mereni-rychlosti-policie-radar-2

Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR - Foto: Policie ČR - 22. 3. 2021


Když spácháte dopravní přestupek, přistihne vás u toho Policie České republiky, ale nezastaví vás, pošle vám domů Výzva k podání vysvětlení. Vy byste se pak na základě toho měli k podání vysvětlení dostavit na úřad. Ale nemusí to tak nutně být, lze to vyřešit i na dálku.

Můžete být sebeopatrnější řidič, ale stačí se na sekundu zamyslet a bystrému oku policejního radaru neuniknete. Pokud jde o pevný radar, kterých jsou v například v Praze desítky, dostanete z pražského magistrátu (protože tato měření řeší městská policie) dopis, ve kterém bude oznámen přestupek a k němu rovnou přidán takzvaný odpustek. Ten vznikl v roce 2014 a fakticky jen provozovateli vozidla oznamuje, že on nebo někdo další jel s autem kolem radaru rychleji než měl, takže musí zaplatit určitou částku, čímž bude vše vyřešeno. Bodového postihu se provozovatel bát nemusí. Ovšem jinak to funguje v případě, že řidiče změří přímo policejní hlídka.

Předvolání k podání vysvětlení

Pokud řidiče změří policejní hlídka schovaná někde za keřem, dočká se provozovatel auta dopisu, ve kterém bude uvedena výzva, ve které by měl provozovatel uvést, kdo auto řídil a kontakt na něj. Dle paragrafu 10 silničního zákona to tak udělat nemusí, pokud auto řídila osoba blízká. Ovšem pokud provozovatel nezná údaje k tomu, kdo auto řídil, hrozí mu pokuta až 100 000 Kč.

Tentokrát budeme pracovat se situací, kdy provozovatel řidiče na policejní výzvu sdělí. Řidiči pak přijde výzva k podání vysvětlení, kde je detailně popsán přestupek a informace o datu a hodině, kdy se má řidič dostavit k osobnímu podání vysvětlení. To ale v současné době může být pro spoustu lidí problém.

Zákaz cestování neplatí

Jako první vás možná napadne, že je v současné době v platnosti zákaz cestování mezi okresy a pokud se takové jednání má konat v jiném okresu než bydlíte, mohl by to být problém. Tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk nás ale ujistil, že v takovém případě zákaz neplatí a podání vysvětlení v klidu můžete jet. S sebou si do auta vezměte ono předvolání, které případné policejní hlídce bude stačit ukázat.

Co ale v případě, že jste přestupek spáchali třeba na druhém konci republiky, než bydlíte, nebo se prostě jen bojíte vyrazit do kanceláří plných lidí v době, kdy je koronavirus možné podle některých chytit i na procházce parkem? I to má řešení.

Přiznat se a komunikovat

Byť na předvolání máte přesné datum ústního projednání, nemusíte na něj chodit. Jan Daněk nám řekl: „Stačí na předvolání odpovědět třeba e-mailem nebo datovou schránkou, a rovnou poslat sdělení, ve kterém se dotyčný k přestupku přizná a bude s ním souhlasit.“

Zjednodušeně řečeno tedy na předvolání odpovíte něco v tom smyslu, že jste si přestupku vědomi, že jste ho spáchali přímo vy, je vám jasné, že pokuta přijít musí a prosíte o vyřešení přes poštu či datovou schránku. Není tedy potřeba na předvolání nutně reagovat cestou mezi velkou spoustu lidí a vystavování se nebezpečí nakažení nejen koronavirem. Jde to i online.

Štítky: , , , , ,

68 názorů na “Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku”

  1. Zdravím mám dotaz. Před nedávnem jsem omylem projel ve vesnici okolo radaru víc než jsem měl. Můžeme říkat že kvůli mě nepozornosti. Teď mi přišla výzva k podání vysvětlení. Kde se dá vyplnit jen jméno odesílatele a řídice. A říkám si že zavolám na číslo co je na papíře tomu kdo vyřizuje. Městky úřad Benešov. A tam mi řekli že když se přiznám že jsem to byl já tak dostanu pokutu body a půl roku zákaz činnosti. A nebo ať na tu výzvu neodpovídám a počkám na další dopis kde bude pokuta kterou mám zaplatit jako provozovatel. A nic víc. A chci se zeptat co je na tom pravdy jestli to tak mám udělat ?

  2. Je to sice určitý pokrok, ale furt je to tahání lidi po úřadech, zbytečně. Navíc v osobním jednání může být prostor pro korupci.
    Osoba blízká je blbost. Pokud někdo mojim autem jezdí jako prase, tak ať si to vyžere. Pokud vlastník vozu neznámí, kdo vůz řídil, pokutu platí on.
    To ostatní se dá vyřídit poštou, včetně pokuty i trestných bodů. V UK to tak funguje již řadu let

  3. Další chyba v prvním odstavci, pokud zašle policie výzvu k podání vysvětlení, je skoro vyhráno. Pokud přijde výzva z magistrátu nebo městského úřadu je to poněkud horší.

    1. Myslím že je to právě naopak. Úřady a magistrát jsou zcela zahlcení agendou. V tomto případě není většinou nutno jakkoli reagovat. Ovšem i v případě PČR se to dá uhrát ale je nutná součinnost :)

      1. Péét z úřadu dopis, fotky, … za 14 dnů po vyfocení
        2 litry do 15 dnů
        Není nutno reagovat, nebo co

      2. Jsem zvědavý, jak dlouho se tady bude ještě papouškovat tento nesmysl o zahlcenosti. Zahlceni jsou, ale ne tak, že by neřešili pokuty.

  4. Zajímavě zkrouceno. A ještě blbě. Proč píše, když je mimo, potom nemají ti co to čtou, tvrdit a případně šířit blbosti.

  5. Podělím se s Vámi o svou osobní zkušenost.
    Vozidlo, které je registrováno na mě, řídila jiná osoba, spáchala s ním strašný přestupek překročení rychlosti v obci a to tím způsobem že bylo stacionárním radarem změřeno 57km/h
    Následně tedy přišlo na adresu trvalého bydliště žádost o podání vysvětlení rovnou s „odpustekm“ 500Kč. Bohužel tento dopis se nedostal ke mě jako k provozovateli vozidla, ale k osobě která vozidlo řídila, onen „odpustek“ zaplatila, bohužel došlo k promeškání lhůty pro zaplacení.
    A tady začíná úřední šiml.
    Dotyčný správní orgán sice zjistil že platba přišla po splatnosti, ale protože nějaké § tak platbu vrátil až po 2 měsících, a to logicky složenkou na mé jméno, současně s tím ale zaslal výzvu provozovateli vozidla (mě) k zaplacení pokuty ve výši 1500Kč a to pro nesplnění zákonné povinnosti ohledně sdělení kdo vozidlo řídil. Až tehdy jsem se tedy dozvěděl o tomto přestupku !
    Následoval dotaz na příslušný orgán, co že to? A jelikož jsme nesouhlasil s výší pokuty, nebudu platit za něco co jsem nespáchal – ani nemohl, jelikož jsem o ničem nevěděl, byl jsem předvolán k osobnímu jednání. Tam jsem se teprve poprvé mohl seznámit se spisem -fotodokumentací z radaru, podepsaným lístkem o převzetí první výzvy k uhrazení 500Kč, kde bylo evidentní že podpis není můj. A zároveň jsem byl seznámen s tím, že věc ve správním řízení podléhá poplatku ve výši 1000Kč.
    Takže z původních 500Kč, které ještě navíc původní přestupce dobrovolně zaplati, byť pozdě, se nyní stalo 2500Kč.
    A to vše pro překročení rychlosti o 7km/h – po odečtení tolerance -3km/h tedy 54km/h
    Zajímavé jakým způsobem obce plní svou kasu :)

  6. Chyba již ve druhém odstavci – s provozovatelem se NIKDY body neřeší, max. tak. částka. BODY se řeší vždy s konkrétním řidičem!

    1. Jaká je tam chyba? Vždyť se tam píše, že „Bodového postihu se provozovatel bát nemusí.“ Tedy ano, s provozovatelem se body nikdy neřeší.

  7. Tak autor ASI nezná ust.§ 4 zákon č. 361/2000 Sb. (silniční zákon) …
    Takže opět BLÁBOL !!!!!

  8. Datovkou prosím, ale komunikovat s úřady emailem, leda tak s elektronickým podpisem, ale jinak nemá

  9. Co to psalo za osla? Článek o ničem. Prostě se přiznej, zaplať pokutu, jinou možnost stejně nemáš.

  10. dalnobojcik.

    jak riikaji pravnici musite se neustale odvolavat,jelikoz az pak zacnou urednici uvazovat o tom co vlastne po Vas chteji.A pokud se odvolate a prijde opet odpoved od stejne instance je to opet spatne.Odvolavate se vzdy k nadrizene instanci tak Vam nemuze odpovedet ten samy urednik.Tak se nenechejte oblbnout.

  11. Je to hezké, poučné. Ale mě se stalo, už je to 5 let , že jsem byl údajně zaměřen, přitom jsem ani já, ani moje vozidlo na daném místě nebylo. Úředníci, k nim se nemá ani cenu vyjadřovat, soud mi dal za pravdu, tak podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Tam už to leží přes jeden rok…. Nebyl jsem tam, ani moje auto, ale úředníci to nevzdávají…..

    1. Proč to nejhorší ? To jste chlap, nebo vůl ! Každý by měl mít v sobě kus cti a pokud jsem tam byl, tak se normálně přiznat. Pokud samozřejmě je situace opačná, tak proč bych se přiznával…..Chlap by měl hlavně zůstat férový !

        1. Proto je spousta lidi naprosto ubohých v tomhle státě. Protože nikoho nezajímá jak se má chovat, ale když on se chová takhle tak já budu taky.

          1. A když někdo stanový, že na rovné, dvouproudé silnici, kde jedu sám, mám jet 30km/h a změří mě tam 50, tak se bránit budu, bo tam někdo stanovil blbost a blbosti se bránit chci. Chovám se tak, abych neškodil, což se o státu říct nedá.

      1. Každý zkušený řidič to někdy přepískne. A když se to stane a jsem si toho vědom, tak proč si tu chybu nepřiznat.

    2. Jsi opravdový chlap a myslitel :D No, i na takový sluníčko svítí. A teď by si nám ještě mohl napsat jak dělá kozička :D

  12. Jan Korecký

    Pan redaktor je asi „podúřednický masochista“.
    Ještě, abych je prosil, aby to řešili na dálku?
    Jasně, slušnost a korektnost v jednání je správná. Jak v businessu tak se státní mocí. Ale stavět se do podřízené role, sypat si popel na hlavu, prosit je, abych jim mohl ulehčit práci s mým trestem a nakonec jim za to ještě děkovat? To bych si fakt připadal jak v BDSM salónu na pozici subíka.
    Spíš by asi bylo fajn rozebrat situaci: „S přestupkem nesouhlasím/nesdělím, kdo vozidlo řídil a toto na úřad zašlu jako vyjádření datovou schránkou, abych tam nemusel“ – jestli tento postup je OK, jak se vyhnout tomu, abych jel přes půl republiky podávat vysvětlení?

  13. Tak emailem jedině, že vlastníte osobní certifikát a email tak digitálně podepíšete, v opačném případě pak máte povinnost email potvrdit písemně s podpisem, a to do 5 dnů, viz § 37 odst. 4 správního řádu „Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě. Za podmínky, že podání je do 5 dnů potvrzeno, popřípadě doplněno způsobem uvedeným ve větě první, je možno je učinit pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím dálnopisu, telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití podpisu.“

  14. A mohl bych vědět, jak policista online vypíše pokutový blok když budu s přestupkem souhlasit? Protože až podepsaný blok je meritornim rozhodnutím. V opačném případě to bude zasláno zbytečně na správní řízení, kde hrozí větší sankce

    1. V článku není jediná zmínka o blokovém řízení, které je možné projednat pouze na místě, plete hrušky a jabka.

      1. V současné době se používá pokutový blok v příkazním řízení. Dŕíve bloková pokuta, dnes příkazní ŕízení. To jen správné tetmíny k „pokutě“ na místě.

  15. Ahoj, ja byl zmeren a predvolan (na 50-78 prehlednuta znacka), nebyl videt oblicej a uhral jsem to svete div se na osobu blizkou. Nevim jestli to jeste jde,.protoze uz to je drahna doba.
    Hezky den PJ

    1. nejsem robot

      Pokud meri fizl a neni ztotoznen ridic, tak stale plati, ze staci nenahlasit ridice. Pokud meri automatizovany prostredek, tak ridic nikoho nezajima, jde ciste o prachy, jde se po provozovateli vozidla.

    2. Osoba blízká prakticky už nelze použít. Pokud není ztotožněn řidič platí pokutu majitel/provozovatel vozidla. Jde v tom o to že pokud není ztotožněn řidič nejdou udělit trestné body atd.. takže jde uložit pouze pokuta

      1. Pravdu má nejsem robot. Je rozdíl v automatizovaném měření a fyzickém. Pokud to udělá automatický radar, jde se po provozovateli, v ostatních případech jde použít osoba blízká.

        1. Pokud použijete osobu blízkou, tak vám napaří správní delikt, což je hození odpovědnosti na provozovatele. Tohle prosadil ten „expert na dopravu Huml“. Takže nakonec zaplatíte, ale body vám zůstanou.

        2. Uz dost dlouho osoba blízká nejde. Je to tak, ze pokud osobu neuvedete, dostanete sankci pro nesplnění povinnosti provozovatele. Takže si osobu blízkou ochráníte :) , ale tim slintem postihu neujdete :) Hezky den.

        3. Ani nevíte jak se pletete, pokud měří policista a není ztotožněn řidič, opět nese prvotní odpovědnost provozovatel. Osoba blízká už pro beztrestnost neplatí

          1. Ne. Provozovatele lze otravovat jen, pokud jde o zastavení/stání a nebo byl záznam pořízen automatizovaným prostředkem. Takže pokud měří policista/strážním manuálně, stačí odmítnout vypovídat a máte vyhráno (pokud nedošlo ke ztotožnění na místě).

            1. Změřili mne policisté v autě, ale následná hlídka o kus dál nezastavila. Měli tam jiného „kunčafta“. Přišel mi z úřadu odpustek, že v tu chvíli byl zapnut radar v autě policistů jako autmatizovaný prostředek a jen fotil… Zaplatil jsem litr a šel do pr…le, ale evidentně mobilní prostředek vydávat za stacionární radar si může dovilit opravdu jen česká fízlárna a českej úředník, který již opět může vše, stejně jako za bolševika…

        4. Mýlíte se, ani v jednom z případů nelze OB již použít. Buď někoho udáte nebo to jde za vámi

      2. a co takhle uvést ,vím kdo řídil Ivan Putin Ruská federace Moskva Leninova 13.Je to mů známý.

  16. A co GDPR!!!? Ukazovat komusi neúčasnému moje data a pokutu, nebo zdravotní stav, či fakturu na hranici okresu který dle legislativy a ústavy (Hlava 7) neexistuje!!? Kde to kur*a žijeme?

    1. Co to melete o GDPR? Píšou tam o tom, že předvolání můžete ukázat kontrolujícím policistům jako důvod k vycestování z okresu. Nikdo Vás nenutí vytisknout si na triko: „Spáchal jsem přestupek“ nebo „Jsem po lobotomii“.
      Už aby ten COVID skončil, tady to fakt leze lidem na mozek.

    2. Hele pane právě kvůli takovejm jako jste vy kteří v jednom kuse hledají mezery v zákoně jenom proto aby na protest nemusely dodržovat vládní nařízení ten koronavirus porad je a myslete si co chcete.

    3. Jaké GPDR?! Myslíte si, že policajti o vás nic neví?! Mají i rodné číslo, dokonce si on-line zjistí, zda máte povinné ručení a kdy vám končí technická!

      1. No to sice mají ale až na základě lustrace ke které musí mít zákonný důvod. Takže shrnuto – vlastně o vás neví nic.
        Nezákonné lustrace jsou hrubé porušení pracovní kázně a policista z mého okolí kvůli tomuto byl odejit.

      2. tak když všechny tyhle údaje četníci vědí – proč jim mám ukazovat ORV, ŘP a zelenou kartu?
        Stačil by jen OP k identifikaci a zbytek zjistí podle SPZ.
        Nebo ne?

    4. Policii stačí občanský průkaz a zjistí si vše na místě. Počet přestupků, trestní rejstřík atd…

  17. To určitě.na jednání s úřadem práce mi taky řekli že stačí poslat formulář datovou schránkou,a neuměla to paní dole soubory vybrat.do poslední chvíle lhala že nic nedošlo.datovku ruší je k ničemu a ke komunikaci s úřady obzvláště!

    1. Pokud vím, tak po doručení zprávy do datové schránky příjemce přijde odesílateli zprávy potvrzení s datumem a časem doručení do schránky. Asi bych byl hodně zlý, kdyby mi někdo tvrdil, že nic nepřišlo, a já bych měl v ruce vytištěné toto potvrzení.

  18. Obviněný z přestupku není povinen se k ústnímu jednání dostavit, není-li jeho účast na ústním jednání nutná (což nikdy není, to je jenom theoretická právní skutečnost z trestního práva processního, kde taková situace nastat může), judikoval to dokonce Ústavní soud, ovšem zároveň je povinen to správnímu orgánu sdělit.

    Ovšem pokud obviněný z přestupku na své účasti u ústního jednání trvá, tak risiko choroby, v současné situaci, je dobrý důvod, aby ústní jednání bylo zrušeno a nařízeno jindy. Typicky se střetávají dva zájmy, totiž zájem na rychlém projednání věci a zájem čince na zachování zdraví, případně i života, no a to je, z pohledu práva, mnohem vyšší statek ochrany, než trest za bagatelní zloskutek.

    1. Podání vysvětlení je úkon před zahájením řízení milej zlatej, nejste v postavení obviněného. Tím se stáváte až potom, co vám bude sděleno obvinění z přestupku, momentálně podání vysvětlení slouží k ujasnění si situace, co a jak. Stejně tak ho lze využít i k tomu, že věc může být u správního orgánu vyřízena příkazem na místě (bývalá bloková pokuta) pokud se k jednání doznáte. Takže k podání vysvětlení se dostavit musíte, jinak vám hrozí pořádková pokuta.
      Pokud jste obviněn, tak jste i předvolán k ustnímu jednání pokud tedy neproběhne jen čtením listin ze spisu, videozáznamu apod. Jestliže jste předvolán, tak se musíte omluvit a omluva musí být řádná a doložena např. neschopenka, ale i u ní musí být diagnoza, která zabraňuje se dostavit (např. zlomený malíček může vést k prac. neschopnosti, ale cestovat a vypovídat můžete), pokud se neomluvíte, bude projednáno o vás a bez vás a nic vám nepomůže.

      1. Ahoj, mam dotaz vypada to, ze jsi znaly. Prisla mi vyzva o podani vysvetleni. Ze dne 20.4.2023 cas 01:58 (jel jsem z prace) mi byla namerena v obci na 50 rychlost 73kmh. Vim ze mi hrozi 3body a pokuta az 2500kc. Co ted jak postupovat. Mam jim napsat do datove schranky a odvolat se na osobu blizkou, tudiz jsem provozovatelem, ale auto jsem neridil. A napsat jim, ze odmitam vypovidat, ale ze totožnost řidiče znám, ale na základě přestupkového zákona nepodám vysvětlení, protože byste poškodili osobu blízkou?
        Mam tam jit osobne nebo staci elektronicky? Dalsi vec z ceho mam strach, zrejme maji mou fotografii ptz me ten radar uplne oslnil. Ale fotku mi neposlali, jen vyzvu. Dalsi z ceho mam strach je sankce az 100000kc, kdyz neposkytnu udaje o osobe ktera moji karu ridila. Pomozte mi prosim kdokoli s timto pripadem, zbyva mi 7 dni na vyreseni.
        Dekuji
        Petan

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru