Mlží se vám skla v autě a stále se vám nedaří se vlhkosti zbavit? V tomto článku se podíváme na to, co by vám mohlo s odstraněním tohoto problému pomoci. Zamlžená okna jsou totiž nejen problém při jízdě, protože snižují viditelnost, ale také vytvářejí prostředí pro vznikl plísní.
Jak vlhkost vzniká?
Zamlžená okna se v autě objevují hlavně v situacích, kdy je venku vlhko (například prší) anebo v zimě. Skla se uvnitř auta zamlží ve chvílích, kdy je uvnitř automobilu tepleji a vlhčeji než venku. Tehdy může teplý a vlhký vzduch v kabině kondenzovat na chladném skle. Ten pak může po zaparkování vozu i zmrznout, takže budete škrábat auto nejen zvenku, ale i zevnitř.
Jak se zbavit zamlžení skel v autě?
Někdy může být velmi těžké a náročné se mlžení skel zbavit, ale pokud budete dodržovat tyto zásady, výrazně k tomu můžete přispět:
- Udržujte okna čistá, umyjte je odmašťovacím čisticím prostředkem a otřete suchým a čistým hadříkem
- Naneste na okna sprej proti zamlžování. Koupit jej zpravidla lze v drogeriích a v prodejnách s autokosmetikou
- Pozor na to, abyste neměli aktivovanou vnitřní cirkulaci vzduchu. Pokud totiž vzduch recirkuluje v systému, vlhkost se nahromadí a začne kondenzovat na sklech
- Než do auta nastoupíte, snažte ze sebe sundat veškerý sníh, to je totiž další zdroj vlhkosti
- Dejte si do vozidla pohlcovač vlhkosti, existují na to i speciální pytlíky, tablety a další výrobky
Babské rady
Existují i tzv. babské rady, které by se zamlžováním oken mohly pomoci, přičemž na ně lze využít obyčejné výrobky bez chemie nebo speciální autokosmetiku.
Z mnoha zkušeností, o kterých se můžete dočíst v mnoha internetových diskuzích, je to, abyste čelní sklo potřeli klasickou pěnou na holení. Ta by totiž měla fungovat jako taková „impregnace“ a vlhkost by se po skle měla svézt. Podobně by měly fungovat i některé zubní pasty.
Do auta také můžete nainstalovat plátěný pytlík, případně ponožka, kterou naplníte stelivem pro kočky, které vlhkost velmi dobře absorbuje.