Mosty jsou nejen pro automobilovou dopravu velmi důležité, ale jejich výstavba, údržba a provozování bývá velmi náročné. A to především finančně. Jak to vypadá, když se o mosty jejich majitelé dostatečně nestarají, můžeme teď takřka v přímém přenosu sledovat i v České republice. A co si budeme povídat, není to úplně příjemná podívaná.

Pořád jsme na tom ale ještě docela dobře. V Rusku se to totiž neřeší prakticky vůbec. Tam často nikoho nezajímá, jestli je most v pořádku, v jakém je stavu a jestli je alespoň trošku bezpečný. Na následky se nehledí důležité je, že právě teď alespoň nějak funguje. Jeden z takových „prostě fungujících“ mostů je na Sibiři, který už před několika lety skoro shořel. Úřady ovšem s jeho opravou nijak zvlášť nespěchají a místním tak nezbylo nic jiného než jeho používání prostě risknout.

Most, který je dlouhý 570 metrů, zatím drží, ale vjet na něj znamená mít velkou odvahu a v autě náhradní spodní prádlo. I na pohled je jasné, že není v úplně dobré kondici, ale když to jinak nejde, je potřeba zatnout zuby a prostě jet. Za sebe ovšem říkám, že bych si snad raději najela stovky kilometrů, jen abych ho nemusela použít. Podobnou paniku ve mě vyvolává šílený most v Japonsku. Ten sice není před rozpadnutím, ale jeho konstruktér si nejspíše vzal inspiraci v nějakém zábavním parku.