že jste psychopat nebezpečný svému okolí.

   1. Vám přijde normální, že si někdo osobuje právo omezovat další lidi v jejich právech? Jen proto, že má nějakou utkvělou představu? Navíc na silniční komunikaci, kde hrozí vznik nebezpečné mimořádné situace. Jestliže není přístupný žádosti o uvolnění místa, pak logicky následuje uvolnění pomocí násilí. To obvykle bývá úměrné odporu dotyčného. Je to tedy rozhodnutí onoho „protestujícího“ jedince. Toho si musí být vědom. Pokud není, pak jde o psychopata, který by měl vyhledat odbornou pomoc.

 8. Jan Ackermann

  Policie zase hledá výmluvy a kecy jak se zbavit vlastního másla na hlavě, že se nechávají objednávat jako ochranka. Ti lidé sedící na silnici ( což samo osobě vypovídá o jejich momentální nepříčetnosti se nijak nebrání manioulaci se sebou samými, jsou jako pytel brambor. Přemístění pytle brambkr není použití násilí, tuto obraznou zkratku nesmíme v žádném případě tolerovat! To je účelový výklad zákona. Od policie to zamrzí dvojnásob. Připoutání nebránícího se terority taky není projev násilí, to je jediný možný způsob, jak ochránit jeho zdraví, neboť on by se okamžitě šel znovu posadit pod nejbližší jedoucí vozidlo. To je zjevný fakt, to neokecá nikfo, tedy dočasné omezení osobní svobody uveseného jedincw je projevem hrdinstvínpři záchraně lidského života. Co na to policejní vyjednavač? Pakliže se policisté sami nezmůžou na dodržování svého základního poslání, tak si prostě musíme pomoci sami, policie nepolicie.

  1. Mě by zajímala jedna věc. Když je přilepenej k silnici, tak je vlastně něco jako pevná součást stavby – silnice, tedy něco jako patník. A teď ten dotaz: můžu se na něj taky vychcat, stejně jako na ten patník?

   1. To se dopouštíš přestupku proti veřejnému pořádku v podobě znečišťování veřejného prostranství.
    Každopádně je vhodné požadovat jejich identifikaci pro účel občanskoprávní žaloby o náhradu škody vzniklé z prodlení,kterou ale budeš muset doložit.

 9. Petr Šmacho

  Zákony v tomto zvrhlém a zdegenerovaném liberálně demokratickém režimu chrání pošuky a kriminálníky, ne slušné a normální lidi. A to je největší tragédie naší doby, proto je nutno zvolit příště ty, kdo špatné zákony po volbách změní tak, aby i ekoteroristická překážka na silnici byla bezproblémnově svépomocí motoristou odstraněna.

  1. Tak tomu zemřelému bude jedno, jestli jeho sanitka je 3 km od těch ekomagorů nebo přímo u nich.

 10. Za pár korun se dá koupit kyselina máselná. Když s tím pobryndám silnici před těmi pacienty, tak se ničeho nedopustím. Věřte mi odlepí se sami.

  1. to me napadlo uz davno. na fanatiky je treba chytre a tento zpusob ponizeni spojeny s videozaznamem pozdeji zverejnenym by mohl zabrat :-)

  2. Možná by stačilo trochu sladký limonády na oranžovou vestu. Vosy by se pak o zábavu postaraly. Teď na podzim už to sice neúčinkovalo, ale příští léto…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *