Vysoké ceny benzinu a nafty jsou v Česku velké téma, které se ale z čerpacích stanic a od motoristů přesunulo k vládním činitelům. Ředitel Státních hmotných rezerv Pavel Švagr na svém twitteru oznámil, že už kontaktovali velké hráče na poli pohonných hmot a vyzvali je, aby si nenavyšovali marže.
Benzin leckde stojí i více než 50 Kč za litr. A to se nelíbí nejen řidičům, ale ozývat se začínají i někteří politici. Z řady míst je slyšet volání po zastropování cen pohonných hmot, jako je tomu v některých okolních zemích. Jenomže takový krok nemá valnou podporu.
Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) March 6, 2022
Například podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely si za vysoké ceny mohou řidiči tak trochu také sami. Na svém twitteru napsal: „Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů. Zastropování cen navíc je plošný druh opatření, což dlouhodobě nepodporuji, a je třeba promyslet, zda to pomůže současnou situaci vyřešit. Nebo jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen.“
Pavel Švagr pak zmínil, že by bylo dobré, aby velcí hráči z oblasti pohonných hmot k případnému zdražování přistupovali opravdu opatrně. Na svém twitteru napsal: „Na jednání NESO jsme vyzvali distributory a prodejce, aby vysvětlovali cenovou politiku a přistupovali k růstu cen pohonných hmot velmi uvážlivě, protože bychom byli velmi neradi, aby současná situace byla zneužita některými distributory k neobjektivnímu navyšování jejich marží.“ A jen pro upřesnění dodáváme, že NESO je poradní orgán předsedy Správy státních hmotných rezerv, který monitoruje dodávky ropy do ČR. Před nedávnem například uklidňoval informací, že nafty a benzinu je v Česku dostatek.
Na jednání NESO jsme vyzvali distributory a prodejce, aby vysvětlovali cenovou politiku a přistupovali k růstu cen pohonných hmot velmi uvážlivě, protože bychom byli velmi neradi, aby současná situace byla zneužita některými distributory k neobjektivnímu navyšování jejich marží.
— Pavel Švagr (@pavel_svagr) March 7, 2022
Konec biosložky nebo daní?
O cenách paliv bude v nejbližších dnech jednat Vláda ČR. A jedním z témat je případné zrušení přimíchávání biosložky do pohonných hmot. A vzhledem k tomu, že se vysoké ceny pohonných hmot okamžitě promítnou do cen dopravců, tedy v konečném důsledku i do cen například potravin, je ve hře i snížení či zrušení DPH na benzin a naftu. O což se zasazuje hlavně současná opozice, stejně, jako o zastropování cen. Své k tématu řekla ale i ČSSD.
Vyzýváme vládu ke stabilizaci cen pohonných hmot!
Zastropování ceny je teď nutný první krok, navrhujeme 36 korun. Právě tolik v průměru stály PHM před šesti týdny. Situaci pomůže i snížení spotřební daně o 4 Kč a o dalších 5 korun v dubnu. Vláda nesmí nechat lidi na holičkách. pic.twitter.com/ef2XTYZrxZ— Sociální demokracie (@SOCDEM_cz) March 9, 2022