Již během tohoto měsíce se opět naplno rozjedou všechny plánované opravy naší nejfrekventovanější dálnice D1. Kromě dopravního pekla by si řidiči měli dát pozor také na rychlost, kterou budou opravovanými úseky projíždět. Každý takový kus dálnice, který bude v režimu oprav, bude také pod bedlivým dozorem kamer a radarů. Ty budou dohlížet na dodržování maximální povolené rychlosti. Ta, pokud nebude z nějakého důvodu stanoveno jinak, bude 80 km/h.

Může se vám to zdát jako zbytečně málo, ale mějte na paměti, že pokud zrovna neprobíhá u nás zřejmě velmi oblíbená technologická přestávka (tedy takové magické zaklínadlo, které nechá zmizet stavební stroje i dělníky) můžou se po opravovaných úsecích dálnice pohybovat lidé i pomalu jedoucí stroje. Navíc v těchto místech budou jízdní pruhy úzké a jakákoliv nehoda by zkomplikovala už tak náročnou dopravní situaci. Tak proč si to naopak neulehčit? Proto raději zpomalte, ať do svého cíle dorazíte s co nejmenším zpožděním a v pořádku.

A pokud chcete dorazit i bez pokuty, vyplatí se hlídat si rychlost. Dle ÚAMK bylo v minulém roce na podzim v provozu měření pouze mezi sjezdy na Velké Meziříčí a Lhotkou, tedy mezi 146. a 153. kilometrem. Právě sem se kamery během tohoto měsíce opět vrátí.

Navíc ale budou instalovány také na části D1 mezi Ostředkem a Šternovem (34. – 41. kilometr) a mezi Hořicemi a Koberovicemi (75. – 81. kilometr). Ve hře je údajně dokonce ještě čtvrtý úsek. Zatím se ale Ředitelství silnic a dálnic nerozhodlo, zda dodržování stanovené osmdesátky bude hlídat mezi 112. a 119. kilometrem (sjezdy na Jihlavu a Velký Beranov) nebo mezi 168. a 178. kilometrem (Devět Křížů – Ostrovačice) či 90. – 104. kilometrem (Humpolec – Větrný Jeníkov). Napovědět by mohla mapa s vyznačenými jednotlivými úseky dálnice. Důležité pro nás jsou v tuto chvíli ty, které jsou označeny červenou barvou, tedy jsou v realizaci. Mapu, kterou zpracovává ŘSD, naleznete zde.

Ještě dodáme, že ze zhruba 160 kilometrů, což je délka rekonstruovaného úseku mezi Mirošovicemi a Ostrovačicemi je zatím kompletně obnoveno jen 63 kilometrů dálnice. Rekonstrukce pak má skončit v roce 2020.