Morgan EV3: retro s nádechem budoucnosti – foto + video

Autor: Jan Karlík -   3. 3. 2016


Britský výrobce tradičních sportovních automobilů Morgan na autosalonu v Ženevě lehce šokoval a nechal otevřenou čelist nejednomu automobilovému fanouškovi. Automobilka, která je známa tím, že jako materiál pro kostru vozu stále používá dřevo, představila tříkolku, která pro svůj pohon využívá elektromotoru.

O pohonu automobilů a tříkolek tradiční značky Morgan se totiž až do této doby staraly různě koncipované a výkonné spalovací motory. Morgan tím mění zažité tradice a v Ženevě představil finální provedení svého historicky prvního elektromobilu s názvem EV3.

Morgan EV3 vychází z modelu 3 Wheeler, jenže oproti němu je na autě mnoho změn. Nádech budoucnosti přínáší také nováckaroserie, která je karbonová a i samotný její design je odlišný od 3 Wheeleru. Tou hlavní změnou je ale samozřejmě absence dvouválcového motoru před přední nápravou. Nová pohonná jednotka se odstěhovala k zadnímu kolu, přičemž se jedná o elektromotor s maximálním výkonem 63 koní (46 kW).

Možná důležitější, než samotný motor, je v případě elektromobilů úložiště energie. O zásobu „paliva“ se v případě Morganu EV3 lithium-iontový akumulátor s kapacitou 20 kWh. To by mělo Morganu vystačit k ujetí vzdálenosti až 257 km na jedno nabití. Vůz totiž váží méně než půl tuny. Akcelerace z 0 na 100 km/h je otázkou necelých devíti sekund. Maximální rychlost je 145 km/h. Morgan EV3 se začne vyrábět ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a co je důležité, jeho cena by neměla být vyšší než v případě 3 Wheeleru.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *