Čištění alu disku štětcem

Návod: Jak vyčistit alu disky

Autor: Komerční sdělení - Foto: Envato Elements - 26. 6. 2024


Běžné nečistoty, prach z brzdových destiček, rez či asfalt. To vše může udělat pěknou paseku na laku karoserie, ale i na samotných discích. Jak a čím tedy vyčistit alu kola svépomocí, aby si zachovala svůj původní vzhled a abyste je při čištění neponičili? Poradí vám specialisté na pneu a disky z AZ pneu.

Čím čistit alu kola?

Než se pustíte do práce, přichystejte si:

  • alespoň jeden štětec (silnější a s kratšími štětinami, ale také jeden tenčí, který vám usnadní práci na hůře dostupných místech),
  • kartáč, kterým vyčistíte kola zevnitř,
  • kbelík s vodou na oplachování kartáče a štětce,
  • vysokotlaký čistič nebo zahradní hadici na oplach kol
  • a pro práci s chemií rukavice, případně roušku.

Hliníkové disky čistěte prostředky, které seženete v obchodech s autodoplňky. Nechte si poradit, protože se nabízí hned několik možností: univerzální čističe kol, speciální chemické prostředky a sady na čištění litých kol. Doporučujeme zvolit čističe s neutrálním pH, které jsou šetrné k laku a běžnou špínu snadno odstraní. Při mytí alu disků se naopak vyhněte abrazivním prostředkům a agresivním čističům na bázi kyselin. Zde platí pravidlo: když jednou je poškodíte, už nikdy nebudou tak výstavní jako doposud.

A jak vyčistit rezavá alu kola? Zvolte speciální přípravky, třeba některý z odstraňovačů polétavé rzi označovaný často jako „fallout remover”. Asfalt z hliníkových disků odstraníte prostředky, které zase najdete pod označením „tar remover“.

Čištění alu disků krok za krokem

Mytím alu disků začněte, až poté se pusťte do zbytku karoserie. To abyste si nezašpinili právě nablýskaný lak od zanesených kol. Disky čistěte jeden po druhém a nejlépe ve stínu, aby vám průběžně neschly.

  • Rozprašte čistič na hliníkové disky a nechte ho alespoň 2 minuty působit.
  • Štětcem krouživými pohyby postupně odstraňujte nečistoty. Počítejte s tím, že homologované disky s více paprsky vám dají více zabrat.
  • Zapečený brzdový prach odstraňte kartáčem nebo starou platební kartou. Nebojte se přitlačit, pokud nepůjde snadno odstranit.
  • Disky lehce znečištěné asfaltem potřete kouskem vaty napuštěné sádlem. Na větší množství asfaltu pak použijte technický benzín. Nejdříve však jeho účinek vyzkoušejte na místě disku, kde nebude vidět případný negativní efekt.
  • Jakmile máte kola vyčištěná, disky opláchněte vlažnou vodou se saponátem. Poté důkladně smyjte zbytky čističe vodou, ideálně wapkou.
Čištění auta wapkou
Veškeré nečistoty a zbytky čisticího prostředku smyjte z kol wapkou.

Pečujte pravidelně o kola i pneumatiky

A to ideálně během celého roku. Na hliníkových kolech se jinak může zapéct těžko odstranitelný brzdový prach, navíc je v létě „spaluje“ slunce a v zimě zase posypová sůl. Důkladnou péči věnujte také pneumatikám, protože jejich stav má zásadní vliv na spotřebu a především bezpečnost jízdy. Abyste je udrželi v dobré kondici, používejte speciální čistič na bočnice a po opláchnutí také impregnaci či lesk na pneu.

Chcete, aby vaše kola opět zářila novotou bez starostí s čištěním? V AZ pneu na vás čeká celá řada kvalitních, homologovaných disků – hliníkových, nebo plechových. Nasimulujte si disky na svůj vůz v konfigurátoru e-shopu nebo se obraťte na AZ pneu specialisty na telefonu, kteří vám s výběrem rádi poradí. Pokud jste z Opavy a okolí, v pneuservisu můžete využít zároveň služby kompletace pneumatik a disků.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru