Je lehce s podivem, čeho všeho jsou někteří řidiči schopni. To, že se najde jeden, který ignoruje červenou na železničním přejezdu, asi nikoho nepřekvapí. Že jich ale bude poměrně hodně, a navíc jeden začne ostatním radit, že mohou jet, i když to zákon zakazuje, to už je jiná káva.
Ale přesně to se stalo jen před pár dny na přejezdu v Marefách u Bučovic. Ze záznamu, které zveřejnila policie je patrné, že řada řidičů si z nebezpečí, které železniční přejezd s blikajícími červenými světly představuje, nic moc nedělá. Přes přejezd i ve chvíli, kdy to opravdu dělat neměli, jelo hned několik motoristů. „Celá situace nabrala na dramatičnosti ve chvíli, kdy z jednoho z vozidel vystoupil cestující a začal ostatním řidičům pokyny naznačovat, že mohou přes dvoukolejnou trať v klidu přejet, a to i přesto, že bylo zřejmé, že přejezd není bezpečný. Nakonec takto trať překonalo pět automobilů,“ popsal krajský policejní tiskový mluvčí Petr Vala.
Policisté v tuto chvíli záznam analyzují a upozorňují, že řidiče čeká pokuta. A ne úplně nízká, protože vjíždění na přejezd, ačkoliv blikají červená výstražná světla je poměrně drahým přestupkem. Pokuta se ve správním řízení může dostat až na 25 000 Kč a počítat je potřeba i s šesti trestnými body.
„Podceňovat výstražná znamení na železničních přejezdech se nevyplácí. Přejezd přes koleje v době, kdy je aktivní zabezpečovací zařízení, je extrémně riskantní. Vlak má dlouhou brzdnou dráhu a na vícekolejných tratích může po projetí jednoho vlaku následovat další. Právě to je častou příčinou vážných, mnohdy tragických nehod. Na železničních přejezdech se proto musíme chovat obzvlášť opatrně. Připomínáme, že v případě poruchy zabezpečovacího zařízení je jedinou osobou, která smí pustit vozidla přes přejezd, pověřený zaměstnanec provozovatele dráhy,“ upozornil Petr Vala.