Když spácháte dopravní přestupek, přistihne vás u toho Policie České republiky, ale nezastaví vás, pošle vám domů Výzva k podání vysvětlení. Vy byste se pak na základě toho měli k podání vysvětlení dostavit na úřad. Ale nemusí to tak nutně být, lze to vyřešit i na dálku.

Můžete být sebeopatrnější řidič, ale stačí se na sekundu zamyslet a bystrému oku policejního radaru neuniknete. Pokud jde o pevný radar, kterých jsou v například v Praze desítky, dostanete z pražského magistrátu (protože tato měření řeší městská policie) dopis, ve kterém bude oznámen přestupek a k němu rovnou přidán takzvaný odpustek. Ten vznikl v roce 2014 a fakticky jen provozovateli vozidla oznamuje, že on nebo někdo další jel s autem kolem radaru rychleji než měl, takže musí zaplatit určitou částku, čímž bude vše vyřešeno. Bodového postihu se provozovatel bát nemusí. Ovšem jinak to funguje v případě, že řidiče změří přímo policejní hlídka.

Přečtěte si také:  Antiradar a detektor radarů: jeden mít můžete, druhý nesmíte

Předvolání k podání vysvětlení

Pokud řidiče změří policejní hlídka schovaná někde za keřem, dočká se provozovatel auta dopisu, ve kterém bude uvedena výzva, ve které by měl provozovatel uvést, kdo auto řídil a kontakt na něj. Dle paragrafu 10 silničního zákona to tak udělat nemusí, pokud auto řídila osoba blízká. Ovšem pokud provozovatel nezná údaje k tomu, kdo auto řídil, hrozí mu pokuta až 100 000 Kč.

Tentokrát budeme pracovat se situací, kdy provozovatel řidiče na policejní výzvu sdělí. Řidiči pak přijde výzva k podání vysvětlení, kde je detailně popsán přestupek a informace o datu a hodině, kdy se má řidič dostavit k osobnímu podání vysvětlení. To ale v současné době může být pro spoustu lidí problém.

Zákaz cestování neplatí

Jako první vás možná napadne, že je v současné době v platnosti zákaz cestování mezi okresy a pokud se takové jednání má konat v jiném okresu než bydlíte, mohl by to být problém. Tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk nás ale ujistil, že v takovém případě zákaz neplatí a podání vysvětlení v klidu můžete jet. S sebou si do auta vezměte ono předvolání, které případné policejní hlídce bude stačit ukázat.

Co ale v případě, že jste přestupek spáchali třeba na druhém konci republiky, než bydlíte, nebo se prostě jen bojíte vyrazit do kanceláří plných lidí v době, kdy je koronavirus možné podle některých chytit i na procházce parkem? I to má řešení.

Přiznat se a komunikovat

Byť na předvolání máte přesné datum ústního projednání, nemusíte na něj chodit. Jan Daněk nám řekl: „Stačí na předvolání odpovědět třeba e-mailem nebo datovou schránkou, a rovnou poslat sdělení, ve kterém se dotyčný k přestupku přizná a bude s ním souhlasit.“

Přečtěte si také:  Pozor na rychlost při předjíždění. Ani v tu chvíli ji totiž nesmíte překročit

Zjednodušeně řečeno tedy na předvolání odpovíte něco v tom smyslu, že jste si přestupku vědomi, že jste ho spáchali přímo vy, je vám jasné, že pokuta přijít musí a prosíte o vyřešení přes poštu či datovou schránku. Není tedy potřeba na předvolání nutně reagovat cestou mezi velkou spoustu lidí a vystavování se nebezpečí nakažení nejen koronavirem. Jde to i online.

Upozornění na komentáře
Upozornit na
65 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments