5. června 2013 ve Stuttgartu získala skupina PSA Peugeot Citroën opět cenu „Mezinárodní motor roku“ v kategorii motorů o objemu 1,4 – 1,8 litru.

Toto prestižní ocenění, které uděluje časopis „Engine Technology International“, bylo opětovně uděleno benzínovému čtyřválcovému motoru o objemu 1,6 litru s přímým vstřikováním, který byl vyvinut ve spolupráci skupin PSA Peugeot Citroën a BMW Group.

Oceněným motorem je verze o výkonu 200 koní, kterou jsou vybaveny modely Peugeot RCZ, 308 CC a 308 GTi a Citroën DS4 a DS5. Motor, který se nejnověji objevil u Peugeotu 208 GTi, poskytuje výkon 145 kW a točivý moment 275 Nm. Emise činí 139 g CO2/km.

Tento benzínový motor s turbodmychadlem o objemu 1,6 l doplňuje řadu motorů o objemu 1,4 – 1,6 l a výkonu 95 – 200 k.

Tato kategorie motorů využívá nejmodernější technologické novinky: přímé vstřikování u verze s turbodmychadlem, proměnlivý zdvih válců, olejové čerpadlo s řízeným průtokem a vodní pumpu pracující jen v nezbytných případech. Výsledkem je úspora paliva a emisí oproti předchozí generaci o přibližně 10 %.

Tyto motory, vyráběné v továrně Française de Mécanique v Douvrinu v severní Francii, dnes představují základ benzínových motorů používaných u vozů Peugeot a Citroën.

Tisková zpráva/-PS-