nehoda bmw

Na co nezapomenout při sjednávání pojištění auta?

Autor: Komerční sdělení -   25. 1. 2021


S pojištěním automobilu to je jako s cestovním pojištěním. Bez něj se na cestu raději vůbec nevydávejte. Ve hře jsou miliony! Řeč je přitom nejenom o povinném ručení, ale i doporučeném havarijním pojištění!

Před uzavřením povinné ručení se zaměřte na několik parametrů. Prvním z nich je rozsah pojištění. V nabídce většiny pojišťoven se můžete setkat se třemi pojistnými balíčky, jako jsou krytí dopravní nehody, kterou způsobíte, nezaviněné události, již jako řidič neovlivníte, a tzv. přímá likvidace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Přečtěte si také:  S nepojízdným autem není potřeba čekat na pomoc kamaráda. Pomůže povinné ručení a linka pomoci řidičům

Krytí dopravní nehody a pojištění nezaviněných událostí

Nejdražší položkou pojištění auta je krytí dopravní nehody, které pokrývá většinu karambolů, k nimž na pozemní komunikaci může dojít. Vozidlu ovšem nehrozí újma jen v dopravním provozu. Poškodit jej mohou kroupy, padající strom či jiná živelná pohroma. Nebo vám automobil může být odcizen. Proti těmto rizikům vás ochrání tzv. pojištění nezaviněných událostí.

Přímá likvidace

Pokud vám škodu způsobí někdo jiný, bude újma na vašem vozidle kryta z povinného ručení řidiče, jenž škodu způsobil. Komunikace s pojišťovnou viníka ovšem nebývá bezproblémová. A mnohdy se i protahuje. S pojištěním likvidace se jí vyhnete a výplatu úhrady za škodu také maximálně urychlíte. Pojistné plnění vám zaplatí vaše pojišťovna, který jej až následně bude vymáhat z pojišťovny viníka.

Jakou pojistnou částku?

Důležitou položkou pojištění vozidel je také částka, na níž váš automobil bude pojištěn. Zatímco u povinného ručení je limit pojistného plnění daný zákonem, při výpočtu havarijního pojištění se vychází z aktuální ceny vozidla, tedy z ceny, za níž byste vůz obdobných parametrů pořídili na českém trhu.

Přečtěte si také:  Při prodeji auta nevynechejte zásadní krok, jinak se může vše proměnit v horor

Jaká spoluúčast?

Výslednou cenu pojištění také ovlivní vaše spoluúčast, což je částka, o kterou se v případě plnění úhrada za škodu sníží. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím nižší pojištění budete platit. Ale také v případě škody více zaplatíte. Obzvláště v případech vážných havárií se často jedná o velmi vysoké částky. Výši spoluúčasti proto volte především s přihlédnutím ke stáří a značce vašeho vozidla.

Pojišťovnu vám vybere online kalkulačka

Pomoci s výběrem konkrétní pojišťovny vám pak pomůže chytrá online kalkulačka povinného ručení (například na usetreno.cz). Do ní zadáte hlavní parametry své pojistky (havarijní i povinného ručení) a systém vám poté nabídne nabídky jednotlivých pojišťoven. A vy si z nich vyberete tu nejlepší.

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek