Jakmile napadne jen trocha sněhu, silničáři posypou silnice solí, ale často i kamínky, které mají zlepšit sjízdnost. Kamínky mají ale ostré hrany, které mohou jednoduše zničit čelní sklo. Pavouk nebo prasklina se vytvoří hned a podle zákona s takovým autem nesmíte jezdit. Tak velká poškození už nejdou opravit a sklo se musí vyměnit. Pokud to nechcete řešit „ze svého“, ideální je mít připojištění skel.
Dobrou zprávou je, že kvůli připojištění čelního skla, respektive obecně připojištění skel není potřeba si pořizovat havarijní pojištění, ale lze si jej sjednat i k povinnému ručení. Kromě čelního skla budete mít pojištěná i další skla uvedená ve smlouvě. Tedy boční skla, střešní anebo panoramatické okno i zadní sklo.
„Pokud bude nutná výměna skla, proplatíme i jeho další části, které jsou podle výrobce potřeba vyměnit, tedy například senzory nebo kalibrace kamery, a také nutnou práci,“ vysvětluje Jan Brůček z Direct pojišťovny. Připomínáme ale, že je nutné si smlouvu s pojišťovnou ještě před podpisem dobře přečíst a opravdu se ujistit, že její součástí jsou ideálně všechna skla a okna na autě. Od kamínku z projíždějícího auta může být klidně poškozeno i boční okno.
Máte poškozené čelní sklo? Na trhu je novinka, která ho dokáže opravit, nebude třeba ho měnit
„Nejčastější limit pojistného plnění, tedy částka, kterou vám pojišťovna vyplatí při rozbití skla, je 5000 Kč nebo 10 000 Kč. Nicméně je možné u některých pojišťoven sjednat i vyšší limit pojištění čelního skla. Ceny se pohybují pro běžná auta od 700 do 1500 Kč za rok,“ radí srovnávač klik.cz.
Někdy stačí oprava
Ne po každém poškození je ale okno hned nutné měnit. Tomu se nevyhnete v zákonem stanovených případech, konkrétně ve chvíli, kdy je prasklina větší než dva centimetry a je ve stírané ploše okna. Mimochodem, jízda s takovou prasklinou je přísně hodnoceným přestupkem, za který vám bude přičteno šest bodů a dočkáte se i pokuty až 3500 Kč na místě nebo až 10 000 Kč ve správním řízení. Pokud tedy máte takto poškozené sklo, s jeho výměnou raději neotálejte.
Pokud je poškození menší, případně je jinde, pak se může vyplatit nechat sklo opravit. Je to časové méně náročné a v řadě případů to zvládnete i sami. Sady na opravu prasklin oken se dají koupit už za pár stokorun, ale pokud uplatňujete plnění z pojistky, pak vše nechte na profesionálech. Ti také určí, zda je okno opravdu možné opravit či nikoliv.
Pokud máte sjednané pojištění skel, opravu nebo výměnu předního skla zajistíte přes pojišťovnu. „Pojišťovna zaplatí opravu maximálně do sjednaného limitu. Proto je potřeba si ho správně nastavit, abyste nemuseli nic doplácet ze svého,“ podotýká Brůček. Zároveň si také ověřte, jestli máte sjednanou nějakou spoluúčast, což je částka, kterou se na opravě podílíte vy. Pokud je spoluúčast vysoká, zvažte, zda případnou opravu nezvládnete sami. Můžete tak ušetřit.