Česká politická scéna se už pár měsíců točí kolem různých voleb, dohadů, vydání a falešných řečí. V tom všem mumraji se ale ztrácí celkem podstatné věci, které mohou mít dopad na nás všechny. Jednou z takto důležitých novinek je změna bodového systému, kterou ministr dopravy připravuje už od roku 2015. V loňském roce pak jeho návrhy dokonce prošly připomínkovým řízením, ale kvůli volbám bylo jakékoliv jeho další projednávání zastaveno.

Protože Dan Ťok i po volbách na své židli zůstává, může se těmto změnám věnovat i v letošním roce. A že se činí. Podle dostupných informací sice o změně bodového systému nebylo v programovém prohlášení vlády Andreje Babiše ani zmínky, ale podle Ťoka to má důvod. Ministr dopravy totiž jeho plány na změny zatím zbaběle zamlčel. To proto, že na ně nechtěl upozorňovat odbornou ani laickou veřejnost a prostě nechtěl řešit žádné, pro něj absolutně zbytečné připomínky. Proto z jeho plánu změn prostě udělal obyčejný poslanecký návrh, který podle něj rychleji a bez zbytečných otázek projde přes všechna schvalování.

Než se vám, stejně, jako nám, udělá špatně, pojďme se podívat na to, o jaké změny vlastně jde. Zatímco dnes můžeme za jeden přestupek přijít o maximálně 7 bodů, podle nového ministrova návrhu by to v budoucnu mělo být maximálně 6. Přestupky pak budou rozděleny na tři kategorie, ve kterých můžeme přijít o dva, čtyři nebo šest bodů. I nadále bude platit pravidlo dvou totožných přestupků a rok, ale vztahovat se bude jen na vážné přestupky. O řidičák tak nepřijdete, když vám radar dvakrát naměří lehké překročení rychlosti (tedy do 20 km/h ve městě, respektive do 30 km/h mimo město).

Kromě změny bodového systému nás už v roce 2019 nejspíše čeká také zdražení pokut. Maximální možná pokuty bude omezena na 100 tisíc Kč, například za jízdu na červenou to bude na místě až 5 tisíc Kč, zdvojnásobit by se měla sazba za překročení maximální povolené rychlosti v obci o více než 40 km/h, za což hrozí i odebrání řidičského oprávnění.

Přečtěte si také:  Waze a další navigační aplikace by měly zrušit některá upozornění, zní z amerického výzkumu

Jak už jsme výše uvedli, tyto změny by měly platit od roku 2019, ale pouze za předpokladu, že vláda Andreje Babiše dostane důvěru. Nebo se ještě více zašmodrchá současná politická situace. Což se může velmi snadno stát.